Endeks Nedir?

Endeks kelimesi herkesin sık sık duyduğu, haberlerde sıkça karşılaştığı terimler arasında yer almaktadır. Peki endeks nedir yada endeks kelimesinin anlamı. Neden endeks kelimesi bu kadar sık kullanılıyor. Endeks belirli zaman dilimine ait olan bazı çeşitli verilerin toplanması amacı ile oluşturulan göstergelere verilen isimdir. Bu endeksler içinden borsa içerisinde işlem gören endekslere ise borsa endeksi denmektedir.

Daha önce bazı endeksleri açıklayan yazılar yayımlamıştık. BIST 100 , BIST 50 ve BIST 30 gibi endeksler Türkiye’nin en değerli şirketlerine ait olan hisse senetlerine dair bütün verilerin toplanarak halka sunulması için oluşturulmuştur. Örneklerle açıklayacak olursak BIST 100 endeksi Türkiye’de en yüksek işlem hacmine sahip 100 farklı şirketin piyasa değerlerini temsilen oluşturulmuş bir endekstir.

Endeksler belirli zaman dilimleri ve belirli veriler göz önüne alınarak oluşturulmaktadır.  Yukarıda bahsettiğimiz bilgilerin yanı sıra fiyatlar ve satış performansları gibi verilerinde elde edilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Endeks kelimesini sadece borsa ile bağdaştırmak doğru değildir. Örnek verecek olursak Tüketici Fiyat Endeksi (TEFE) veya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) gibi terimleri hepiniz duymuşsunuzdur. Bu bilgilerin ışığında duruma bakacak olursak Endeks kelimesinin içeriği yatırım değil zaman ve veri akışıdır. Tabi ki TEFE ve ÜFE yine finansal terimler arasında yer almaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir