Nasıl Kredi Çekilir

Kredi nasıl çekilir, kredi çekerken nasıl bir yol izlenmeli gibi sorular genellikle acil nakit ihtiyacı olan herkesin başvurduğu ve merak ettiği bir konudur. Kredi; satın alma gücünün, size verilen süre içerisinde, faiz karşılığında kişilere verilen para miktarı olmaktadır. Aynı zamanda bankalar aracılığı ile küçük ya da orta genişlikte şirketlere kredi çeşitleri sunulur. Tüm firmalar ise bu durumdan yararlanabilir.

Kredi kullanmak genelde birçok insanın yaptığımı eylemlerden biri olmaktadır. Bu yüzden kredi kullanmak konusunda kararlı iseniz vade zamanına oldukça önem göstermeniz gereklidir. Eğer firmanız kısa vadeli nakit ihtiyacı için kredi almak istiyorsa kısa vadeli kredilere başvurmalıdır. Eğer uzun vadeli, yani maliyeti yüksek bir kredi almak istiyorsanız, uzun vadeli kredi almanızı öneriyoruz.

Kredi alırken dikkat etmeniz gereken bir konu ise düşük ve yüksek faiz olmaktadır. Genel kredi kullanımlarında, düşük faizli kredi kullanımı tercih edilir. Yani banka verdiği miktarı düşük bir faiz ile geri alır. Son zamanlarda ise dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını yüzünden bankalar düşük faizli kredi kullanımı yerine, yüksek faizli kredi kullanımını tercih etmektedir.

Peki Kredi Kullanabilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Öncelikle tabi ki 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında bankalarla aranızda herhangi bir husumet olmamalı. Örneğin; kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemiş olmalısınız. Bu şekilde bankanın güvenini daha rahat kazanarak, çekmek istediğiniz miktarı arttırabilirsiniz.
 • Eğer ev alacaksanız 48 ay vadeden daha fazla talepte bulunabilirsiniz. Fakat konut kredisi değil ise, en fazla 48 ay vade talep edebilirsiniz.
 • Aynı şekilde eğer ev alacaksınız aile gelirinizi krediye dahil edebilirsiniz. Fakat konut kredisi değil ise, aile gelirinizi krediye dahil etmeniz mümkün değildir.
 • Son olarak ise; gelirinizi evraklar ile bankaya sunmanız gerekmektedir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Genelde kredi notları 1 ila 1.900 puan arasında olmaktadır. Tabi risk oranları bankaların analizlerine göre değişkenlik göstermektedir.

 • 1-699: En Riskli
 • 700-1099: Orta Riskli
 • 1100-1499: Az Riskli
 • 1500-1699: İyi
 • 1700-1900: Çok İyi

Yukarıda verilen aralıklardaki rakamlara göre risk oranı belirlenmektedir. Tabi ki hiç kullanamama durumunuz yoktur. Size önerimiz 12 ay taksitli avans seçeneği hakkınızı kullanarak kredi kartı edinmeniz. Bu sayede edindiğiniz kart hem işinize yarayacaktır hem de düzeni kullanımlarda puanınız yükselecektir. Eğer kredi kartı puanınız en riskli veya orta riskli ise; kredi kullanma oranınız pek yüksek sayılmaz. Hatta 10’da 1 diyebiliriz. Puanınız az riskli grubuna denk geliyor ise; gelirinizle bağlantılı olarak kredi kullanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Son olarak puanınız iyi ve çok iyi grubunda ise; gelirinize göre kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Ne Kadar Gelir Gerekir?

Her şeyin başında gelirinizin kabul olması için sisteme girildiğinde gözükmesi gerekmektedir. Sonrasında, eğer aylık 1.0000 lira üzerinden taksitli bir kredi çekecekseniz, gelirinizi en düşük 2.000 oranında göstermeniz lazımdır. Her bankada aynı durumla karşılaşmamakla birlikte, gelirinizin en az 2 katı olması bankalar tarafından genellikle beklenen bir durum olmaktadır. Bazı bankalar ise size ‘’hemen kredi kullan’’ seçeneği sunabilir. Bu durumda biraz dikkatli yaklaşmanız gerekebilir.

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigorta Gerekir?

Bu durumu kategorilere ayırarak açıklamak gerekirse;

 • SGK Sigortası:

En son çalıştığınız iş yerinizde en az 3 ay çalışmanız gerekmektedir. Toplama bakmak gerekirse 12 ay sigortalı çalışmış olmanız gerekmektedir. Kredi notunuza bağlı olarak bu süre kısalabilmektedir.

 • Vergi Levha Sigortası:

Burada sadece vergi levhanızda kar gözüküyor olması ve işletmeyi kurduğunuz andan itibaren 1yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir.

 • Memur Sigortası:

Memur olarak çalışıyorsanız, bankanız sizden herhangi bir çalışma süresi istemez. Önemli olan tek şey kredi notunuzdur.

 • Emekli Sigortası:

Emekli iseniz; bankaların sizden tek istediği emekli olduğunuza dair resmi bir belge olacaktır.Kredi Kullanmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Kredi Kullanmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Özel sektör çalışanları için gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır: Maaş Bordrosu, SGK Dökümü, İkamet Belgesi, İş Yeri İmza Sirküleri, Tapu Fotokopisi, Araç Ruhsatı veya Faturası, Ek Gelir Belgesi (Eğer bulunuyorsa).
 • Kamu Çalışanı için gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır: Maaş Bordrosu, İkamet Belgesi, Tapu Fotokopisi, Araç Ruhsatı veya Faturası, Ek Gelir Belgesi (Eğer bulunuyorsa).
 • Emekli için gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır: Emekli Aylık Dökümü, İkamet Belgesi, Tapu Fotokopisi, Araç Ruhsatı veya Faturası, Ek Gelir Belgesi (Eğer bulunuyorsa).
 • Vergi Levhalı çalışan için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır: Güncel Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Oda Kayıt Belgesi, Bilanço ve Gelir Tablosu, Ticaret Sicil Gazetesi, Tapu Fotokopisi, Araç Ruhsatı veya Fotokopisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir