Borsaya Giriş Limiti Nedir?

Bu yazımızda borsaya giriş limiti nedir, borsaya en az ne kadar para ile girilir gibi bilgilere değinmeye çalıştık. Borsaya giriş limiti dışında bu limiti nasıl belirlemeniz gerektiği konusunda da bilgilere yer vermeye çalıştık.

Borsada hisse senedi alarak yatırım yapabilir ve daha sonra bu hisse senetlerini satarak para kazanabilirsiniz. Bu konuda para kazanan herkes ilgi ve dikkat çeker. Para kazanılan her konuda öncelikle kendimizi sorgulamaya ve düşünmeye başlarız. Böyle bir durumun nasıl mümkün olduğunu. Borsaya minimum giriş limiti nedir, borsaya giriş limiti nasıl belirlenir ve bu işlemler nasıl gerçekleştirilir gibi sorulara cevap arıyorsanız tam yerine geldiniz diyebiliriz.

İnternette hepimiz borsadan kazananların hikayelerini görüyor okuyor ve nasıl yaptığını saatlerce düşünüyoruz. Mantıklı yatırım yaptığınız zaman sizde kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat öncelikle borsa nasıl oynanır ve borsa nedir gibi soruların cevaplarını iyi araştırıp bilgi ve deneyim elde etmelisiniz. Bilgi olmadan borsadan para kazanmak imkansıza yakın diyebiliriz. Borsada para kazanmanın mantığı vardır ve bu mantığı siz benimsemelisiniz. Borsa eğitimi alarak yada sıkça okuyarak bilgi haznenizi geliştirebilirsiniz. Bu noktadan sonra ise deneyim ve biraz sabır gerekmektedir.

Borsaya Minimum Giriş Limiti Nedir?

Borsadan nasıl para kazanabilirim sorusunun cevabını öğrendiğinizi varsayarak devam edelim. Borsaya giriş limiti herhangi bir hissenin alım fiyatıdır diyebiliriz. Almak istediğiniz hisse fiyatı eğer 0.10 TL ise borsaya giriş limiti 0.10 TL’dir. Yani kısaca yatırım yapmak hisse senedi bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Fakat bunun yanı sıra alış ve satışlarınızdan aracı kuruma belirli bir komisyon ödersiniz. Bu aracı kurumdan kuruma değişiklik gösteren bir durumdur. Genellikle bir yatırım hesabı oluştururken karşınıza bir sözleşme çıkar ve bu sözleşme içerisinde bu konuya dair detaylı rakamlara ulaşabilirsiniz.

Borsaya giriş limitinden daha önemli bir konu varsa oda yatırmak istediğiniz para yatırım amacınıza göre şekillendirmektir. Yani ne kadar para yatırdığınız değil bu parayı nasıl değerlendirdiğiniz daha büyük önem taşır. Borsa üzerindeki bütün yatırımcılar para kazanmak ister ve her yiğidin yoğurt yiyiş şekli farklıdır. Bu konuda yatırım yapmak istediğiniz enstrümanı iyi seçmeli ve pozisyonlarınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Borsaya Giriş Limiti Nasıl Belirlenir?

Borsaya giriş için yatıracağınız parayı belirlerken kaybetmeyi göze alacağınız bir para ile yatırım yapın. Eğer risk oranınızı yükseltirseniz sonucunda muhakkak zararlı çıkarsınız. Daha önce okuduğunuz üzere borsaya giriş limiti sizin satın alacağınız hisse senedine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Borsaya giriş limitini belirlerken kendinize bazı sorular yöneltmeniz gerekmektedir. Bunlar kaç birim senet almayı düşünüyorsunuz, vade süreniz ne kadar kazanç / risk oranınız nedir gibi sorulardır. Bu soruların cevaplarını verdikten sonra kendinize ait bir portföy oluşturabilir ve borsaya yatıracağınız minimum limiti belirlemiş olursunuz.

Eğer borsa yatırım araçlarını iyi tanımadan bir yatırım gerçekleştirirseniz muhtemelen ilk yatırımınız hüsran ile sonuçlanacaktır. Bu yüzden borsa nasıl işler ve borsada dikkat edilmesi gereken hususlara özen göstermenizde fayda vardır. Anlayacağınız borsadaki en önemli aşama planlama aşamasıdır. Borsa hakkında okumaya devam ettikçe fiyatların nelerden etkilendiğini nasıl alınıp satıldıklarını ve grafik okumayı öğrenmeye başlar ve buna göre hareket etmeyi öğrenirsiniz.

Borsaya Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duydunuz ve gördünüz artık yatırım yapmak istiyorsunuz. Borsaya girmeye karar verdikten sonra önemli olan borsa bilgisi ve deneyimdir. Eğer daha öncesinde hiçbir bilgi birikiminiz yoksa iş borsa eğitimi alarak başlayabilirsiniz. Borsanın ne olduğunu, borsada nasıl işlem yapıldığını ve nasıl para kazanıldığını öğrenebilir ve demo hesaplar üzerinde denemeler yapabilirsiniz. Ücretsiz borsa eğitimi için internete başvurabilirsiniz ve bunun yanı sıra makaleler bulabilirsiniz.

Panik, borsadan elde edilebilecek kazancın en büyük düşmanıdır. Genellikle hiçbir yatırımcı ilk işlemlerinde başarılı bir grafik çizemez. Bu yüzden eğer kaybederseniz endişeye kapılmayın ve olabildiğince sabredin. Doğru zamanda çekilmeyi ve doğru zamanda zarar bile etmeyi öğrenmelisiniz. Bunu bir oyun olarak görün ve kaybedince sizi etkileyecek menkul değerlerinizi bu tarafa aktarmamaya özen gösterin. Borsa bir kumar değildir fakat hırs size borsada kumar oynattırır.

Analiz yapmayı ve yapılan analizleri takip ederek doğru tahlil etmeyi öğrenmelisiniz. Teknik bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Fakat belirli derecede öngörü sahibiyseniz ve sakin hareket edebilme yetisine sahipseniz kazanç artık sizin içinde kaçınılmaz bir hale gelmeye başlayacaktır. Borsa üzerinde alım satım işlemleri gerçekleştirirken ince detaylara dikkat edin ve hiçbir ihtimali atlamayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir