Borsada Kazandıracak Taktikler

Çoğu kişi borsada yatırım yaparak para kazanmanın fazlasıyla zor olduğunu düşünür. Fakat insanların borsadaki kazanma yöntemlerini ve nasıl yollar izlediğini okur ve bunları kendinize tecrübe haline getirebilirseniz aslında ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Borsa üzerinden yatırım gerçekleştirmek yalnızca cebi dolu para babalarına özgü bir durum değildir. Eğer sürekli olarak piyasayı takip ediyor ve iyi bir gözlemleme yeteneğine sahipseniz vasfınızın hiçbir önemi kalmamaktadır. Paranız zamanla değerlenir ve hayal ettiğiniz hayatı rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Hatta ve hattat şu anda bir işiniz veya bir uğraşınız yoksa evinizde telefonunuzdan, tablet ya da bilgisayarınızdan bu işe kendinizi verebilir ve bunu kendinize bir iş haline bile getirebilirsiniz. Piyasayı tanıdığınız sürece alacağınız risklerin boyutunu daha rahat gözlemleyebilirsiniz. Hırsa kapılır ve daha yüksek riskler almaya başlarsanız zaman içerisinde bu durum size yüksek kayıplara sebep olacaktır. Hislerinize göre hareket etmek sizi bu oyunda kaybetmeye mahkum edecektir.

Aldığınız Riskleri Sınırlı Tutun!

Borsa üzerinde yatırımlarınızı gerçekleştirirken para kazanmanın yanı sıra alacağınız riskler üzerinde odaklanmanız gerekmektedir. Borsayı tanıdıktan sonra alacağınız riskleri tanımalısınız. İşin içine para giren her olay içerisinde risk bulunmaktadır. Borsa ‘da aynı şekilde riskler mevcut ve asla kaybetmeden hep kazanacağınızı düşünerek boş bir hayal dünyasında gezmeyin. Yapacağınız hamleleri listelediğiniz de atacağınız her bir adımın size getirebileceklerini ve sizden götürebileceklerini ön görmeye çalışın. Herhangi bir yanlış hamleniz de size gelebilecek her zarar için yeni önlem yolları oluşturun. Bu sayede atacağınız her adım eskisine göre daha güvenli olacaktır. Bu sayede kendinize has stratejilerinizi geliştirmeye başlayacaksınız.

Psikolojinizi İyi Analiz Edin

Borsa üzerine yoğunlaşıp işinizi bu piyasa haline getirmek istiyorsanız psikolojinizin çok sağlam olması gerekiyor. Bu aslında bir taktik değildir. Fakat en önemli noktalardan birisidir. Piyasanın tamamen değişken bir ortam olduğunu ve her an ani değişimler olabileceğini biliyoruz. Seans içinde meydana gelebilecek her türlü dalgalanmaya karşı sakin bir şekilde beklemelisiniz. Acele ederek kararlarınıza duygularınızı karıştırmamalısınız. Diyelim ki bir yatırım gerçekleştirdiniz ve bu durum geceleri size uyku uyutmuyor. Böyle bir durumda bilmeniz gerekiyor ki hatalı bir hamle gerçekleştirdiniz. Bütün teminatınızı kaybetmemek için pozisyonunuzu kapatıp bir sonraki hamlenizi düşünün. Unutmayın ki hiçbir maddi kazanç psikolojinizden kıymetli değildir.

Ufaktan Başlayın

Borsada yatırım yapan insanlar genelde gözünü karartıp büyük oynayarak köşeyi dönmeyi planlıyor. Bu zihniyet sizi hataya düşürecektir. George Soros gibi bir vurgun yapmak 1000 ‘de 1 gibi bir ihtimaldir. Stratejileriniz ve adımlarınız oturana kadar küçük adımlar atın. Büyük paralar riske etmeyin. Eğer böyle bir risk alıyorsanız bu yatırımınızın başarılı olma ihtimali daha düşüktür. Borsanın çalışma mantığını ve piyasayı çözene kadar küçük rakamlar üzerinden oynamanız daha mantıklı olacaktır.

Yeri Geldiği Zaman Ara Verin

Borsa üzerinden yatırım yapmak bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. İşlemlerinizi yaparken sürekli olarak kayıplar vermeye başladığınız an bilmeniz gerekiyor ki yanlış adımlar atıyor ya da bazı durumları gözden kaçırıyorsunuz. Aktif pozisyonunuzu kapatıp arkanıza yaslanın ve kayıplarınızı göz ardı edin. Piyasayı sakin bir şekilde izlemeye devam edin. Hırsla yeni işlemler açmak size bir yerden sonra zarar vermeye başlayacaktır. Bu durum size daha fazla kayıp getirmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. Ara verdiğiniz zaman kendinizi analiz edin. Hangi noktalarda hata yaptığınızı fark edene kadar işlem yapmayın. Borsada gelişmek istiyorsanız yeri geldiğinde çekilmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Radikal Kararlarınızı Seans İçerisinde Almayın

İşleyen bir seans içerisinde doğru karar vermeniz çok mümkün değildir. Ani dalgalanmalar size yanlış kararlar verdirebilir. Bu sebeple zarar etme oranınız artacaktır. Ani fırsatlar vadeli işlemlerde size kazandırmak yerine kaybettirebilir. Bu yüzden kararlarınızı seans dışında alarak analizlerinizi daha doğru bir şekilde yapmalısınız. Bu sayede daha doğru işlemleri daha az riskle gerçekleştirebilirsiniz.

Koyun Psikolojisi ile Hareket Etmeyin

Borsayı genellikle bilmeyen ama parayı vurma hayali ile giren yatırımcılar çoğunluğun yaptığını yaparak bu hayalini gerçekleştirebileceğini düşünür. Bu tamamen yanlış bir stratejidir. Ani satışlar gerçekleşiyorsa korkup çekilmeyin. Çünkü daha önceki maddeleri uyguluyorsanız verdiğiniz karara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Eğer insanlar alış yapıyorsa onlara uyup düşünmeden analiz yapmadan o insanların peşinden gitmeyin. Uzmanların geneli sürü psikolojisinden uzak durmanız yönünde tavsiyeleri bulunuyor.

Kendi Stratejilerinizi Belirleyin

Borsada dikkat edeceğiniz en önemli konu ise kendi stratejilerinizi geliştirmeniz olacaktır. Başkasının kazandığı bir strateji yöntemini takip ederseniz bu yol size kazandırmayabilir. Karşınızdaki bir diğer yatırımcının hedefleri tamamen sizden farklı olabilir. Bu sebeple o kişi kazanmaya devam ederken o yatırımcıyı taklit edenler kaybetmeye başlayabilir. İş işten geçtikten sonra ise yeni yatırımlarınızda hep hayal kırıklığı yaşamanız olası bir durumdur. Fakat tabi ki özel yatırım stratejilerini okuyarak kendinize farklı bir strateji üretebilirisiniz.

Zararı Doğru Noktada Kesmeyi Öğrenin

Borsada kar etme oranınız zarar etme oranınıza göre daha düşüktür. Bu yüzden unutmamanız gerekiyor ki tek zarar eden yatırımcı siz değilsiniz. Bir ata sözüne dayanacak olursak zararın neresinden dönerseniz kardır. Yaptığınız hatalardan ders çıkarmayı ve eksikliklerinizi gidermeyi öğrenin. Bunun sonucunda kaybettiğini kazanma hırsına dönüştürürseniz bu piyasa sizin için kumardan farksız olur ve kaybetmeye devam edersiniz.

Tepe ve Dip Noktalarda İşlem Yapmaktan Kaçının

Acemi yatırımcılar için tepe ve dik noktalar birer avantaj gibi görünür. Fakat dip ve tepe noktalar grafiklerin kırılma noktalarıdır. Bu seviyelerde çok ani değişimler meydana gelebilir. Grafikler için destek ve direnç noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu yalnızca borsa piyasalarında değil bir çok yatırım araçlarında geçerlidir.

Kademeli Alımlar Yapın

Paranızı kademeli olarak kullandığınız taktir de kazancınızı düşürmezsiniz riskinizi bölersiniz. Fırsat gördüğünüz seviyelerden alacağınız kademeli alımlar sayesinde yatırım yapacağınız miktarın tamamını riske etmez aksine riskinizi düşürürsünüz.


2 thoughts on “Borsada Kazandıracak Taktikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir