Spekülasyon Nedir ?

Spekülasyon nedir? sorusunun cevabını merak eden bir çok yeni yatırımcı bulunmaktadır. Bunun bir suç olup olmadığını araştıranlar için ise spekülasyon bir suç değildir. Spekülasyon bir dolandırıcılık çeşidi değildir. Piyasanın içinde bulunduğu mevcut konumları ve koşulları değerlendirerek geleceğe dönük bir fiyat tahmini yapılması ve bunun yanı sıra kar elde etmek için belirli bir riskin üstlenilmesine spekülasyon denmektedir. Bu işlemleri yapan ve gerçekleştiren kimselere ise spekülatör denmektedir.

Bu işin kralı ise George Soros ‘tur. George Soros dünyanın en ünlü spekülatörü ünvanını kazanmıştır. 1992 yılında sterlinin düşeceğini ön görerek 1 milyar dolar para kazanmayı başarmıştır.

Bu olay piyasa çevrelerince Kara Çarşamba olarak anılıyor. George Soros bu yapmış olduğu hamle sayesinde sterlin Avrupa para sisteminin dışında kalmıştır.

Spekülasyon bir suç değil aksine borsanın en önemli faaliyetlerinden biri haline gelmiştir. Bu tarz hamleler sayesinde piyasadaki fiyatların ani yükseliş ve düşüşünün önüne geçilebilmektedir.

Fakat manipülasyon bir suçtur. Bu durum piyasaya ve fiyatlara doğrudan müdahale etmektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir