Borsada En Çok Kazandırcak Hisse Nasıl Seçilir

Bildiğiniz üzere borsa günümüzün en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi haline gelmiştir. Çoğu insan için borsadaki yükseliş ve düşüşler karmaşık ve riskli gibi görünmektedir. Fakat içine girdikçe aslında o kadar karmaşık bir yapısı olmadığını ve basit bir para oyunu olduğunu görebilirsiniz. Borsa üzerinde gerçekleştirilen yatırımlar genelde aracı bir kurum üzerinden veya yatırım danışmanlığı yapan firmalar tarafından yapılır. Borsada olağan üstü durumlar olmadığı sürece paranızı tamamen kaybetmeniz mümkün değildir. Aldığınız hisse senetlerinin fiyatlarında düşüşler meydana gelebilir. Fakat şirket tamamen iflas etmediği sürece hisse senetlerine zarar gelmez.

Yatırdığınız para ile doğru orantılı olarak kar veya zarar edersiniz. Bu durum yatırımınızın büyüklüğüne göre risk taşıdığınız anlamına gelir. Herkes bu piyasadan çok büyük paralar kazanmak ister ve tamamen kendisini garantiye almak ister. Fakat her para kazanma ihtimalinin ucunda bir risk vardır. Bu konuda sizlere yapacağımız öneriler sayesinde kendinizi en az riskle bu piyasaya sokabilirsiniz. 

İlk önerimiz ise borsadan para kazanmak isimli makalemizi okumanız yönünde olacaktır. Burada yazan 10 adımlık liste genel olarak bütün yatırımcılar tarafından onaylanmış ve kabul gören yöntemlerdir. 

İkinci adım olarak yatırım yapacağınız hisse senedinin büyük bir firma olmasına özen gösterin. Yatırım yapacağınız firma ne kadar eski bir firma olursa yıllar boyunca ayakta kalabileceği gibi bir gerçeği beraberinde getirir. Devlet artık halka arz olmuş ve ülke için değer taşıyan büyük şirketlerin batması veya iflasa gitmesi durumunda şirkete kayyum ataması yapar ve yönetimi ele alır. Hiçbir ülke büyük maddi getirileri olan bir şirketin batmasına göz yumamaz. 

Borsada yatırım yapmak ve büyük paralar kazanmak istiyorsanız hisse senedini almayı düşündüğünüz firmanın son 6 aylık gelişmesini ve yaptığı yatırımları gözden geçirin. Attığı adımların sonucunda KAP ‘a yaptığı açıklamaları ve bu açıklamaların sonucunda grafiklerin hangi yöne doğru hareket ettiğini gözlemleyin. Sonrası için açıkladığı planları mümkün olduğu kadarı ile öğrenmeye çalışın. Bu sayede yeni adımların firmaya neler katabileceğini daha rahat görebilirsiniz. 

Örnek verecek olursak ASELSAN firması bu devirde asla batmayacağını bildiğimiz ve gelişmeye devam edeceğinden emin olduğumuz bir anonim şirkettir. Bundan 9 yıl önce eğer savunma sanayinin bu kadar gelişeceğini öngörebilseydiniz şu an 9 yıllık yatırımınız size 7. Yılının içinde 40 katı veya şu an ortalama 19-20 katı şeklinde dönebilirdi. Baktığımız zaman 26 Şubat 2010 tarihinde 1,31 TL gibi bir değere sahip olan hisse senedi 20 Kasım 2017 tarihinde 39,76 TL seviyesi ile rekor kırmış. Daha sonrasında ise düşüş göstermeye başlayarak günümüzde 18,91 TL üzerinden işlem görmeye devam ediyor. Borsadan para kazanmak isimli yazımızda belirttiğimiz üzere uzun vadede gerçekleştirilen yatırımlar her zaman daha karlı oluyor.

Bu konu ile ilgili bir örnek isterseniz yukarıda gördüğünüz gibi 9 yıl içinde alınan alt noktalardan dolayı edilen zarar aslında kar içerisinden edilen zarar diyebiliriz. Bu sayede kayıplar minimize edilmiş oluyor. Kendine değer ve varlık katan şirketler asla büyümekten vazgeçmez. İnsanlar bir şirkete destek oluyor ve halkın değeri olarak benimsiyorsa o şirket yıllar içerisinde değer kazanmaya devam eder.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir