Borsada Kazanmanın Yolları

Bugüne kadar yayımladığımız bütün yazılarımızda borsada para kazanmak için yapmanız gerekenleri anlattık. Bu yazımızda ise borsada para kazanmanın yollarını ve nelerden uzak durulması gerektiğini ele alacağız. Bu yazıyı okumaya başlamadan önce bütün bildiklerinizi bir kenara bırakın. Çünkü bu yazıda her şeyi sıfırdan ele alıyoruz. Yani bu yazıyı bir borsa eğitimi gibi görebilirsiniz.

Borsada para kazanmak ve sürekli yaptığı işten ayrılıp artık farklı bir yaşam sürmek isteyen milyonlarca insan var. Bugüne kadar arz talep ilişkilerinden sık sık bahsettik. Fakat borsada para kazanmaya bu kadar talep varken bu piyasada yalnızca doğru zamanda arz edenlerin kazandığını unutmamak gerekir. Doğru adımlar ve doğru yatırımlar size borsada kazanç olarak geri döner. İlk ezberlemeniz gereken şey ise bu oyunda kazanmakta var kaybetmekte.

Korkularınızı Yenmelisiniz

Acaba kaybeder miyim ya da acaba zarar eder miyim gibi düşünceleri bir kenara bırakın. Çünkü bu yatırımların hepsini gerçekleştirirken bir risk aldığınızı kabullenmeniz ve bu riskleri sevmeniz gerekir. Bu durumda psikolojinizi güçlü tutmalısınız. Aman kaybediyorum hemen pozisyonu kapatayım diye hareket ederseniz siz zaten borsada kaybedenler sınıfına dahil olmuşsunuz demektir.

Kendiniz için risk sınırları belirleyin ve bu sınırlarınıza uymayı öğrenin. Ne söylediğiniz riske ulaşmadan işlem kapatırsanız nede biraz daha bekleyelim ya diyerek kazanamayacağınızı bilin. Tabi ki bu durumda doğru analizler yaparak doğru risk sınırları belirlemeniz gerekmektedir. Aldığınız kararlarda kararlı davranmanız gerekmektedir. Bu kar elde ederken de geçerlidir. Belirlediğiniz rakama satmazsanız yine psikolojinize yenik düşersiniz.

Borsa Kitapları Okuyun

Borsa eğitim kitapları yerine başlangıçta size daha fazla fikir verecek başarı öykülerini anlatan kitapları okuyun. Çünkü bu piyasayı önce hayal etmeli ve kafanızda inşa etmelisiniz. Borsa endekslerinin sahipleri vardır. Örnek verecek olursak Borsa İstanbul bütün BIST endekslerinin büyük patronudur. Fakat bu piyasada kendi dünyanızı kendiniz oluşturursunuz. Hisse senetleri, emtialar, bonolar, tahviller artık sizin için legoya dönüşür.

Kendi tahtanızda hangi Legoları kullanmak istediğinize siz karar verirsiniz. Kendi kurallarınızı kendiniz çizersiniz. Borsada başarı öyküleri yatırımcılara her zaman ilham verir. Aslında borsanın kendi içinde birçok hilesi vardır. Fakat bunlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Neden derseniz bu sefer bütün borsa üzerinden yasaklanma ve hatta hapis cezası alma riskiniz ortaya çıkar. Bu bir akıl oyunu hatta bir bulmaca biraz daha zekaya dayandırmak istersen bu büyük bir satrançtır. Fakat bu oyunun içerisinde oyuncu sayısı ve taş sayısı çok fazladır. Siz her hamle yaptığınızda yüz binlerce borsa oyuncusu ve şirketlerde hamle yapar. 

Fakat bu noktada iyi bir analist olmak size hangi taşı nereden nereye oynatacağınızı gösterecektir. Doğru taşı da oynasanız yanlış taşı da oynasanız artık bu oyunun içinde var olduğunuzu bütün piyasa kabullenecektir.

Borsa Piyasalarını Takip Edin

Eğer piyasaya hâkim olamazsanız istediğiniz dengeleri yönetmeniz mümkün değildir. Bunun sebebi ise bir hisse senedi üzerinde işlem yapmaya karar verdiğinizde o hisse senedinin geçmişte hangi kararları aldığında nasıl yön değiştirdiğini veya nasıl ivmelenme kazandığını bilmeniz gerekir. Bu sayede daha sonra atacağınız adımları daha rahat bir şekilde karar vermeniz mümkün hale gelecektir. 

Firmalar borsaya girdiğinde yani hisse senetlerini halka arz ettiğinde artık Borsa İstanbul ve SPK ‘ya karşı belirli yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Atılan her adım kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bunun sebebi aslında sizin artık onlara ufakta olsa ortak olma ihtimalinizden kaynaklıdır. Borsa üzerinden bir şirketin hissedarı olduğunda hiçbir söz hakkınız yoktur. Fakat o şirketin attığı adımları, yaptığı yatırımları hatta ve hatta bazı sırlarını bile kamuoyunun bilme hakkı vardır.

Bu sayede aslında şirketlerin reklamı ve tanınırlığı da artar. Özellikle takip altına aldığınız hisse senetlerinin mümkün olduğu şekilde sık ve sabit zaman aralıklarıyla değişimlerini gözlemlemelisiniz. Bunun için elinize bir kalem ve bir kâğıt alarak işe başlayabilirsiniz. 15 dakikada bir saatte bir rakamları kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle hem tahmin yürütmeye hem de grafikleri okumaya başlarsınız. Bu sayede daha sonrasında o şirkete yatırım yapacağınız taktirde aslında hisse senedinin karakterini çoktan öğrenmiş olursunuz. Borsada piyasa takibi bu yüzden büyük önem taşır.

Kendinize Borsa Stratejisi Belirleyin

Borsa stratejisi belirlemek bu işin püf noktalarından birisidir. Borsa stratejileri hakkında bir makale oluşturmuştuk daha önce. Bu makaleyi detaylı bir şekilde incelerseniz en çok tercih edilen 5 farklı borsa stratejisiniz görmeniz mümkündür. Fakat bu bulduğunuz veya okuduğunuz hiçbir stratejiyi yalın hali ile uygulamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü herkesin beklenti ve hedefleri birbirinden farklılık gösterir. Bu yüzden kendinize ait bir harita çizmeye başlayın. Bu sırada tabi ki diğer stratejilerden örnekler alarak bunu kendi stratejinize göre uygulayın.

Bu sayede kurabileceğiniz en iyi stratejiyi kaleme dökün. Ardından bir borsa deneme hesabı açarak geliştirdiğiniz stratejileri defalarca baştan sona deneyin. Size ne kadar kaybettirip ne kadar kazandırdığını gözlemleyin. Eğer başarı oranınız %50 ‘nin üzerinde ise biraz daha geliştirin. Başarı oranlarınızı en az %70 hatta %80 seviyelerine çekin. Borsada yatırım yaparken attığınız adımın en kötüsünü hesap etmeye çalışın. Yukarıda bahsettiğimiz yüksek başarı oranlarını elde etmek kolay değildir. Ama başarı oranını ne kadar yukarı taşımayı başarırsanız o kadar fazla kazanç elde edersiniz.

Kendi stratejileri sayesinde günde binlerce Türk Lirası kazanan yatırımcının olduğunu unutmayın. Bir gün doğru adımlar sizde ayda, yılda belki bir günde yüksek getiriler sağlayacaktır. Bu yüzden bir tek kendinizle yarışın ve hırslarınızdan arının.

Kendi Paranızla Yatırım Yapın

Borsada yapılan en büyük hatalardan biriside borç para ile borsaya girmektir. Yatırımlar size ait olmayan paralar ile gerçekleştirilmez. Nasıl olsa kazanacağım diye girdiğiniz bu piyasadan bu sefer zaferle çıkmanız mümkün olmaz. Piyasadan çıktığınızda artık borçlu ve ekside hayata devam edenlerden olursunuz. Bu yüzden gözden çıkardığınız ve yatırım yapmak için ayırdığınız paranız var ise borsaya girmenizi tavsiye ederiz. Borsa oynarken kaybettiğiniz para sizin hayatınızı olumsuz etkilememelidir.

Borsa oynarken tamamen yaşamınızı etkilemeyecek bir kaynağınızı kullanmalısınız. Çünkü bu yatırımlarda kayıplarınız olacaktır. Hayatınızı bağlayan önemli bir kaynağı borsada yatırım yapmak için kullanırsanız kaybettiğinizde bütün yaşantınız etkilenir. Bu durumdan sonra yapacağınız her hamle hırsla ve kaybettiğinizi geri alma umudu ile olacaktır. Bu size daha çok kaybettirecektir.

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Sadece hisse senedine yatırım yapmak hiç akıl karı bir iş değildir. Çünkü hisse senetleri bir anda düşebilir ve bu durumda siz sadece zarar edersiniz. Tabi ki portföyünüzün içerisinde farklı hisse senetleri bulunmalı. Fakat bunun dışında kendinizi garantiye alacağınız yatırımlarda bulunursa sizin için çok mantıklı olacaktır.

Örneğin birkaç hisse senedi satın aldınız ve riskiniz yükseldi. Bunun ardından hazine bonoları ve tahviller satın alın. Tahvil ve bonolar risksiz yatırım araçlarıdır. Zaman içinde değer kazanır ve sizin hisse senedinden edebileceğiniz zararların en azından bir kısmını size iade eder.

Yok ben uğraşamam tahville, bonoyla derseniz de kendinize bir kazananlar portföyü oluşturun. Bunu oluştururken hisse senetlerini hep yükseliş gösteren hisse senetleri arasından seçim yapın. Bu sayede bir kâğıt zarar ederken başka bir kâğıt onun zararını kapatarak sizi kara geçirebilir. Tam olarak bu sebeplerden dolayı portföyünüzü çeşitli tutmanız sizin için yararlı olacaktır.

Doğru Zamanda Çekilin

Bu durum borsanın altın kuralıdır. Zaman zaman borsa düşüşe geçer ve kağıtlar aşağı yönlü ivme kazanır. Bunun birçok farklı sebebi olması mümkündür. Böyle durumları önceden sezinleyebilmeniz için piyasayı oldukça uzun zamandır takip ediyor olmanız gerekiyor. Eğer iyi bir borsa oyuncusuysanız global dünyayı ve neler olup bittiğini takip ediyor olmalısınız.

Tabi ki sadece takip etmeniz yetmeyecektir. Bunun yanı sıra piyasaların gelen haberlere nasıl tepki verdiğini, hangi yöne doğru ivme kazandırdığını ve ne zaman ani düşüş yaşanma ihtimali olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Borsa eğitimlerinde bu durumların ne zaman gerçekleşeceğini genellikle anlatırlar. Bizim size tavsiyemiz takibe başlamadan önce geçmişteki bütün ekonomik krizlerin ayrıntılarını detaylı bir şekilde izlemeniz. Çünkü ekonomik krizler borsa için en büyük risklerden birisidir.

Sizde Borsada Kazananlardan Olun

Yukarıdaki adımları uygulamayı öğrendiğiniz taktirde borsanın kapılarını kendinize doğru açın ve işlem yapmaya başlayın. Doğru adımlar sizlere kazanç getirecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir