Borsa Nedir: Bütün Detaylarıyla

Sitemiz üzerinden farklı makalelerle bakış açınızı genişletmeyi hedefleyerek finanskaynak.com sitesini kurduk. Öncelikle finans haberleri ve rehber niteliğinde planladığımız sitede haber yayını yapmayı bırakarak siteyi bir yatırım rehberine yani borsa rehberi haline getirmeye karar verdik. Borsa nedir, borsa nasıl oynanır gibi konuları farklı şekillerde ele almaya devam ediyoruz.

Borsa isteyen herkesin cebindeki parayı önemsemeden girebileceği bir yatırım piyasasıdır. Borsanın bir alt giriş limiti kesinlikle yoktur. Borsada işlem yapmak için insanlık ötesi bilgiler bilmenize gerek yok. Sadece borsa kitapları okuyarak ve bol bol makale okuyarak borsanın mantığını çözebilir ve borsa nasıl işler sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Borsa ile ilgilenmeye başladıysanız ilk önceliğiniz piyasayı nasıl takip edeceğinizi çözmektir. Daha sonraki adımlarda ise kendinizi geliştirerek borsa stratejileri üretmeniz gerekmektedir. Borsa piyasasını çözerek aktif bir yatırımcı olmak sabır işidir.

Borsanın Tanımı

Borsa alıcı ve satıcının işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirdiği büyük bir piyasadır. Ülkelerin kendi borsa endeksleri vardır. Örnek olarak ülkemizde BIST yani Borsa İstanbul bulunmaktadır. Bu endeksler içerisinde büyük işlem hacmine ve yüksek piyasa değerine sahip şirketlerin hisse senetleri bulunmaktadır.

Bir yatırımcı aracı kurumla anlaşarak piyasaya bir hisse senedi için bir teklif sunar. Bunun ardından başka bir yatırımcı olan satıcı o teklif üzerinden satış gerçekleştirmek isterse elindeki hisse senetleri otomatik olarak alıcıya geçer. Şirketler gelir raporlarını, yeni yatırımlarını ve piyasa üzerinde attığı her adımı borsaya bildirmekle yükümlüdür.

Borsaya bildirilen açıklamalar hisse senetlerinde dalgalanmalar yaratır. Bu kimi zaman yukarı yönlü kimi zaman aşağı yönlü olabilir. Bu sayede elinizdeki hisse senetlerinin kıymeti sürekli olarak değişir. Tabi ki borsada hisse senetlerinin fiyatları yalnızca yapılan açıklamalar doğrultusunda değişim göstermemektedir. Fiyat değişimlerinin arkasındaki en büyük etken aslında arz – talep ilişkisidir. Bir hisse senedinin alıcısı satıcısından çok işe hisse senedi güvenirlilik kazanır. Bu sayede hisse senetlerinin fiyatları artışa geçer.

Borsada alım-satım nasıl yapılır örneklendirmek gerekirse diyelim ki siz X hisse senedini 5 TL üzerinden satmak için aracı kuruma emir ilettiniz. Sistem otomatik olarak bu sefer alım emirlerinin içinde arama yapıyor. Aynı X Hisse senedini başka bir yatırımcı 5 TL üzerinden almak için emir girdiyse bu işlem anında gerçekleşiyor. Olay tam tersinde döndüğünde ise bu sefer siz X hisse senedini 5 TL üzerinden almak için emir açıyorsunuz. Başka bir yatırımcı bu sefer X hisse senedini 5 TL değerine satmak istiyorsa artık hisse senetleri anında sizin elinize geçiyor.

Fakat siz X hisse senedinde işlem yapmak için diyelim ki 50 kağıt boyutunda bir işlem açtınız fakat eğer sizin işlem yapmak istediğiniz rakama alım veya satım emri 40 adet ise 10 adet hisse senedini tekrar bir yatırımcı o fiyata talep yada arz etmediği sürece bu işlem gerçekleşmemektedir.

Birçok insan bu alım ve satım işlemlerinin karışık olduğunu ve çözemediğini söyler. Ama olay aslında yukarıda anlattığım kadar basit ve kolay bir mantık ile yürür.

Borsa Para Kazandırır mı?

Borsa para kazandırır mı sorusu herkesin sorduğu ve merak ettiği bir konudur. Tabi ki borsa para kazandırır fakat borsa oynamanın kurallarını, stresini ve psikolojisini kabullenmeniz hatta hırslarınızdan kendinizi kurtarmalısınız. Kimi insanlar bu işi yaparım bir şekilde diye borsa piyasalarına giriyor. Bazı insanlar yaptıkları yanlış hamleler yüzünden kaybetmeye mahkum oluyor.

Ben borsaya gireceğim der ve damdan düşer gibi piyasanın içine girerseniz tökezlersiniz. Çünkü ayağınıza hiç tahmin etmeyeceğiniz taşlar takılır. Bir yatırım gerçekleştirirken en kötü durumları planlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki bu işin sırrı sabır, deneyim ve soğukkanlı olmaktan geçmektedir.

Durmanız gereken noktaları kendiniz belirlemeli ve bu aldığınız kararlara uymanız gerekmektedir. Örneğin X hisse senedini şu seviyeden alacağım ve bu kadar kazandırdığında satacağım, bu kadar kaybettirirse satacağım der ve bu kurallara uyarsanız borsada para kazanmak mümkündür.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız bir kurum aracılığı ile resmi bir yatırımcı olmanız gerekmektedir. Bunun için bankalardan herhangi birinde bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir aracı kurum ile anlaşabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmenizi önereceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar ise şirketin SPK onaylı bir aracı kurum olması, işlem ücretleri ve komisyon oranlarıdır. Bu bilgileri edindikten sonra sizin için en mantıklı aracı kurumu seçerek bu aracı kurum ile bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Sizden istediği verileri ve belgeleri karşı tarafa iletip sözleşmenizi imzaladıktan sonra artık resmi bir yatırımcı haline gelirsiniz. İstediğiniz anda borsada işlem yapabilir ve bunun üzerinden kazanç sağlama hakkını elde etmiş olursunuz.

Borsaya Kaç Lira ile Girilebilir?

Bu soru piyasada en çok sorular sorudur. Fakat düşünülenin aksine borsaya giriş limiti diye bir durum yoktur. Borsaya istediğiniz kadar para ile girmekte sonuna kadar özgürsünüz. Herhangi bir şirketin sadece bir adet hisse senedinin fiyatını ve aracı kurumun alacağı komisyon oranını bakiyenize ekleyerek borsa üzerinde istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsaya yeni başlayanlar böyle konulara zaman zaman fazla takılır. Fakat bu noktada önemli husus doğru bir yol haritasına sahip olmanızdır.

Borsada Ne Alır ve Ne Satabilirsiniz?

Borsa genellikle yalnızca hisse senetlerinin bulunduğu bir piyasa olarak bilinmektedir. Türkiye ‘nin finans piyasası bu konuda biraz bilgisiz kalmıştır. Fakat borsa üzerinden bono, döviz, tahvil ve emtialar üzerine işlem gerçekleştirmek mümkündür. Bu yatırım enstrümanlarını genellikle deneyimli ve bilgili yatırımcılar daha yakından takip etmektedir.

Bunun en büyük sebebi ise hisse senetleri ile kurdukları portföyleri dengede tutarak sağlayacakları kazançları maksimize etmektir. Borsa oynamak birazda denge işidir. İşinizi tek bir yatırım aracına bağlarsanız ya kaybedersiniz ya kazanırsınız. Fakat yatırım yapacağınız tutarı doğru şekilde yatırım araçları arasında dağıtabilirseniz bir yerden kaybetseniz bile kazanmanızın mümkün olacağı başka enstrümanlar bulunacaktır. Bu sayede kayıplarınızı mümkün mertebe engellersiniz. Bu durum size en fazla kardan zarar ettirir.

Hisse Senedi Nedir?

Az önce bahsettiğimiz gibi borsa denince akla gelen ilk yatırım aracı hisse senedidir. Sermayesini halka açmak ve şirketlerin küçük ortaklar bulmak için satışa çıkardığı değerli kağıtlardır. Bir şirket eğer hisse senetlerini satışa çıkarmak istiyorsa bu durum piyasanın ve SPK ‘nın onayına sunulur. Gerekli tetkikler gerçekleştirildikten sonra şirket için yeni kurallar ortaya çıkar.

Şirket hisse senetlerini halka arz ettiği anda yatırımcılar artık bu hisse senetlerinin alımını ve satışını gerçekleştirme hakkına sahip olur. Hisse senetlerinin değerleri her zaman değişkendir. Şirketin büyümesi ve küçülmesi, yaptığı yatırımlar ve bunların doğurduğu sonuçlar, arz-talep ilişkisi bu fiyatların değişmesine sebep olur.

İnsanlar Neden Borsa Oynar?

Şu an sizin de aklınızda olduğu gibi insanlar para kazanmak ve gelir elde etmek için bu piyasaya giriş yapar. Sürekli borsa oynamak diyoruz fakat borsa bir oyun değildir. Borsa ülke ekonomisi, yatırımcılar ve hisse senetleri halka arz olmuş şirketler için çok büyük önem taşır. Bu o kadar mühim bir piyasadır ki ülkelerin ekonomilerini doğrudan etkileyebilir.

Az önce bahsettiğimiz gibi en çok işlem gören yatırım enstrümanı hisse senetleridir. İnsanlar hisse senetlerini ve şirketleri daha rahat takip edebildiği için işlem akışı çok yüksektir. Hepimiz istediğimiz hayatı yaşamak için farklı adımlar atmak istiyoruz. Borsa evinizden, işinizden hatta spor yaparken bile takip edebileceğiniz, işlem gerçekleştirebileceğiniz bir piyasa. Bu sebeple insanlar borsa üzerinden işlem yapmayı seçiyor.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Nasıl Satılır?

Hisse senetleri çok basit bir işlem ile alınıp satılabilir. Aracı kuruma ileteceğiniz emir ve teklife denk gelen başka bir teklif bulunuyorsa alım veya satım işlemi kolayca gerçekleşecektir. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey nasıl alacağınız değil hangi seviyeden ve ne tür durumlarda hisse senetlerini almanız gerektiğini öğrenmektir.

Eğer bir hisse senedinin geleceğini parlak görüyorsanız satın almak istediğiniz rakam ile beraber kaç adet talep ettiğinizi aracı kuruma iletmeniz yeterli olacaktır. Satıcısını bulduğunuz anda hisse senetleriniz kendi portföyünüze eklenecektir. 

Aynı işlemi satış yaparken gerçekleştirmek isterseniz aynı yolu bu sefer sat emri girmek için kullanabilirsiniz.

Hisse Senedi Fiyatı Neye Göre Değişir?

Borsa ile ilgilenen bir insanın vazgeçilmez alışkanlığı hisse senetlerinin fiyatlarını düzenli bir şekilde takip etmektir. Borsada fiyatların genellikle arz-talep doğrultusunda değiştiğini defalarca kez belirtmiştik. Bir hisse senedine olan ilgi ve alım emirleri bir anda artış gösterirse tavsiye güçlü al yönünde olacaktır. Çünkü trend o kâğıdı mutlaka yükselişe geçirecektir. Bunun tersi gerçekleştiğinde ise hisse senedi değer kaybetmeye başlayacaktır.

Sadece arz-talep değil, bir hisse senedinin fiyat değişimi şirketin atacağı her adıma bağlıdır. Aynı zamanda ülke ekonomisinin değişimleri borsayı ve yatırımları doğrudan etkileyebilir. 

Temettü Ne Demek?

Borsada genellikle duyulan ama yeni yatırımcıların kulak aşinası bile olmadığı bir konudur temettü. Yıl sonu geldiği zaman firmalar kar bilançolarını açıklarlar. Tabi edilen kardan birde payları mevcuttur. Bu payları ortaklar arasında bölüşmektedir. Bu pay dağıtımları yıl sonu bilançolarında yer almaktadır.

Genellikle temettü dağıtımı üç farklı şekilde gerçekleşmesidir. Yatırımcı elindeki hisseye karşılık gelen miktar kadar nakit veya hisse senedi alır. Bu ikisi dışındaki yöntem ise bu ikisinin karışımıdır. 

Acemi borsacılar eğer bundan yararlanmak için hisse senedi alırsa hata eder. Çünkü temettü dağıtımının ardından hisse senetlerinin fiyatı düşüşe geçecektir.

Halka Arz Nedir?

Halka arzı kısaca tanımlayacak olursak, büyük firmaların hisselerinin bir kısmını halka satışa sunmalarıdır. Bu olay şirketlerin kalkınmasına, kaynak bulmasına ve sermaye ihtiyacını gidermesine yardım eder. Bu durumda geleceği parlak bir şirketin küçükte olsa ortağı olmayı herkes ister.

Bu sayede şirket için hayal olan birçok yatırım içinde kaynak sağlaması kolay hale gelir. Şirkette yatırımcılar gibi bir aracı kuruma başvurur. Halka arz için bir danışmanlık hizmetinden faydalanır. Gerekli başvurular aracı firma tarafından gerçekleştirir. Daha sonrasında halka arz edilen senetlere fiyat aralıkları belirlenir. 

Bunun sonucunda hisse senetlerinin satışı tamamlandığında bu satış bedelleri firmanın hesabına geçer. Bu sayede firma faizsiz borç alır gibi bütün fon ihtiyacını karşılayabilir. Bu noktadan sonra ise hisse senetleri borsa üzerinde işlem görmeye devam eder.

Borsa bu sayede şirketlerin tanınırlığını ve popülerliğini arttırmaktadır. Birde daha çok göz önünde olmanın getirdiği bir stres vardır. Atılan adımların sonucunu sadece şirket değil birçok yatırımcının da yaşayacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

VİOP Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yani VİOP diye tabir edilen piyasa Borsa İstanbul içerisinde türev işlemlerin gerçekleştirildiği bir piyasadır. Vadeli işlem ve sözleşmeler bu piyasa içerisinde alınıp satılarak işlemler gerçekleştirilir. İşlemler diğer spot diye tabir edilen piyasalara göre farklı bir mantık içerisinde gerçekleşir. Bu piyasa içerisindeki işlemler kaldıraç ile yapılır. Kaldıraç Sistemi hakkında bilginiz yoksa buraya tıklayarak bununla ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

VİOP üzerinden anlık fiyatlar üzerinden işlem gerçekleştirmezsiniz. Bunun yerine gelecek fiyatlara bugünden işlem yapma fırsatı tanınır. VİOP üzerinden gram altın satın alıp satarken aslında spot piyasada farklı fiyatlarla işlem gerçekleştiriyor olduğunuzu fark edersiniz.

Bu piyasada kontrat fiyatları üzerinden işlem gerçekleşir. Burada geçen kaldıraç ve oranlar piyasada öylesine oluşturulmaz. Bu rakamlara borsa karar vermektedir.

Tahvil Nedir?

Tahviller, hisse senetlerine nazaran çok daha az risk içerir. Tahvillerde yine hisse senedi gibi bir yatırım aracıdır. Devlet tahvilleri aslında yatırımcıların portföyündeki riski düşürerek çeşitlilik arttırmak adına işlem yaptığı bir üründür.

Tahviller, borç senedi olarak da bilinir. Bu sayede hem risk dengesi sağlanır hem de kazanç oranlarında yükseliş sağlanır. 

Tahviller anonim şirketlerin kaynak bulması amacı ile vadesi bir yıldan daha uzun olan borç senetleri olarak bilinmektedir. Bu tahviller tamamen SPK ‘ya uygun ve belirli kurallar üzerinden çıkartılır. Zamanı dolduğu zaman şirket bu borcunu vatandaşa geri ödemek zorundadır. Bu yatırım amacı devlet tahvilleri ve özel sektör tahvilleri olarak ikiye ayrılır.

Hazine Bonosu Nedir?

Bir diğer risksiz yatırım aracıda hazine bonolarıdır. Devlet güvencesi ile birlikte işlem görmektedir. Devlet kısa vadeli borçlarına karşılık yatırımcılara senet satar. Bu sayede devlet ihtiyaçlarını karşılayarak kendine bir kaynak oluşturur.

Tahvilden farkı vade sürelerinin en fazla 1 yıl olmasıdır. Hazine ve maliye bakanlığı tarafından basılarak TL veya döviz cinsi paralar karşılığında satılmaktadır. Devletin iç borçları bu şekilde oluşur. Bir senet düşününki altında devletin imzası var ve devlet vadesini asla geciktirmez. Bu yüzden hazine bonoları risk içermemektedir.

Endeks Nedir?

Endeksler borsa tutkunlarının ezberlediği ve sıkça duyduğu bir terimdir. Hisse senetleri ne kadar biliniyorsa endekste bir o kadar bilinir. Borsa düştü ve borsa çıktı gibi terimler aslında endeksler için kurulur. Borsa İstanbul ‘un en çok bilinen endeksi BIST 100 endeksidir. BIST 100 ülkemizin en büyük borsa endeksidir. Endekste yaşanan değişimler direk olarak devlet ekonomisine yansımaktadır.

Endeksler belirli zaman dilimlerinde güncellenir ve bu sayede yatırımcıların güven içinde kalmasına yardımcı olunur. Bir borsa endeksinde işlem yaparken bu endeksin hangi ülkeye ait olduğunu ve durumlarını detaylı bir şekilde incelemenizde fayda vardır.

Varant Nedir?

Varant bir diğer yatırım aracıdır fakat borsanın en fazla risk içeren enstrümanıdır. Bu yüzden kısa vadede yüksek kar elde etmeniz mümkündür. Tanımına bakacak olursak bir dayanağa bağlı olarak bir vade sonuna kadar alma ve satma hakkı yatırımcıya tanınır.

Varantlar, VİOP gibi kaldıraçlı işlemlerin yer aldığı bir yatırım enstrümanıdır. Genelde borsa içerisindeki sigorta ürünleri olarak bilinmektedir. Yatırımcıya sunduğu süreçte beklenmedik hareketler karşısında yatırımcıyı korumaya alır. Fakat riskli bir yatırım aracıdır. 

Borsa Nasıl Düşer ve Yükselir?

Borsa düştü ve borsa yükseldi gibi terimleri haberlerden sürekli duyuyoruz. Ülkemizin en büyük borsa endeksi olan BIST 100 ‘ün içerisinde 100 büyük şirket yer almaktadır. Bu şirketlerin hareketleri ve attığı adımlar borsayı etkileyebilir. 

Bunun yanı sıra ülke içerisinde oluşan veya oluşabilecek her kaos durumu borsayı kötü yönde etkiler. Bu yüzden bir borsa oyuncusu olmak istiyorsanız küresel haberleri ve yerel haberleri yakından takip etmenizi öneririz. Çünkü üst düzey bir yetkilinin kaşını çatmasından tutun hapşırmasına kadar her şey borsayı etkileyebilir.

Borsada Zarar Etme Olasılığı Nedir?

Borsada elbette zarar etme olasılığı mümkündür. Bunun tersini anlatan bir yazı görürseniz emin olun hayal satmak içindir. Güvenmemenizi tavsiye ederiz. Borsa yatırımcıların risk aldığı bir ortamdır. Fakat borsada edebileceğiniz zararları kendiniz belirleyebilirsiniz. Daha önce borsa stratejileri hakkında bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıyı dikkatle okursanız risklerinizi ve zararlarınızı siz belirlersiniz.

Deneyimsiz, sabırsız veya plansız hareket ederseniz zarar etme olasılığınız çok yüksektir. Bir kere borsada zarar etmek istemiyorsanız kimsenin zekasını kendinizden üst görmemelisiniz. Bunun içinde bütün borsacılardan daha fazla okumalı ve daha fazla araştırmalısınız. Bu sayede aksiyonlarınızı daha rahat belirleme fırsatınız olacaktır.

Borsada En Çok Yapılan Hatalar

Borsada herkes bir kazanç sağlamanın peşindedir. Fakat para kazanma hırsı ve kendini ispatlama çabası sizi borsada batanlar listesine sokacaktır. Birinin lafına inanıp arkasından giderseniz kazanma olasılığınız çok düşüktür ve bu size yersiz bir özgüven sağlar. Çünkü bu yatırım sizin aklınızla değil başka bir yatırımcının aklı ile yapılmış olur. Borsa kurumla bir piyasa olduğu için doğru adımları yalnızca kendi adımlarınız sayesinde atabilirsiniz. Sadece al sat yaparak para kazanmak bu piyasa içerisinde çok mümkün değildir.

Borsada Keriz Silkeleme

Bugüne kadar yazılarımızda koyun gibi bir yatırımcının güdümünde olmanın zararlarından bahsettik. Gelelim bunun doğurabileceği sonuçlara. Bu şekilde yatırım yaparsanız borsa defterini bir daha hiç açmamak üzere büyük bir hüsranla kapatmanız mümkündür. Bu oynanan oyun birçok küçük yatırımcıya zarar vermekte olup manipülasyon gibi büyük bir suçtur. Bazı yalan haberlerin eşliğinde yatırımcı büyük bir tuzağa çekilir. Para kazanacağını düşünerek belirlenmiş olan hisse senedine yönlendirilir. 

Daha önce size Jordan Belfort ‘tan bahsetmiştik. Hatta çok ünlü bir film hayatını ele almıştı. Yatırımcılar Jordan Bellfort ‘un yatırım tavsiyelerine ve sattığı hayallere inanarak birçok hisse senedine yatırım gerçekleştirmesini sağlamıştı. Daha öncesinden topladığı hisse senetleri bu sayede değer kazanarak Jordan Belfort ‘un zengin olmasını sağlamıştı.

Bu tarz durumlarda en büyük kaybeden küçük yatırımcıdır. Bazen bu durumu lehine çevirmek için borsada bulunan şirketlerin sahipler bu duruma göz yumabilir, destek olabilir ve hatta kendisi bu suçu işleyebilir.

Borsanın Yatırım Mantığı Hakkında

Borsada mantık aslında sabittir. Alabileceğiniz en dip fiyat üzerinden bir hisse senedi alarak daha sonrasında bu hisse senedini elden çıkarmaktır. Borsanın mantığını çözmek için borsa nasıl işler iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü hangi fiyatlardan alım ve satım işlemi gerçekleştireceğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz. Daha önce yayımlanmış olan borsa stratejileri ile ilgili yazıları detaylı bir şekilde incelediğinizde pozisyonlarınızı kolayca açıp kapayabilirsiniz.

Doğru bir yatırım mantığı size misli misli kar getirecektir. Fiyatları iyi yorumlamalı, iyi grafik okumalı ve doğru haberleri takip etmelisiniz.

Borsa Nasıl İşler?

Borsada daha önce arz ve talepten doğan etkenlerin fiyatları oluşturduğunu biliyoruz. Dalgalanmalar tam olarak bu sebeplere bağlıdır. Ani arz ve talep değişiklikleri borsa endekslerinin aniden yön değiştirmesine sebep olur. 

Aniden ortaya çıkan bir kaos ortamı borsayı bir anda tepe taklak edecektir. Yaşanan iyi gelişmeler ise borsanın bir anda yükselişe geçmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra borsa teknolojinin gelişmesi ile internet ortamına taşınmıştır. Bu sayede yatırımcıların verdiği emirler aracı kurumlar vasıtası ile bir havuzda toplanır. Burada arz ve talepler birbirini karşıladığı sürece işlemler hatasız bir şekilde devam eder. Her borsanın sistemi birbirinden biraz da olsa farklılık gösterir. O yüzden bir borsa piyasasını veya endeksini ele almak çok mantıklı olmayacaktır.

Borsada Para Kazanmanın Kuralı

Borsada gerçekleştirilen işlemler üzerinden para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belli noktalar vardır. Bunların en başında deneyim ve sabır gelir. Piyasayı iyi bir şekilde analiz eder ve her hareketi doğru yorumlamaya başlarsanız borsada para kazanmak sizin için lego oynamaya benzer. Bu analiz yetisini geliştirmek zaman ister, bu zamanı geçirmek ise tamamen sabır ister.

Birçok borsa stratejisi bulunmasına rağmen kendi stratejiniz her zaman sizi daha çok sağlama alacaktır. Asla ve asla sadece tek bir yatırım aracına yönelmeyin. Kendinize çeşitlilik sağlayan bir portföy oluşturmayı tercih edin. Başkalarının tavsiyelerine uymayın ve kendinizi geliştirmek için çaba sarf edin.

Borsada Doğru Strateji Nasıl Belirlenir?

Borsada kendi stratejinizi bir kâğıt ve bir kalem alarak belirleyebilirsiniz. Kendinize sanal bir bakiye oluşturun. Bu bakiye ile neler yapabileceğinizi belirleyin. Örnek verecek olursak

  • Elimizdeki teminat: 100.000 ₺
  • X Hisse Senedi: 10.000 Adet – 20.000₺
  • Y Hisse Senedi: 5.000 Adet – 30.000₺
  • Z Yatırım Enstrümanı: 1.000 Adet – 25.000₺
  • Serbest Teminat: 25.000₺

Bu belirlediğiniz seçtiğiniz hisseler için kar ve risk sınırları oluşturun. Her gün borsa seanslarında grafikleri ve değişimleri gerçek işlem yapıyormuş gibi takip edin. Kurduğunuz sistem zaman içinde size kar getirdiyse eğer aynı sistemi başka kağıtlar seçerek kurun ve takip edin. Başarı oranını yeterli bulduğunuzda size uygun stratejiyi oluşturmuş olursunuz. Bu seçtiğiniz senetlerin gerçek fiyatları üzerinden kağıdınızı güncellemeyi unutmayın. Bu sayede hem doğru analiz yapmayı hem doğru yatırım yapmanın kolay yolunu kendiniz keşfedebilirsiniz.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa üzerinden işlem yapmak için piyasayı doğru takip etmeniz gerekmektedir. Sadece yatırım yapacağınız hisse senetlerini değil mümkünse bütün dünya ekonomilerini iyi takip etmeniz gerekmektedir. Tabi ki bu kolay bir şey değildir. Açıklanan her veri, her belge, her doküman ve her haberi takip edemeyebilirsiniz. Ama yatırım enstrümanını nelerin etkileyebileceğini bilirseniz bu takibi yapmak sizin için daha kolay hale gelecektir.

Anlık olarak gelişmeleri yayımlayan global haber kaynakları mevcut. Bunlara Google yoluyla rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Borsada Ne Kadar Kazanabilirim?

Bu piyasaya girmeden önce herkes bunu düşünür. Fakat bu cevabı bilinecek bir durum değildir. Çünkü ne kadar kazanabileceğiniz yalnızca size bağlıdır. Borsadan çok zengin olan adamlar olduğu gibi borsada her şeyini kaybeden insanlarda var. Hangi iki kişiye aynı parayı verirsen ikisinin de attığı adımlar birbirinden çok farklı olacaktır. Bu yüzden kazançları ve kayıpları yalnızca yatırımcının kendisi belirleyebilir. Bu yüzden adımlarınızı ve hedeflerinizi tamamen kendiniz belirlemelisiniz. Burada kazanmanın ve kaybetmenin bir sınırı yoktur.

İşe Yarar Borsa Tüyoları Nerde Bulunur?

Borsa kolay para kazanabileceğiniz bir piyasa değildir. Bu yüzden böyle bir arayış içerisine girmeyin. Muhtemelen kaybedeceğiniz bir tüyo alırsınız ya da bu tüyoyu size satarak dolandırırlar. Çünkü bu kadar paranın döndüğü bir ortamda herkes sizin gibi iyi kalpli değil. Bunu sakın aklınızdan çıkartmayın. 

Borsa için kendinizi geliştirdiğiniz sürece bu tüyolara asla ihtiyaç duymayacaksınız. Borsanın basit mantığını çözdükten sonra her şey kendiliğinden oluşmaya başlayacaktır.

Borsanın Çökmesi

Bu bir ülkenin yaşayabileceği en kötü durumlardan birisidir. Kolay kolay bu tarz durumlar gerçekleşmez. Uzmanlar zaman zaman böyle bir durumun sinyallerinden bahseder. Fakat bu durumdan bile fırsat sağlayan ve bunu kara çeviren yatırımcılarda olmuştur. Böyle bir durumda borsadan ne zaman çıkacağınızı bilmek büyük bir deneyim ister. Bunun en büyük örneği ise George Soros ‘tur.

Borsanın çökmesi için çok büyük spekülasyonlar yaratılması, ülke ekonomisinin batışa geçmesi gerekmektedir.


One thought on “Borsa Nedir: Bütün Detaylarıyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir