Borsadan Zengin Olmak

Borsadan zengin olmak ve bunu aktif bir gelire dönüştürmek kulağa güzel geliyor değil mi? Günümüzde neredeyse herkes zengin olmanın hayallerini kurar ve bunu gerçekleştirebilmek için sürekli zengin olmanın yollarını arar. Günümüzde ihtiyaçlarımızdan dolayı her geçen gün masraflarımız giderek artmakta ve artık bazı durumlarda yaşam kalitemiz düşmektedir. İnsanlar gelecekte daha iyi bir yaşama sahip olmak için alternatif para kazanma yöntemlerini araştırarak kendilerine ekstra bir gelir arayışı içine girmiş durumdalar.

Borsa işlem yapması kolay ve kontrol altında para kazanmak için iyi bir tercih diyebiliriz. Tabi ki her borsaya giriş yapan kişi borsadan zengin olamıyor. Hatta büyük bir çoğunluk yanlış adımlar attığı için kaybetmeye mahkûm kalıyor diyebiliriz. Fakat sizler bu yanlış adımları atmak yerine işinizi sağlama alırsanız borsadan zengin olmak sizin için mümkün hale gelecektir. Borsa piyasaları devletin görevlendirdiği kurumlar tarafından sürekli denetlenmektedir. Buda bütün yatırımcılar için daha güvenilir bir ortam yaratmaktadır. Borsada kazananların hikayeleri sizlere çok daha fazla şey katarak sizi birkaç adım ileriye götürecektir.

Borsada Zengin Olmak Mümkün mü?

Hayatımda izlemiş olduğum ve bana bu konuda çok fazla ilham veren film “The Wolf of Wall Street” olmuştur. Bu filmin hikayesi gerçek bir kişi olan ve başrolde yer alan Jordan Belfort ‘ın hikayesidir. 1987 ve 19998 yılları arasında yaşamış olduğu hayattan alınan bir kesittir. Başlangıçta komisyonculuk yaparak çok kısa sürede iyi para kazanan Belfort ardından kendi komisyonculuk şirketini yani Stratton Oakmont firmasını kurar. Bu firma vasıtasıyla yatırımcılarla sürekli olarak iletişim kurarak piyasa içerisinde manipülasyonlar yaratarak para kazanır.

Borsada en çok kazanan adam ise borsa zengini olan ve birçok yatırımcıya ilham veren Warren Buffett ‘tır. Buffett 2008 yılına ait listede 62 milyar dolar gibi büyük bir servet ile dünyanın en zengin kişisi olarak seçildi. Buffet borsada işlem yapmaya başladığında daha 11 yaşında bir çocuktu. Fakat sürekli kazancını tekrar yatırım yapmaya harcaması sayesinde ve akıllı hamleleri sayesinde yıllar içinde servetine servet kattı. Buffett, borsadan para kazanmak istiyorsanız kazandığınız paraları uzun bir süre tekrar borsaya yatırmanız gerektiği tavsiyesini veriyor. Tabi Buffett bu kadar serveti elde ederken kendine ait kuralları vardı. Bunlara değinecek olursak az önce okuduğunuz üzere en önemli koşul elde edilen karın tekrardan yatırım amacı ile kullanılması. İkici kural ise kararlarınızda insanlardan etkilenmeden çoğunluğa göre farklı ve daha mantıklı kararlarınız olması gerektiğidir.

Buffett üçüncü kural olarak ise her şeyi planlayarak yapmanız gerektiğini fakat son noktaya geldiğinizde sizi gerekirse uyaracak bir dostunuz olması gerektiğini söylüyor. Bir anlaşma yapılmadan önce detaylı olarak bütün her şeyi açık açık konuşmanız gerektiğini ve küçük hesaplar peşinden koşulmaması gerektiğini söylüyor. Borsadan para kazanmak için borç para kullanılmaması gerektiğine daha önce defalarca kez değinmiştik. Warren Buffett bu işin üstadı diyebileceğimiz bir adam. Bu adam aynı şekilde borçla borsaya girmek yanlış kanısında diyebiliriz. Azim ve kararlılık size bu psikoloji sınavı olan piyasada ise mutlaka kar getirecektir. Pozisyonlarınızı ne zaman sonlandıracağınızı daha önceden planlamanızı ve bu noktaların dışına bir hırsla çıkmamalısınız. Son tavsiye olarak da risklerinizi mümkün olduğunca sık sık değerlendirerek bunun çerçevesinde kararlar vermelisiniz.

Borsa oynarken kararlı ve bilinçli adım atarsanız borsa başarı hikayeleri arasında sizin de hikayenizin yer alması olası bir durum haline gelecektir. Borsaya başlarken kazanmak ve kaybetmek bu işin doğasında var ve siz bunu kabullenmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus kayıp ettiğinizde bu durumdan nasıl ders çıkardığınızdır. 

Tecrübe edinmek için borsa kitapları okuyabilir ve insanların başarılarını daha net öğrenebilirsiniz. Okuduğunuz her kitap size bu konuda bir şeyler katacaktır. Bu kitaplarda göreceğiniz üzere borsada uzun vadeli işlemlerde riskler azalır ve kazançlar artış gösterir. Borsada zengin olmanın yolu sabırlı bir yatırımcı olmaktan geçer. Satın aldığınız hisse senedi size kısa vadede minimal kazançlar getirecektir. Fakat uzun vadeli bir yatırımda önü açık bir şirket tahmin ettiğinizden çok büyük kazançlar ile size dönecektir. Borsada kazanan insanlardan çok borsada batanlar bulunmaktadır. Çünkü insanoğlunun fıtratında tez canlılık yani sabırsızlık vardır. Borsa nasıl oynanır hakkında farklı farklı yazılar yazdık. Fakat hepsinin temelinde aslında aynı şeyler var. Bunlar uzman yatırımcıların dikkat çektiği noktalardır. Piyasayı iyi tanımak, araştırmak ve okumak bu işin püf noktalarıdır. Bunlar sizlerin iyi birer yatırımcı olmanız için en önemli hususladır. Borsa zenginleri genelde bu adımları izleyerek ve kafasını kullanarak bu noktalara gelmiştir. Çünkü borsa bilgi, zekâ ve deneyim gerektirir. 

Borsa ile Nasıl Zengin Olunur?

Borsada işlem yaparken kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yolda asla bilgiyi geri çevirmeyin ve kimseye kulak asmayın. Eğer hiçbir zaman kaybetmemek gibi bir iddianız varsa para elinize geçer geçmez hemen işlem yapmaya başlamayın. Bu size hırs ve kayıplardan başka bir şey getirmeyecektir. Şu anda herkesin internete rahat bir erişimi var ve elinizde böyle bir kaynak mevcutken kesinlikle bunu göz ardı etmeyin. Çünkü internetten edinebileceğiniz her bilgi sizin için ücretsiz bir altın değerindedir. Bulduğunuz ve edindiğiniz bilgilerden hangilerinin yararlı ve hangilerinin zararlı olabileceğine ise siz karar vereceksiniz.

Birçok yatırım firması yatırımcılara deneme hesaplar sunuyor. Bu hesapları değerlendirerek gerçek piyasada sanal para işlem yapabilirsiniz. Bu sayede kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Hem sürekli olarak kendinizi test etmiş olursunuz hem de piyasa takip yeteneğinizi geliştirme fırsatı bulursunuz. Bazı oyun firmaları bu yeteneğinizi geliştirmek için borsa oyunları bile yapıyor. Bunları araştırarak size en fazla yarar sağlayacağını düşündüğünüz yöntem doğrultusunda ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Borsaya girmeden önce mutlaka kendinizi bu piyasaya hazırlayın. Bu piyasa bazı insanlara aşktan bile daha fazla heyecan vermektedir. Bu yüzden bir hastalık geçirmenizi istemeyiz. Olabildiğince soğuk kanlı ve sakin olmanızda fayda var.


2 thoughts on “Borsadan Zengin Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir