Borsaya Giriş

Öncelikle kavramanız gereken olay borsanın bir oyundan ibaret olmadığı. Daha önce ilgi duydunuz fakat hiç girmediğiniz bir piyasa olan borsa acemi yatırımcılar için ürkütücü olabilir. Yıllardır insanlar borsa üzerinden birikmişleri ile yatırımlar yaparak kazanıyor veya kaybediyor. Genelde kazanan insanlar sakin bir şekilde yatırımlarına devam ederken kaybedenler ise önce yatırım yaptıkları hisse senetlerine sonrasında tavsiyesine uyduğu yatırımcılara nefret söylemleri gerçekleştirdiğine şahit oluyoruz.

Eğer yeni yeni borsaya girmeyi düşünüyorsanız yatırım yapacağınız paranın kesinlikle birikmiş paranız olması gerekiyor. Yatırdığınız parayı tamamen kaybettiğinizde yaşamınız ve hayat standartlarınız asla etkilenmemeli. Borsa ve benzeri yatırım araçları her zaman büyük riskler içermektedir. Araştırmalarımız sonucunda acemi ve yeni yatırımcılar için bu yazıyı hazırlamak istedik.

Borsaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Borsanın size hitap etmesi ilk önemli adım diyebiliriz. Borsayı kötüleyen ve bir fırsat aracı olarak gören birçok insan bulunuyor. Bir heves uğruna borsaya girmemelisiniz. İyice her adımda ne yapacağınızı ve nasıl davranmanız gerektiğini okuyarak ve sabrederek öğrenmeniz gerekiyor. Eğer bir anda kendinizi bu piyasa ağının içine atarsanız ve biraz şanssız bir adamsanız başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Yeni yatırımcıların paralarını kaybetmelerinin ilk sebeplerinden birisi budur diyebiliriz.

Bu konuda interneti ve kitapları kullanabilirsiniz. Bugüne kadar bu konu hakkında binlerce makale yazılmış ve binlerce kitap, yayım evleri tarafından basılarak satışa çıkartılmıştır. Bu süreç ara ara sizi hırslandırabilir ve heyecanlandırabilir. Tabi bu süreçte sıkılan insanlarda olacaktır. Bu işin bir sabır işi olduğunu unutmadığınız sürerce başarı sizin için kaçınılmaz bir hal alacaktır. Öğrendikçe ve paylaşılan hikayelerden ders çıkardığınız sürece borsanın size göre olup olmadığını anlamaya başlayacaksınız.

Borsanın Mantığı Nedir?

Borsa oynarken herkesin hayali düşük fiyattan aldığı hisse senedini yüksek fiyatlara elden çıkartarak aradaki fark üzerinden para kazanmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için iyi bir analist olmanız gerekmektedir. Piyasayı sürekli takip edebilmeniz ve adımlarınızı doğru şekilde atmayı zaman içerisinde öğrenmeniz gerekmektedir. Bu şekilde bir yatırım gerçekleştirmek istediğinizde kendinize bir aracı kurum seçmeniz gerekmektedir. Bazı aracı kurumlar size ekstra özellikleri ufak miktarda ücretler karşılığında kullanıma sunmaktadır.

Borsanın mantığına uyan yatırım enstrümanları ise hisse senetleri, emtialar, vadeli işlemler, bonolar ve tahvillerdir. Bu araçları doğru şekilde analiz etmeyi öğrendiğiniz taktirde fırsatlar gerçekleşmeden kapınızı çalacak ve buna göre işlemler gerçekleştirebileceksiniz. İşlemlerinizi sisteme girdiğiniz al ve sat emirleri sayesinde gerçekleştirirsiniz. Bu işlemleri yaparken kazanmak isteyebileceğiniz birçok farklı yol mevcuttur. Kendi borsa stratejilerinizi siz kendiniz belirleyeceksiniz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada yatırım yapmaya karar verdikten sonra bu para oyunu ile ilgili eğitim setlerini incelemenizde fayda var diyebiliriz. Borsanın nasıl işlediğini nasıl al, sat emri girebileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Elinizin altında sürekli olarak bir defter bulunmasında fayda var. Sizin için önem teşkil eden durumları incelediğiniz hisse senetleri ile birlikte not almaya başlamanız gerekmektedir. Not alacağınız verileri internet yolu ile bulabilirsiniz. Bu sayede düşüncelerinizi ve kafanıza yatan durumları unutmanız kaybetmeniz söz konusu olmayacaktır.

Aracı olacak olan kurumun seçimini yaparken, kurumun SPK onaylı olmasına dikkat edin. SPK ‘nın sitesi üzerinden onaylı borsa aracı kurumlarının listesine rahatlıkla erişebilirsiniz. Eğer firmanın size sunduğu koşullarda sizi etkilediyse aracı kurumu buldunuz demektir. Aracı kurumunuzu seçtikten sonra o firma üzerinden bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Genelde bu tarz aracı kurumlar sizden karşılıklı bir sözleşme ve birkaç adet evrak talep edecektir. Kurum SPK onaylı ise bu evrakları istemeleri sizi korkutmasın. Bu aracı kurumları bankalar arasından da seçmeniz mümkündür.

Borsa’ya Ne Kadar Para Yatırmalısınız?

Oluşturulan yanlış bir algının aksine borsaya girmek için zengin olmanıza gerek yoktur. İstediğiniz takdirde 0.22TL değerinde bir hisse senedinden yalnızca bir adet alarak bile borsaya girebilirsiniz. Seçeceğiniz aracı kurum bu işlemleri sizin yerinize gerçekleştirirken komisyon ve işlem ücreti almaktadır. Bu yüzden aracı kurumu seçerken bunlara kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Kazancınızın büyük bir kısmını aracı kuruma kaptırmak istemiyorsanız kesinlikle en düşük komisyon ve ücret kesintisi yapan bir kurum seçmelisiniz.

Fakat bu işlemleri gerçekleştirirken unutmayın ki yatıracağınız para sizin geçim kaynağınız olmamalıdır. Genelde insanların borsadan zarar edince koşarak ulaşmasının tek sebebi bu oyunu bir kumar olarak algılamalarıdır. Kumar masasında daima masa kazanır. Bu sistem içerisinde ise masa kararlı yatırımcılardır. Kazanmak için kararlarınızı doğru  almalı ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

Borsa Oynamanın Mantığı

Yatırım aracı olarak neden borsayı seçtiğinizi kendinize sorun. Borsa uzun yıllar boyu kendisiyle uğraşan insanlara para kazandırmaktadır. Çünkü yıllarca bu piyasa içinde var olmak insana büyük tecrübeler kazandırmaktadır.

Borsa üzerindeki fiyatlar genellikle arz/talep ilişkisine ve dengesine göre hareket etmektedir. Siz eğer bir hisse senedini almak istiyorsanız ve aynı süre içerisinde bir başka yatırımcı elindeki hisse senedini elden çıkarmak istiyorsa işleminiz hemen gerçekleşecektir. Siz aracı kuruma emri ileterek bir teklifte bulunursunuz. Sizin teklifinize denk gelen bir satış emri girildiyse talep ettiğiniz kadar hisse senedini portföyünüze eklersiniz.

Örnek olarak A hisse senedinin fiyatı 1,20TL ve siz bu senet için 1,10TL teklifi aracı kurum vasıtası ile ilettiniz. A hisse senedinden 100 adet aldınız. Araştırmalarınız sonucunda bu hisse senedinin 1,50TL seviyesine çıkma ihtimali gördünüz ve satış emrini girdiniz. A hisse senedinin değeri yükseldikten sonra satışınız gerçekleşti. 110 TL birikiminiz bu hamle sonucunda 150 TL oldu. Fakat seçtiğiniz aracı kuruma ödeyeceğiniz komisyon ve işlem bedellerini bu rakamın üzerinden düşmeyi unutmamanız gerekmektedir.

Daha basite indirgeyecek olursak borsada para kazanmak için düşük fiyattan alından hisse senetlerinin yüksek fiyattan satılması gerekmektedir.

Borsada Fiyatları Etkileyen Olaylar

Borsada aslında zannettiğinizden çok daha basit bir para kazanma mantığı olduğunu gördünüz. Bu mantığı kavradıysanız sırada borsada fiyatların neden, nasıl ve ne şartlar altında değişiklik gösterdiğini anlamanız gerekmektedir. Fiyatların oluşmasının en büyük sebebi arz/talep ilişkisidir. Arz-talep ilişkisini çözdüğünüzde her şey bir tık daha iyi kafanızda oturacaktır. İyi bir piyasa analisti olduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Örnek verecek olursak ABD hükümeti bir açıklama yapacağı zaman bütün borsa piyasalarında bulunan yatırımcıların endişesini yorumlarından anlayabilirsiniz. Günümüz itibariyle dünya üzerindeki bütün ülkelerden daha büyük bir ekonomiye sahiptirler. Fed Başkanı Janet Yellen ‘in her hareketi her an piyasalarda bir gerginliğe sebep olabiliyor.

Başarılı bir borsa oyuncusu fiyatları yakından takip ettiği takdirde porföyüne rahatlıkla yön verebilir. Böyle bir yatırımcı olmak istiyorsanız grafik okumayı, fiyat değişimlerinin takibini çok daha iyi yapmanız gerekmektedir. Haberleri sık sık takip ederseniz X hisse senedinin fiyatının neden düştüğünü çözebilirsiniz.

Borsada Neye Yatırım Yaparım?

Borsada paranızı değerlendirebileceğiniz birçok yatırım aracı vardır. Genellikle hisse senetleriyle yatırım tercih edilse bile emtialar, vadeli işlem sözleşmeleri, tahvil, bono gibi enstrümanlarla da işlem gerçekleştirirken yükseliş potansiyelinizi görmek ve teminatınızın tamamını kullanmamaktır. Yani tek bir hisse senedine bütün paranızı bağlayarak yapacağınız yatırımda risk yüksek olacaktır. Fakat teminatınızı getirisi olacağını düşündüğünüz diğer hisse senetlerine bölerseniz riski en aza indirgemiş olursunuz. Eğer hızlı para kazanmak istiyorsanız yüksek getirili senetlere yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kazanacağınız oranın yüksek olması risk seviyesini artıracaktır. Düşük likiditeli fakat garanti ve güvenilir hisseleri tercih ederseniz riskiniz daha düşük olacaktır.

Borsada Alım-Satım İşlemi Nasıl Gerçekleşir

Yukarıda bahsettiğimiz bu konuyu biraz basite indirgeyecek olursak, seçtiğiniz aracı kurum vasıtası ile piyasaya istek ve teklif gönderiyorsunuz. Bu talebe karşılık arz oluşursa alım satım işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşlem için ilk emir oluşturduğunuzda bu isteğiniz bekleyen emirler havuzuna düşecektir. Buna örnek verecek olursak 500 adet X hisse senedini Y TL üzerinden almak istiyorsunuz. Bu emri girdikten sonra bekleyen emirler havuzu kontrol ediliyor. Eğer başka bir yatırımcı X hisse senedini Y TL üzerinden satış emri oluşturduysa alım maksimum 500 adet olmak üzere, karşı yatırımcının elindeki satış adedine göre size aktarılıyor. Bu şekilde işlemlerinizi rahatlıkla ve pratik bir yol ile gerçekleştirebilirsiniz

Borsa Alım-Satım İşlemleri Nerede Gerçekleşmektedir?

Borsa işlemleri günümüz teknolojisinin büyük artıları sayesinde artık internetin olduğu her alandan akıllı cihaz veya bilgisayar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu teknolojik ortamlara borsa dilinde tahta denilmektedir. Borsa ekranı olarak bilinen programlar aslında eski yatırımcılara göre tahtadır. Siz internet üzerinden emir girdiğinizde kalan bütün işlemleri sizin için aracı kurumlar gerçekleştirmektedir.

Borsa Fiyatlarını Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Borsada fiyatlar her saniye değişiklik göstermektedir. Bu yüzden aktif çalışan ve insanların rahatça gözlemleyebildiği bazı internet sayfaları vardır.  Fiyat grafiklerini ne kadar önceden görebildiğiniz anlar bu işin sırlarından birine vakıf olmuş olursunuz. Genelde bu tarz anlık canlı borsa takibi hizmeti veren programlar mevcuttur. Eğer ücretli bir sürüm kullanırsanız bu sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü ücretsiz sürümler değişken gecikme sürelerinin ardından sizlere verileri sunmaktadır.

Bunlar dışında borsada başarılı olmak istiyorsanız çok fazla makale, yazı dizisi ve kitap okumanızı tavsiye edebiliriz.


5 thoughts on “Borsaya Giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir