Borsa Stratejileri: 5 Yatırım Stratejisi

Daha önceki yazılarımızda borsa stratejilerinizi geliştirebileceğinizden ve bu sayede daha emin, doğru adımlar atabileceğinizden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise borsada para kazanmak için geliştirilmiş olan 5 farklı stratejiden bahsedeceğiz. Bu stratejileri girmek istediğiniz her borsada kullanmanız mümkündür.

Martingale Sistemi

Borsada kazanç sağlayabileceğiniz bir teknik olan martingale sistemi genellikle kısa vadeli kazançlar için kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere borsada kısa vadeli işlemler her zaman risk teşkil etmektedir. Fakat iyi bir strateji size kısa vadede yüksek kazançlar getirebilir. 

Bir hisse senedinin yükseleceğini bildiğiniz halde ne zaman almanız gerektiğine karar veremiyorsanız bu sistem sizin için geliştirilmiştir. Borsada ve bu tarz piyasalarda genellikle anlık dalgalanmalar ön görülemez. Her yatırımcı gibi sizde dip noktadan almak istiyor olabilirsiniz. Fakat kolay kolay o noktayı yakalamanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden kademeli alım yapmak sizin için iyi bir tercih olacaktır. Kademeli alım gerçekleştirirken bir önceki alımın 2 katı kadar alım yapmanız gerekmektedir. X adet hisse senedini 10 TL’den aldıysanız 2X kadar hisse senedini %5 ya da %10 altından alın. Daha sonrasında yine düşüş olduğu taktirde 4X kadar alım yapın. Bu sayede oluşturduğunuz portföy dip fiyata en yakın fiyat haline gelecektir. Bu sayede kâğıt tekrar yükselişe geçtiğinde kısa sürede kar elde etmeye başlarsınız. 

Bu sistemin en kritik kısmı ana paranın kontrolünü sağlamaktır. Böyle bir borsa stratejisi için ana paranızın yüksek bir miktarda olması tavsiye edilir.

Maliyet Planlaması Yapmak

Borsada maliyet ortalaması oluşturduğunuzda trendleri takip etmeniz gerekmektedir. Bu strateji orta ve uzun vadeli alımlarda kullanılmaktadır. Yükselen bir trend bulduğunuzda belirli süre aralıklarıyla düzenli olarak alım gerçekleştiriyorsunuz. Bu süre genellikle 21 ve 13 günlük sınırlamalar ile oluşturuluyor. Zaman içinde size kazandıracak olan bu kâğıt trend devam ettiği sürece kendiliğinden size kazandırmaya devam edecektir.

Kazandıracak Portföyü Oluşturmak

Borsada riski yukarı taşıyabilir veya minimum seviyelerde tutabilirsiniz. Dönem dönem farklı hisse senetleri günün veya haftanın en çok kazandıranı haline geliyor. Yüksek yüzde ile büyüme gerçekleştiren firmalardan bir portföy oluşturuyorsunuz. Seçtiğiniz her bir hisse senedi için risk / kazanç oranı belirliyorsunuz. Örnek verecek olursak %50 kazanç ve %15 risk belirlediniz. Bu sınırlara ulaştığınızda işlemi derhal kapatmanız gerekir. Bu sayede borsada alabileceğiniz riskleri sınırlandırırsınız.

Varsayalım ki 10 farklı hisse senedi satın aldınız bunlardan 2 si zarar ettiriyor ve kalanlar kazandırıyorsa artık borsadan zengin olmak artık size uzak değildir. Bu teknikte dikkat etmeniz gereken tek şey kendi psikolojiniz. Daha fazla para kazanma aşkı ile hırslanırsanız sizde borsada batanlardan olabilirsiniz. Bu kağıtları seçerken iyi bir analiz yapmanız gerekmektedir.

En İyilerden Bir Portföy Oluşturmak

Borsada para kazandıran bir diğer stratejide budur. Hisse senetlerinin yıllar içindeki değişimini görmek ve bu grafiklere erişmek artık internet sayesinde çok basit bir hale geldi. Geçtiğimiz 2 yılda bir şirket düzenli bir büyüme göstermişse uzun vadede o hisse senedine yatırım yapmak çok mantıklı bir hale gelir. Yine yukarıdaki stratejide olduğu gibi kendinize risk / kazanç oranları oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede yine risklerinizi ve ne kadar kaybedebileceğiniz siz belirlersiniz. Borsada strateji belirleme işi zor bir iştir. Fakat doğru analizler ve iyi araştırmalar sonucunda en iyi borsa stratejileri edinilebilir ve bu stratejileri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu stratejiyi tercih ettiyseniz sadece biraz grafik okuma yeteneği size fazlasıyla yetecektir.

Mevsimler Hisse Senedi Seçmek

Bu strateji diğer borsa stratejilerine göre daha az tercih edilmektedir. Fakat iyi bir araştırma ve şirketleri doğru tanımlama yeteneği sizi kesinlikle kazanca götürecektir. Bist endeksinde bu çok fazla kullanılmamaktadır. Çünkü ülkemizde büyümüş firmaların hiçbiri mevsimsel işler yapmamaktadır. Bazı işler yaz ayında getiri sağlar bazıları ise kış ayında. Bir enerji firması kışın daha iyi büyüme gösterir. Çünkü ısınma sorunu ortaya çıkınca enerji satışları artış gösterir. 

Yazın turizm firmaları ve büyük oteller yüksek getiri sağlar. Bunları yöneten şirketleri bulduğunuz anda işlem yaptığınız döneme göre düzenli getiri sağlanacaktır. Futbol takımları sezonlarda yükseliş göstermektedir. Global turnuvalardan elde edilen gelirler sayesinde hisse senetlerinde de artış başlar. Bunlar birçok örnekten yalnızca birkaçı.

Borsada al sat stratejileri geliştirebilir ve yukarıdaki örneklerden kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. Aslına baktığınızda yatırım stratejileri doğru seçildiği zaman yüksek getiriler sağlayabilir. Unutmayın ki borsa sabır işidir. 


One thought on “Borsa Stratejileri: 5 Yatırım Stratejisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir