Borsadan Para Kazanmak

Borsadan para kazanmak göründüğü kadar uzak ve zor ihtimaller değildir. Bu hayalinizi gerçekleştirmek için çok muazzam yeteneklere sahip olmanız gerekmiyor. Zaman içinde deneyim elde ederek ve doğru adımlar atarak borsadan kolay para kazanabilirsiniz. Daha önce borsa ile ilgilenmemiş birisi için bu durum biraz karmaşık görünebilir. Fakat zaman içinde edindiğiniz deneyimler sayesinde bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat deneyimli değilseniz kısa sürede bu size ciddi kayıplara sebep olabilir. Borsanın zor ve karmaşık olduğunu düşünen insanlar ise yeterince araştırma ve pratik yaptıktan sonra aslında her şeyin çok basit olduğunu görebilirsiniz.

Borsadan para kazanmak isteyen herkes önce bilgi ve deneyim kazanmak zorundadır. Google amcayı doğru sorular sorarak kullandığınızda ise bütün sorularınıza cevap bulmanız zannettiğinizden çok daha kolaydır. 

Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız öncelikle okuma alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Piyasa üzerine yapılan haberleri, KAP duyuruları ve en önemlisi ise ünlü yatırımcıların yorumlarını okumanızda fayda var. Okuyarak tecrübe edinmek size verilere karşı farklı bir bakış açısı sunacaktır. 

Bazı sistemler sizlere sanal para ile piyasa koşullarına uygun işlem yapmanızı sağlamaktadır. Bu demo hesaplar üzerinden yatırım stratejilerinizi oluşturabilir kendinizi deneyebilirsiniz.

1- Borsanın Mantığını Kavrayın

Borsada işlem yaparak para kazanmak gibi bir hayaliniz var ise önceliğiniz borsanın mantığını çözmek olmalıdır. Borsada para kazanmak istiyorsanız düşük fiyatlardan alım yaparak fiyatların yükselmesini beklemeniz gerekir. Yükseldiğinde ve doğru noktaya ulaştığını düşündüğünüzde hisse senetlerinizi elden çıkarabilirsiniz. Her gün yapılan açıklamalar ve girişimler doğrultusunda hisse senetlerinin değerleri değişiklik gösterir.

Bu değişiklikleri önceden tahmin etmek için piyasaları gözlemlemeye ve işlem yaptığınız şirketin faal olarak varlık gösterdiği sektörler hakkında bilgi sahibi olmanı gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirdiğiniz taktirde KAP üzerinden yapılan açıklamaların ne anlama geldiğini anlamak sizin için çok basit bir hal alacaktır.

2- Hisse Düşüşleri ve Hisse Yükselişleri

Hisseler her gün düşüş ve yükseliş gösterir. Bunların sebeplerini doğru analiz etmeniz gerekmektedir. Genellikle bu düşüş ve yükselişler arz/talep dengesine göre şekillenir. Örnek verecek olursak petrol talep edilen fazla üretilirse bu denge bozulur ve ihtiyaç duyulan varil petrol azalır. Bu sebeple petrol fiyatları düşüşe geçer. Talep ve ihtiyaç ne kadar fazla olursa o ürün o kadar kıymet kazanır. Bu kıyaslamayı ve analizi doğru bir şekilde yaptığınız taktirde yatırım yapacağınız enstrümanın ne yöne doğru hareket edeceğini rahatlıkla anlamanızı sağlayacaktır.

3- İşlemleri Uzun Vadede Bekletmek

Borsada para kazanmak için uzun vadede yapılan işlemler, kısa vadede yapılan işlemlere kıyasla daha garantici bir yoldur. Elde edilebilecek kazançlarda yine uzun vadede daha yüksektir. Kısa vadede yapılan işlemler riskli işlemler olarak bilinir. İyi bir araştırma ve alt yapının ardından gerçekleştirilen uzun vadeli işlem çok daha yüksek getirilere sahip olacaktır. Uzun vadeli işlemlerde risk kontrolü çok daha kolaydır.

Eğer sabırsızsanız ilk uyarımız borsa sizlere göre bir yatırım platformu değildir. Kısa vadeli işlemlerden para kazanmak için çok deneyimli olmanız gerekmektedir. Gün içinde saniye saniye takip etmeniz gerekmektedir. Bu durumda günlük hayatınızı seanslar kapanana kadar aksatmanıza sebep olacaktır. Uzun vadede yaptığınız işlemleri kendini kanıtlamış büyük hisse senetleri üzerine yapmanızı tavsiye ederiz.

4- İlgi Alanlarınıza Göre Yatırım Yapın

Ünlü yatırımcıların önerisine göre ilgi alanınız olan alanlarda yatırım yapmanız piyasa takibinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede atılan adımları öngörü kabiliyetiniz sayesinde yorumlayabilirsiniz. Piyasayı ve haberleri takip etmek size keyif verecek ve ilgi duyduğunuz işler hakkında bilgi sahibi olmanıza fırsat tanımış olacaksınız. Bu sayede daha mantıklı ve doğru alım satım işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.

5- Takip Yeteneğinizi Geliştirin

Borsada piyasaları takip etmek en önemli kural diyebiliriz. Fakat nasıl hareket edeceğiniz hakkında fikriniz yoksa bu durumun size bir şey katmayacağını bilmelisiniz. Piyasayı takip ederken bilmeniz gereken ülkeler ve ekonomileri hakkında bütün haber akışını göz önünde bulundurmanızdır. Bu hareketleri ve akışları takip ederken nasıl yorumlamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumlara göre plan yapmanız ve adımlarınızı verilerle birlikte hazırlamanız gerekiyor. Bu durumda fırsatlarınızı sizler oluşturmuş oluyorsunuz.

6- Kimseyi Dinlemeyin

Uzmanlar borsa hakkında tavsiyeler verir. Bazı uzmanlar günlük yazılar bile yayınlar ve yorumlarını insanlarla paylaşırlar. Fakat bu paylaşımlarının başında bu bir yatırım tavsiyesi değildir ve ben zararlarınızdan sorumlu değilim demeyi asla unutmaz. İnternet üzerinde tavsiye ararken şu hisse senedi şu fiyata ulaşacak, kesin bu kağıdı alın, şu zamanda bu kadar büyüyecekler gibi tabirler ile karşılaşmanız çok zor değil. Bunların hiçbirine kulak asmamanızı tavsiye ederiz. 

Her yatırımcının kendine göre stratejisi ve yorumlama yetisi vardır. Unutmayın aynı zekaya sizde sahipsiniz. Doğru araştırmalar sonucunda kendi stratejinizi geliştirmeniz sizin için çok daha mantıklı olacaktır. 

7- Hedeflerinizi Unutmayın

Borsada işlem yaparken, daha yolun başında bir amaç edinin. Borsada yatırım değerlendirmesi yaparken miktarları ve ne kadar kazanacağınızı önemsemeyin. Sadece yüzde kaç büyümek istediğinizi önemseyin. Hangi yatırım enstrümanına neden yatırım yaptığınızı unutmayın. Mutlaka her gün bir önceki günden daha fazla okumaya özen gösterin.

8- Kendinizi Garanti Altına Alın

Borsada para kazanma hayaliniz varsa köşede yatırdığınızın dışında mutlaka bir birikiminiz olmalı. Bu durumda acil nakit ihtiyacı duyduğunuz taktirde borsadaki işlemleriniz zarar görmesin. Aynı zamanda köşede duran ekstra paranız borsa içerisindeki ani fırsatları değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede iki yönden de kendinizi garanti altına almış olursunuz. Borsadan garanti para kazanma yolu olarak bu ani işlemlerde fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda borç para ile borsada işlem yapmanız size yine kayıplara sebep olacaktır.

9- Kendinize Hedefler Koyun

Borsada yatırım yaparken ya da yeni bir işlem emri oluştururken kesinlikle kendinize koyduğunuz hedefler olmalı. Ne kadar para yatırıyorsunuz ve bu paradan ne kadar süre içerisinde ne kadar kar beklentiniz var gibi soruların cevapları kafanızda hazır olmalı. Yaptığınız işerin risklerini de iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bu risk gerçekleşirse hedefiniz doğrultusunda kararlılık göstermelisiniz. Hedefinize ulaştığınızda ise hırs yapmadan pozisyonu kapatmalısınız. Unutmayın ki hırs sizi yanlışa götürür.

10- Verdiğiniz Kararların Sebebi Olmalı

Yatırım yaparken kendinize sürekli neden sorusunu yöneltin. Bu sorunun cevabını verebildiğiniz sürece yanlış işlem yapma olasılığınız çok düşüktür. Bu sayede riski minimum halde tutabilir ve kazanç elde edecek hale gelebilirsiniz. Bir yatırımcı olduğunuzda sizlerin de kendinize göre vizyon ve misyon sahibi olmanız gerekebilir. İşlemlerinizi şansa dayalı değil bilgiye dayalı gerçekleştirmelisiniz.


3 thoughts on “Borsadan Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir