Borsada Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Borsada başarılı olma yöntemleri denince herkesin ilk aklına, kısa vadede çok para kazandıracak yöntemler gelmektedir. Finansal okuryazarlık seviyesi düşük olan ülkemizde peşine düşülen kısa yoldan zengin olma hayali, kısa sürede borsada hüsranla sonuçlanan bir maceraya dönüşmektedir. Herkesin çevresinde borsaya karşı uyaran ve borsada kazanmanın mümkün olmadığını söyleyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Bu insanların ortak özelliklerine bakıldığında ise hiç birisinin borsada başarılı olmanın yolları hakkında bir araştırma yapmadığı ve kısa sürede zengin olmanın hayali ile borsada işlem yapmaya başladıkları anlaşılacaktır. Borsada kazanmak ve hatta düzenli kazanmak mümkündür. Bunu yapmak için sürekli kazanan profesyonelleri inceleyerek, benimsedikleri kazanma ilkelerini sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Profesyonel Yatırımcı Nasıl Olunur?

Yatırımcı olmak kavramı ülkemizde yeterli seviyede bilinmeyen bir tanımlamadır. Ülkemiz yatırımcı profiline baktığında çeşitlendirmenin bulunmadığını, enflasyon ile döviz kurlarının hesaba katılmadığını ve yatırım araçlarının karşılaştırılmadığını gözlemleriz. İyi bir yatırımcı olmak için sermayeye sahip olmak ülkemizde yeterli kabul edilirken, borsa da dahil olmak üzere finans piyasalarında başarılı olabilmek için şu özelliklerin geliştirilmesi gereklidir:

 1. Tüm yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olunması
 2. Yatırım temel ilkelerinde uzman seviyeye ulaşılması
 3. Yatırımlara kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli bakılması
 4. Başkasının sözlerine değil, analize güvenilmesi
 5. İyi bir stratejiye sadık kalınması

Farklı Yatırım Araçlarını Tanımak Ne Kazandırır?

Yatırım araçlarını tanımak finans dünyasının sadece borsadan ibaret olmadığını sizlere gösterecektir. Farklı yatırım araçları aynı zamanda alternatif kazanç kapısı olarak değerlendirilmeli, dönemsel olarak geçişler ile elde edilecek kar maksimize edilmelidir. Farklı yatırım araçlarını tanımak, yatırımcılara aynı zamanda elde ettiklerini düşündükleri getirinin başarısını karşılaştırma becerisi de kazandırır.

Ülkemiz gibi yüksek enflasyon ve döviz kuru sorunu ile uğraşan piyasalarda TL bazlı kazanç, bazen hiçbir anlama gelmeyebilir. Yatırımcılar farklı yatırım araçlarını tanımaları ve enflasyonun, finansal okuryazarlığın ve faizin ne anlama geldiğini kavrarlarsa; iyi bir yatırımcı olmak için ellerinde sadece borsanın olmadığının farkına varabilirler. Borsada başarılı olmak için aşağıdaki yatırım araçları hakkında sahip olunan bilgi birikimi artırılmalıdır:

 • Döviz
 • Emtia
 • Faiz
 • Tahvil
 • Gayrimenkul

Yatırımın Temel İlkeleri Nelerdir?

Yatırımın temel ilkeleri iyi bir kazanma stratejisi oluşturmak için gereklidir. Temel kavramının bilinen her alanda önemi göze alındığında, yatırımın temellerinin sağlam atılmaması halinde borsada para kazanmanın hayal olduğu kolayca anlaşılabilir. Profesyonellerin önerilerinin de yer aldığı yatırımın temelleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Doğru Noktan Alım Satım Yapmak: Borsada pek çok kişinin “düşükten al, yüksekten sat” dediğini duymuş olmanız muhtemeldir. Sizin de borsaya giriş amacınızın bu olduğu düşünüldüğünde, düşük ve yüksek kavramlarının nasıl anlaşılacağı ilk aklınıza gelen soru olacaktır. Temel analiz becerileriniz üzerinde kafa yormanız, hisse senedinin döngüsel düşüşlerinden yararlanmanız ve piyasanın aksine hareket edebilme kabiliyeti kazanmanız, düşükken alıp yüksekken satma şansını sizlere sunacaktır.
 • Az Sayıda Şirkete Yatırım Yapmak: Borsada başarılı olmak için hisse senetlerinin temsil ettiği şirketleri tanımak gerekir. Sadece BİST 100 endeksinde 100 adet hisse senedi bulunduğu ve endekse dahil olmayan çok sayıda hisse senedi var olduğu düşünüldüğünde, takip listenizi ne kadar az sayıda tutarsanız kazançlı işlem yapma şansınız artar. Böylece takibinizde yer alan hisselerin hangi zamanlarda nasıl tepkiler verdiklerini gözlemleyerek, tecrübenizi nakde çevirebilirsiniz.
 • Portföy Çeşitlendirmesi Yapmak: Yatırımın temel ilkesi, “Tüm yumurtaları tek bir sepete koymamak” olarak özetlenebilir. Farklı yatırım araçları ve hisse sentleri ile portföyünüzü çeşitlendirerek, bir taraftaki zararı karşılayan farklı yatırımlarınız ile portföyünüz kümülatifte büyüme trendini koruyabilir.
 • Gerçek Getiriyi Hesaplamak: Farklı yatırım araçları ve tahvil faizleri ile elde ettiğiniz getiriyi karşılaştırarak, borsada ne kadar başarılı olduğunuzu test edebilirsiniz. Hesabınızda enflasyonu da kattığınızda bazen çıkan sonuçların sizi memnun etmemesine şimdiden hazırlanın.

Neden Yatırımlara Orta ve Uzun Vadeli Bakmalı?

Yatırımlara orta ve uzun vadeli bakış en çok kazandıran borsa stratejisidir. Trade adı verilen günlük al-sat ile borsada kazananların pek çoğu profesyonellerden oluşur. Uzmanlar ise borsada başarılı olmanın yolları içerisinde kısa vade değil, uzun vadede yatırımın önemi sıklıkla değerlendirir.

Portföyünüzde yer alan şirketlerin doğru şirketler olduğuna inanıyorsanız, orta ve uzun vadeli hedeflediğiniz seviyelere geleceğinden emin olabilirsiniz. İhtiyacınız olan biraz sabır! Sonrasında arkanıza yaslanarak karınızın her geçen gün bileşik getiri etkisi ile nerelerde yükseldiğini hayal bile edemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Borsada Başarılı Olmak İçin Analizin Önemi Nedir?

Borsada analizin önemi ister kısa vade, ister orta vade ve isterse uzun vade olsun; tartışılmayacak boyuttadır. Analiz yapmadan yapılan satın alımlar ile kar etmek sadece rastlantıdır. Borsada sürekli kazanmak isteyen yatırımcıların analiz yöntemlerini iyi bir şekilde öğrenmesi gerekir.

Borsada hisse senedi analizleri için yaygın olarak iki analiz kullanılır. Teknik ve temel analiz verilen bu yöntemler, öğrenilmesi için emek isteyen fakat başkalarının yardımı olmadan öğrenen kişiye borsada kazancın kapısını açan yegane yöntemlerdir. Borsada tüyolardan uzak kalarak kendi paranızı kendinizin yönetmesini öğrenmek için, bu iki analiz yöntemini öğrenmeniz gereklidir. Kısaca teknik ve temel analiz şu şekilde özetlenebilir:

 • Teknik Analiz: Hisse fiyatlarından hazırlanmış farklı periyotlarda grafiklerden elde edilen veriler yapılan teknik analiz, istatistik bilimi olarak tanımlanabilir. Geçmiş fiyat verilerinde gözlemlenen hareketlerin ilerleyen süreçlerde tekrarlanma olasılığı üzerine kurulu olan teknik analiz, geleceğe dönük fiyat tahminleri yapmak için kullanılır. Teknikçilerin ilk kuralı, fiyat tüm bilinmesi gerekenleri içerir. Hisse ile ilgili tüm gelişmeler, mevcut fiyata dahildir. Fiyatın yönü tahmin edilebilir ve bu tahmin işleminde indikatörler, trend çizgileri, formasyonlar ve farklı teknik analiz teoremleri yatırımcılara yardımcı olur.
 • Temel Analiz: Teknik analizcilerin aksine daha uzun vadeli projeksiyonlara odaklanan temel analizciler, şirketin mevcut finansallarını değerlendirmenin yanında gelecekteki fiyatını şimdiki zamana indirgeyerek, şirketin ucuz ya da pahalı olduğuna kanaat getirmeye çalışırlar. Ucuzken al, pahalıyken sat savında bahsedildiği değerlendirmeler için temel analiz becerisine ihtiyaç vardır. İyi bir temel analizci olmak için muhasebe kurallarını bilmeli, bilanço okuyabilmeli, ekonomik konjonktürü değerlendirebilmeli, şirket ile ilgili haberleri takip etmeli ve şirketin gelecekteki piyasa değerini tahmin etmeye yönelik iyi analizler ortaya konabilmelidir.

İyi Bir Borsacı Olmak İçin Strateji Nasıl Oluşturulur?

İyi bir borsa stratejisi hem teknik analiz, hem temel analiz içermeli ve kazandırması halinde sonuna kadar sadık kalınması gereken başarılı bir plandır. Borsada kazanmak sanılanın aksine zordur ve her kazanan, farklı yollar izleyerek borsada kazanmak için alternatif yollar üretmiştir. Siz de borsada kazanmak ve başarılı olmak için başkalarının stratejilerinden yararlanabilir, kendi stratejiniz için farklı bakış açılarını kullanarak mükemmel stratejiyi ortaya koyabilirsiniz.

İyi bir strateji, hayat boyunca öğrenme zorunluluğu doğurur. İyi bir disiplin ve psikoloji de isteyen bu süreçte yazımızda yer alan tüm tavsiyeleri kullanarak sizin için kazandıran bir formül ortaya koymanız muhtemeldir. Önemli olan ise planı ortaya koymaktan ziyade, ona sadık kalmaktan geçer. Borsada başarılı olmanın yolları başında her ne kadar strateji gelse de uyulmayan stratejiler zaman kaybından öteye gidemezler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir