Arz Dengesi

Ticari bir piyasada almak ve satmak için konu olan her ürün bir fiyata sahiptir. Bu fiyatlar kafadan uydurulan ve öylesine belirlenen fiyatlar değildir. Bu fiyatlar belirlenirken birçok şey dikkate alınır. Bu dikkate alınan husus ise arz talep dengesidir. Eğer bir ürüne karşı yüksek bir ilgi varsa bu taleptir. Fakat bu ürün sınırlı sayıda ise bu durum arz yaratacaktır. Bu sayede ürünün fiyatı yükselecektir. Bu şekilde ürün için piyasa dengesi oluşmaya başlar.

Arz Nedir?

Varsayalım ki bir ürünün fiyatı artış gösteriyor fakat diğer tüm faktörler sabit seviyede kalıyor. Böyle bir durum meydana geldiği zaman üretim artmak zorunda kalacaktır. Fiyat azaldığı taktirde ise miktar git gide azalacaktır. 

Arz dediğimiz olay tam olarak da budur. Talep artınca arz artar bu sayede kazanç hacmi de yükselişe geçecektir. Talep arz eğimi yukarı doğrudur. Bunun sonucunda ise tedarikçi firmalar grafiğe dayanarak bu ürünü ne kadar üretebileceğiniz seçebilir. Normal şartlar altında ise arz sabit tutulur. Tüketicinin talebi piyasadaki satış fiyatlarını belirler. Satıcılar ise bu sayede ne kadar bedel ödenmesi gerektiğini belirler.

Tüketicinin talebi zaman içerisinde artış gösterirse fiyatta aynı şekilde artış gösterecektir. Tedarikçi firmalar bu dengeye bakarak üretim hacmini başka kaynaklara aktarabilecekler. Bu süreç içerisinde yeni tedarikçi firmalar ortaya çıkarsa arz yine artış gösterecektir. Doğru bir kazanç tablosu oluşturmak için arz ve talep dengede tutulmalıdır.

Arz Kanunu Nasıl İşler

Arz Kanunu, bir ürünün fiyat değişikli sonucunda üreticide görülen davranışları üzerindeki etkisini özetlemektedir. Örnek verecek olursak mont fiyatı artış gösterirse başka bir giyim firması daha fazla mont üretmeye başlayacaktır. Bir konuda talebi arttırmak reklamcıların işidir. Talep ne kadar yüksek olursa üreticiler bu sayede o kadar daha fazla üretim yaparak kazançlarını arttırır.

Örnek verecek olursak McDonalds bundan yıllar önce Türkiye piyasasına giriş yapmış. Fakat satışları beklediklerinin çok altında gerçekleşince bunun sebebini düşünmeye başladıklarında arzı karşılayan bir talep olmadığını fark etmişler. Bu noktadan sonra çocukları hamburgere alıştırmak için sokaklara palyaçolar dikmişler. Bu palyaçolar çocuklara hamburger vermek istemiş. Fakat bizim insanımız bu tarz durumlarda fazlasıyla temkinli olduğu için o hamburgerleri asla kabul etmemiştir. Bu McDonalds için başlangıçta kötü bir reklam olmuş. Ardından aynı palyaçolar bu sefer oyuncak dağıtmaya başlamış. Bu taktik işe yaramış çünkü insanlar oyuncaklarda çocuklarına zararlı bir durum görmemişler. 

Çocuklar oyuncak istemeye başlaması sayesinde çocuk menüleri çıkmış. Bu şekilde yavaş yavaş talep artış göstermeye başlamış ve arz talepten fazla olmaya başlayınca birçok yeni dükkân açılmış. Arz genellikler insanlar üzerindeki trendi belirler. Bunun en basit örneği ise bilgisayarlardan para kazanabileceğini öğrenen insanlar bu bölüme yönelir. Çünkü arz bu yönde yukarı eğilim gösterir. Fakat talebe karşılık gelen arz karşılandığında kazanç düşmeye başlayacaktır.

Arz en çok teknolojik gelişiminden etkilenmiştir. Hava koşulları, artan vergiler, firmaların teşvik alması ve firma sayılarının her geçen gün artış göstermesi gibi durumlar arz durumunu direkt olarak etkilemektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir