BIST 100

Ekonomi ile yakından veya uzaktan ilgelenen herkesin en az bir kez olsun duymuş olduğu BIST endeksleri teriminin açılımı Borsa İstanbul ‘dur. Borsadan para kazanmak isteyen ve Türkiye piyasaları ile ilgilenen yatırımcıların BIST endekslerini tanıması ve incelemesi gerekmektedir.

BIST 100 Nedir?

BIST 100 endeksi ise Borsa İstanbul ‘da işlem hacmi en yüksek olan 100 adet hisse senedinin işlem gördüğü bir piyasadır. Bu platformda genellikle herkesin bildiği firmalara ait hisse senetleri bulunmaktadır. İşlem kodu ise XU100 olarak geçmektedir.

BIST 100 yatırımcıların en çok ilgilendiği endekslerden biridir. Yabancı ve Türk yatırımcılar tarafından özenle takip edilmektedir. Çünkü bütün Türk borsasının yükseliş ve düşüş yorumları BIST 100 endeksine bağlı olarak yapılmaktadır. 

Borsa İstanbul üzerinden işlem gören hisse senetleri yılda 4 kere olmak üzere gözden geçirilerek belirlenmektedir. Bu denetleme işlemi ise SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yapılmaktadır. İşlem hacmi düşen hisse senetlerinin yerine bu incelemelerde daha yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri geçebilir. Yapılan değişiklikler ise endeks dönemi başlamadan 10 gün önce ilan edilmektedir.

BIST 100 endeksinde yer bulan firmalara ait hisse senetleri A ve B grubuna ait hisse senetleri arasından seçilmektedir. C ve D grubu hisse senetleri ise bu endekse dahil edilmez. C ve D grubu hisse senetleri, A ve B grubu hisse senetlerine göre daha fazla risk içermektedir. Yapılan incelemeler ve değişimler 3 aylık periyotlar ile gerçekleştirilmektedir.


6 thoughts on “BIST 100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir