Borsada Nasıl Yatırım Yapılmalı

Borsada yatırım mantığı; düşük fiyatlardan alım yapıp, yüksek fiyatlardan satarak kâr elde etmektir. Bunun gibi alım – satımların ne zaman yapılacağının iyi bilinmesi borsa yatırım mantığı için sizlere katkı sağlayabilir. Tam bu noktada sizlerin borsa hakkında bilginiz devreye girmektedir. Piyasayı iyi tanımış biriyseniz borsa yatırım mantığını da kavramış durumdasınız demektir. Bunun sonucunda da size borsada para kazandıracak iş imkanlarını da kolayca bulabilirsiniz.

Borsa yatırım mantığında kendinizi ne kadar geliştirirseniz, o kadar da garanti sonuçlar alabilirsiniz. Tüm bunların yanında borsanın beklentilerinizi karşılayacağını da bilmeniz gerekmektedir. Borsayı dikkatli bir şekilde takip ederek, fiyatları yorumlayarak ve bunun sonucunda iyi bir rota belirleyerek yolunuza devam ederseniz yüksek seviyede kazançlar elde etmeniz imkânsız olmayabilir.

Borsa Yatırımı Nedir?

Borsa piyasası, hisse senetleri, tahvil, emtia ve döviz gibi işlemleri değerlendirebileceğiniz piyasadır. Bu yatırım araçları ile ortaya çıkan alım – satım, borsa yatırımı olarak adlandırılmaktadır. Borsada gerçekleştirdiğiniz alım – satım piyasası belirli kurallarda gerçekleşmektedir. Bu piyasada gerçekleştirdiğiniz işlemlerde başarınız, kurallara uyup uymadığınızla ilgilidir. Borsada yatırımın nasıl olduğunu bilmeden yatırım yapmanızı önermiyoruz.

Aslında yatırımlarınızda yer alan başarınız edindiğiniz bilgi ve deneyimlerle aynı düzeydedir. Yatırımlarınızda gerçekleştirdiğiniz alım – satımlarda neden ve ne için yaptığınız konusunda bilinçli olmalısınız. İyi stratejiler geliştirerek yatırımlarınızı iyi konumlara getirebilirsiniz.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa yatırım piyasasında alım – satım işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız; piyasayı iyi tanımanız ve deneyiminizin iyi olması gerekmektedir.  Kısacası borsada yatırımın nasıl yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu cümlenin sürekli tekrar etmesi ciddi bir işin içine girmenizden kaynaklanmaktadır. Borsayı bilmeden veya tanımadan bir yatırımcı olmak istiyorsanız, açıkçası pek de iyi bir yatırımcı olma yolunda değilsiniz demektir. Bu yüzden borsa eğitimi alarak bilgi sahibi olduktan sonra başlamanız önemlidir.

Demo hesaplar, eğer yatırım yapacaksanız deneyim kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Borsa yatırımında paranızı demo hesaplara yatırmadan önce burada deneyim kazanmanız hem yatırımınızın geleceği hem de sizin iyi bir yatırımcı olmanız adına önemlidir. Öte yandan borsaya girer girmez paranızı kaybetmemeniz açısından da oldukça önemlidir.

Borsa yatırımınızı gerçekleştirmek için ilk başta kendinize bir portföy oluşturmanızda yarar var.  Bu adım ‘’Borsada nasıl yatırım yapılır?’’ sorusunun ilk adımıdır. Portföyü oluştururken borsadan para kazanacağınız araç gereçleri belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra al emri vermeniz gerekmektedir. Burada al emri, yatırım araçları için verilmekte ve vade belirlenmektedir. Vade sonucunda ise alım – satım fiyatları arasında gerçekleşen farktan kar ederek borsadan para kazanabilirsiniz. Diğer yandan al emrinizi kaldırabilecek bir sat emri bulunmalıdır. Bu iki emir bir araya geldiğinde portföyünüz yatırım aracını aktarırken, diğer yatırımcı çıkarmış olacaktır. Borsa yatırımında gerçekleşen tüm bu olaylar arz ve talep dengesine göre şekil almaktadır. Verdiğiniz emrin elbet bir karşılığı olmak zorundadır. Verdiğiniz borsa emirleri ve fiyat başlıkları bu işlemlerin gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında kendinizi borsaya hazırlamalı, sakin, sabırlı ve organize olmuş bir şekilde yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Tüm bunların sonucunda borsada nasıl yatırım yapılacağını öğrenmiş olursunuz.

Borsada Yatırım Araçları Nelerdir?

İşlem gören borsa yatırım araçlarının en önemlilerinden biri kıymetli evraklardır. Bunun gibi borsa yatırım araçları şirketlere borç verme ve ortak olma biçiminde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda size borsada para da kazandırabilir. Bu işlemleri online olarak kolayca da yapma şansına sahipsiniz. Borsa yatırım araçları arasında kıymetli evrakların alt başlıkları, hisse senetleri, tahvil ve bono yer almaktadır. Bunların özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri şirketlerin ortaklığını temsil etmektedir. Açıkçası bir hisse senedine yatırım yaptığınızda, o şirketin karına ve zararına ortak olmuşsunuz demektir. Borsada en değerli ve hacmi en yüksek evrak olarak kayıtlara geçmektedir. Yüksek riskin olduğu bir araç olsa da kazancınız bir hayli yüksek olmaktadır. Çünkü hisse değerinin artışından ve şirketin kâr payından kendi üzerinize düşeni alısınız. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey iyi bir şirket ve hisseyi seçmektir. Seçimlerinizi yaparken şirketlerin geçmişindeki ve gelecekteki yatırımlarını ekonomik açıdan dikkate almanızda fayda var.

Tahvil

Borsa yatırım araçları arasında yer alan Tahvil, bir yıldan uzun vadeli bir borç senedi niteliğindedir. Şirketinizden tahvil talep ettiğinizde, borç vermiş olursunuz. Vadesi geldiğinde ise faizi ile paranızı geri alabilirsiniz. Bunun sonucunda da en güvenli yatırımlar arasında yerini almaktadır.

Yatırımcıların tercihleri ise devlet tahvilleri yönündedir. Burada risk sıfır olduğundan bir şirketin bir tahvilini almak istiyorsanız araştırma yapmanız ve paranızı geri alma konusunda iyice düşünmelisiniz. Eğer bu şekilde yatırımlar yapacaksanız sizlere kazanç sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Bono

Tahvilin işlevi nasıl ise bononunda işlevi aynı şekildedir. Bu yüzden sıklıkla tahville karıştırılmaktadır. Tahvile göre bononun vadesi maksimum bir yıldır. Fakat bir yıldan uzun olamaz. Bunun sonucunda kısa vadeli borç senedi olarak adlandırılır. Tahvilde de olduğu gibi hazine banolarına ve şirket banolarına yatırım yapabilirsiniz.

Dövizler

Borsa yatırım araçlarında sık tercih edilenlerin arasında döviz de yer almaktadır. İşlem hacmi ve kazandırıcı özelliği ile yatırım araçları arasında etkili rol oynamaktadır. Dövizler ülkelerin para birimlerini sembolize etmektedir. Bu durum da iki ülke parasının karşılıklı değerini oluşturmaktadır. Eğer iyi bir piyasa takipçisiyseniz yatırımınızı kazanca dönüştürebilirsiniz. Ülkemiz borsasında ise döviz çeşidi azdır.  Bu döviz çeşitleri de Amerikan doları, Euro ve Türk lirasıdır. Bu döviz çeşitleri dışında yatırım yapmak isterseniz yurt dışında yer alan borsaları kullanmanız gerekmektedir.

Emtialar

Emtia yatırımı, borsada güvenli araçlar arasında yer almaktadır. Ticarette gerçekleştirilen birçok malı bünyesinde bulundurmasından dolayı rağbet görmektedir. Fiyatlarında uzun vadeli artışların olması birçok yatırımcıyı kendine çekmektedir.  Emtialar ise alt gruplara ayrılmıştır. Altın, petrol, hayvansal ürünler, orman ürünleri, kimyasallar gibi gruplandırılmaktadır. Bu grupların içinde en çok rağbet görenleri sizler için aşağıya sıraladık.

Altın

En çok işlem gören yatırım araçlarından biri altındır. İnsanların altına olan güveni, piyasanın her alanında duyulmasını sağlamıştır. Altının en çok online ticareti yapılmaktadır. Çünkü fiziki yatırımı bazı sorunlar oluşturduğundan yatırımcılar online ticareti tercih etmektedirler. Bu nedenle borsada yatırımcıların portföylerinde yer alan araçlar arasında ilk sırayı almaktadır. Altın küresel derecede önem teşkil ettiği için yatırım araştırmalarınızı makro ölçekte yapmakta fayda var.

Petrol

Küresel anlamda altın gibi stratejik bir öneme sahip olan petrol, diğer önemli bir emtia borsa aracıdır. Petrolün giderek azalmasından dolayı fiyatlarında artışlar yaşanacağı kesindir. Bu yüzden çoğu yatırımcılar petrole yatırım yapıp kazanç sağlamak istemektedir. Küresel bir önemi olduğundan fiyatının yükselmesi de küresel gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden gerçekleşen küresel olayları takip etmek sizlerin yararına olabilir.

Gümüş

Değerli madenler arasında yer alan gümüş, altından sonra yatırım aracı olarak işlem görmektedir. Gümüşe fiziki olarak yatırım yapmak zordur. Çünkü gümüşün kararma özelliği vardır. Fakat yatırım piyasalarında işlem hacmi geniş seviyededir. Fiyatının düşük oluşu güvencesi olmayan yatırımcılar için olumlu bir tercihtir. Gümüş yatırımı yapacaksanız ilk önce FED politikalarına bakıp sonra dünyadaki gümüş arz ve talebini araştırmanız sizin için faydalıdır.

Bakır

Kullanım alanı geniş olmaktadır ve yatırım için iyi bir seçimdir. Fiziki olarak yatırımı sektörlerde yer alan kişiler yapmaktadır. Bakır birçok sektörde kullanıldığından fiyat dalgalanmalarında, sektörlerde meydana gelen gelişmeler ve değişimler takip edilmelidir.

Tarım Ürünleri

Borsada işlem gören birçok tarım ürünü mevcuttur. İşlem hacmi yüksek olan emtialar, mısır, kakao, pamuk, buğday gibi ürünlerdir. Bunların yatırımını yapmak fiziki olarak masraflı ve kazançsızdır. Fakat borsada yapılan online işlemler sayesinde fiyatlardaki değişimlerden dolayı kâr elde edilmektedir. Bunun yanında salgın hastalıklar ve arz – talep oranları piyasada fiyat değişimlerine neden olmaktadır. Bunları araştırmak ve takip etmek yararınıza olacaktır.


One thought on “Borsada Nasıl Yatırım Yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir