Borsa Kitapları: En İyi 10 Yabancı Kitap

Sitemizde borsada kazanmak için neler yapabileceğiniz hakkında birçok yazı yazdık ve yazmaya devam ediyoruz. Borsa kitapları okumak sizi bambaşka noktalara taşıyacaktır. Daha önce finans piyasalarını hiç araştırmamış insanlar için elimizden geldiğince basit ama detaylı şekilde birçok konuya değinmeye çalışıyoruz. Bu konudan önce okuyabileceğiniz makalelerimizi listelemek gerekirse;

Bu yazıları okuduğunuz zaman geniş çaplı bir bilgiye sahip olacaksınız. Bu makalelerimizin hepsinde sizlere okuma alışkanlığınızı geliştirmeniz gerektiğinden sık sık bahsetmiştik. Borsa ile uğraşacaksanız mutlaka borsa kitabı okumalı ve başkalarının tecrübelerini ayrıntılı şekilde öğrenmelisiniz. Borsa kesinlikle sabırlı insanların işidir. Yatırım yapmaya kendinizi hazır hissetmek için belli bir zamana ihtiyacınız var. Unutmayın ki tecrübe edinmeden gerçekleştireceğiniz yatırımlar sizi zararın eşiğine getirecektir. Bu yüzden elinizden geldiğince sabırlı ve sakin olun. Bu sırada vaktinizi boş uğraşlar yerine okuyarak geçirin. Bu yazımızda sizlere en çok yararı dokunacak borsa kitaplarını listelemeye çalıştık. Yeni başlayanlar için borsa kitabı olsun usta bir insanın okuması gereken kitaplara kadar bir araya getirmeye çalıştık. Kimse doğumunda ya da gökten düşme teknik analiz yapmayı öğrenemiyor. Bunun içinde teknik analiz kitabı bile mevcut.

Bu listede olmayan ve piyasada tutulan başka kitaplarda var. Sizler için yeni borsa için yararlı kitaplar bulduğumuz sürece bu konunun altına yeni linkleri eklemeye devam edeceğiz.

Kur Savaşları

Kitabın orijinal ismi: Currency Wars
Yazar: James Rickards
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 320
Yıl: 2013

Bu kitap 2013 yılında yayınlandığında büyük bir ilgi gördü. Beklenilenin üzerinde beğeni toplamayı başardı. Bu kitap sadece yatırımcıların değil ekonomi ile uzaktan yakından ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap diyebiliriz. Borsaya giriş yapacaksanız Kur Savaşları isimli kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Kitabın orijinal ismi: Reminiscences of a Stock Operator
Yazar: Edvin Lefevre
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 382
Yıl: 1997

Bu kitap piyasadaki finans kitaplarının arasında klasik bir kitap diyebiliriz. Yayınlandığı yılda okuyan insanların düşünce yapılarını değiştiren bir kitap. 70 yıllık bir ömre neler sığabileceğini ve sonuçlarında neler olabileceğini tahmin bile edemezsiniz.

Borsa Sihirbazları

Kitabın orijinal ismi: Market Wizards
Yazar: Jack D. Schwager
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 534
Yıl: 2010

Borsada birçok insan bugüne kadar zengin oldu. Bütün yatırımcılar ya da yatırım yapmak isteyenler bunların hikayelerini duyarak bu işe heveslendiler. İşte bu kitap borsada zengin olan insanlarla yapılan röportajların bir toplaması diyebiliriz. Saatler içinde milyon dolar kazanan insanların hikayelerini hayranlıkla okuyacağınıza eminiz.

Borsanın Akıl Almaz Yükselişi

Kitabın orijinal ismi: Irrational Exuberance
Yazar: Roberj J Shiller
Yayınevi: Rota Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 340
Yıl: 2001

Amerika Birleşik Devletleri ‘nin ekonomisi adına önemli bir olay olan bu yükseliş uzmanlar tarafından ele alınmış. Özellikle Amerikan borsası üzerinde yatırım yapmak isteyen insanlar mutlaka bu yükseliş hikayesini okumalı. Bunun yanı sıra diğer yatırımcılarda bu hikâyeden çok tecrübeler edinecektir.

Borsada Rastgele Seyir

Orjinal Adı: A Random Walk Down Wall Street
Yazar: Burton G. Malkiel 
Yayınevi: Scala Yayıncılık 
Sayfa Sayısı: 472
Yayın Yılı: 2007

Bu kitap o kadar övgü almış ki son 50 yıl içerisinde yazılmış en harika borsa kitabı diyebiliriz. Piyasalar hakkında rehber niteliği taşımayı hak eden bu kitap sade bir dille, kural tanımamış ve bilgilendirmek için yazılmış. Borsayı olabildiğince her yönü ile ele almış. Yatırımcıların okuması gereken kitapların en başında geliyor diyebiliriz.

Zengin Baba’nın Kehaneti

Orjinal Adı: Rich Dad’s Prophecy
Yazar: Robert T. Kiyosaki – Sharon L. Lechter 
Yayınevi: Alfa Yayınları 
Sayfa Sayısı: 370 
Yayın Yılı: 2006

New York Times kitapları içinde en çok satanlar bölümünde yerini sağlamlaştıran bu kitap, geçmiş tarihe ait en büyük borsa krizine karşı nasıl ayakta kalınabileceğini anlatıyor. Kiyosaki ‘nin babası bundan yıllar önce ağır hasarlı mali çöküntüler yaşanacağını ve hazırlıklı olmayan insanların buna karşı önlem alamayacağını söylemiş. Bu çöküş ise ABD Nasdaq Borsası ‘nın bir günde çöküşünün gerçekleştiği 3 Nisan 2000 tarihidir. Bu kitap ise bu çöküntüden sonra nasıl ayağa kalkıldığını anlatmıştır.

Borsayı Yenmek

Orjinal Adı: Beating The Street
Yazar: Peter Lynch – John Rothchild
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 370 
Yayın Yılı: 2010

Borsanın bilgili adamlarından biri olan Peter Lynch ikinci kitabı ile tekrar diğer yatırımcıların karşısına çıkıyor. Borsada daha önce hatalı işlemler yapan yatırımcılar için uygun olan bu kitap Financial Times gazetesi tarafından ilk 25 ‘in içine girmiş bir kitaptır. Borsa üzerinde işlemler gerçekleştiren yatırımcılar için başarının ipuçlarını içerisinde barındırıyor.

Akıllı Yatırımcı

Orjinal Adı: The Intelligent Investor
Yazar: Benjamin Graham
Yayınevi: Epsilon Yayın Evi
Sayfa Sayısı: 648
Yayın Yılı: 2018

Akıcı bir dil eşliğinde yazılan bu kitap genel olarak yatırım stratejileri üzerine odaklanarak yazılmıştır. Birçok farklı yatırımcı için bu kitap “yatırımcıların incili” olarak bilinmektedir. 1949 tarihinde yayınlanmış bir kitap olmasına rağmen ülkemizde 2018 yılında basıma girmiştir. Yatırım kitapları içerisinde yazılmış en iyi kitaplardan birisi denilebilir.

Sıradan Hisseler, Sıradışı Karlar

Orjinal Adı: Common Stocks and Uncommon Profits
Yazar: Philip A. Fisher
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 360 
Yayın Yılı: 2015

Ünlü yatırımcılardan biri olan Warren Buffett isimli yatırımcının bahsini geçirdiği Philip Fisher, aslında fazla müşteriye vakit ayırmayan bir uzman yatırımcıdır. Fakat kendi bilgilerinden herkesin yararlanması adına bu kitabı yazarak yayımlamıştır. Bu kitap Philip Fisher ‘ın hazırlamış olduğu 3 farklı kitabın birleşiminden oluşmuştur. Bu kitabı geniş bir zamanda bir ders çalışır gibi not alarak okumanızda fayda var diyebiliriz.

Warren Buffet Tarzı

Orjinal Adı: The Warren Buffett Way: Investment Strategies of the World’s Greatest Investor
Yazar: Robert G. Hagstrom
Yayınevi: Scala Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 312 
Yayın Yılı: 2017

Genel olarak kitap hakkında yapılan yorumlara baktığınız zaman Hangstrom tarafından yazılan bu kitabın Warren Buffett hakkında yazılan en iyi kitap olduğunu anlayabiliyoruz. Fakat yeni hisse senetleri hakkında yazılmış en iyi kitaptır. Bir yatırımcı kendini okuyarak geliştirir. Yazar bu kitapta bunun önemini sık sık vurgulamıştır. Buffett ‘ın beynindeki düşünce yapısını çözmek istiyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye edebiliriz.


4 thoughts on “Borsa Kitapları: En İyi 10 Yabancı Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir