Borsada Yüksek Kazanç Nasıl Sağlanır?

Borsada çok kazanmak her yatırımcının hayalidir. İster ilk kez borsaya giriş yapılsın, isterse yıllarını vermiş olsun gerekli ilkeleri takip etmeyen yatırımcıların borsa macerası hüsranla bitmektedir. Bazıları ise diğerlerinden farklı yollar izleyerek kısa ve orta vadede borsada güzel getiriler elde etmekte ve belirli dönem sonunda finansal özgürlüğünü ilan etmektedir. Peki, bazılarının başardığını neden herkes başaramıyor? Yazımızda başarılı yatırımcıların izledikleri yolları inceleyerek borsada yüksek kazanç elde etmenize yardımcı olacak ipuçlarını derledik.

Borsadan Zengin Olanlar Var Mı?

Borsadan zengin olan kişiler denince ilk akla gelen isim Warren Buffet oluyor. Her borsa yatırımcısının idolü olan kurt yatırımcı, edindiği servetin tamamını borsadan kazandığını pek çok kez dile getirdi. Kendisini değer yatırımcısı olarak tanımlayan 81 yaşındaki Warren Buffet, son açıklanan verilere göre 81,7 milyar dolarlık serveti borsadan kazanmayı başarmıştır.

Her ne kadar kendisi bir istisna olarak gösterilebilse de borsadan zengin olan çok sayıda ismin olduğu, Türkiye’de bile bireysel yatırımcı nezdinde milyon liralık portföyü yönetenler bulunduğu bilinmektedir. Tek başına Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet bile 80 milyar doları aşkın serveti ile borsadan zengin olunabileceğinin kanıtı olarak gösterilirken, yurtdışında ve yurtiçinde sadece borsadan servet edinen çok sayıda isim bulunmaktadır.

Borsadan Yüksek Kazanç Elde Edenler Bunu Nasıl Yapıyor?

Borsadan çok para kazananların izledikleri yöntemler incelendiğinde, bu işin tesadüf olmadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Her birisinin arkasında acı tecrübelerle dolu taktikleri vardır ve bu taktikler kendilerine yoğun zaman ve paraya mal olmuştur. Borsada sürekli kazananlara bakıldığında, her birisinin ortak olarak uyguladıkları yöntemler şunlardır:

  • Borsanın işleyiş mantığının anlaşılması
  • İlk deneyimlerin parasız yapılması
  • Yüklü zararları göğüsleyebilecek psikolojiye sahip olunması
  • Analiz becerilerinin geliştirilmesi
  • Portföyde çeşitlendirmenin ihmal edilmemesi
  • Kazandıran bir strateji belirlenmesi ve stratejiye sadık kalınması

Borsanın İşleyiş Mantığı Nedir?

Borsanın işleyiş mantığı piyasayı ve hisse senedi kavramlarını anlamaktan geçer. Borsa, ekonomik değeri bulunan mal, kıymetli maden ve para birimlerinin takas edildiği platformlardır. Borsada fiyat olarak görülen değerler, esasen bir şirketin 1 lot hisse senedi için biçilen değerdir. Her hisse senedi bir şirketi temsil eder ve borsaya yatırım yapmak, şirkete ortak olmak anlamına gelir.

Piyasaları anlamak için verdiğimiz basit örnekle birlikte ekonomik ve iktisat bilgisinin de geliştirilmesi gereklidir. Borsada fiyatlamalar sadece hisse senetleri ile ilgili değil, ülke ve dünya ekonomisi ile de yakından ilişkilidir. Piyasaların nelere tepki verdiğini, hangi zamanlarda yükselişe geçtiği ve inişe geçme nedenlerini tecrübe etmek yerine piyasaları anlatan kitaplardan yararlanabilir, borsa hakkında verilen eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Borsa işleyişini kavramak için doğrudan mecraya adım atmak yerine, analiz becerinizi ve piyasa bilginizi sınamak için sanal borsa uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Uygulamalarda piyasa hakkında tecrübenizi artırırken para kaybetmekten korunabilir, kendinizi hazır hissettiğinizde ilk hisse senedinizi almak için gerçek para ile yatırıma başlayabilirsiniz.

Borsada Kazanmak İçin Psikolojinin Önemi Nedir?

Borsada kazanmada psikolojinin önemi belki de tüm detaylardan önce gelir. Her ne kadar analiz becerinizi geliştirmiş olsanız bile borsada kazanmak için iyi bir psikolojiye ihtiyacınız olacaktır. İyi bir psikoloji sadece yüksek zararda doğru zamanda beklemeyi değil, karda oturmayı da bilmeyi gerektirir. Pek çok yatırımcı yaptığı başarılı analizler sonucu karda oturmayı bilmediği için parasını tek bir işlemde birkaç katına çıkarma fırsatını elinden kaçırmaktadır.

İyi bir psikoloji yönetimi için uzmanlar, borsaya ihtiyaç olmayan para ile yatırım yapılmasını tavsiye eder. Herhangi bir alacak karşılığı ayrılan bir para ile yatırım yapıldığında, küçük düşüşlerin oluşturacağı psikolojik baskı hatalı işlem yapmaya yol açabilir. Vadesi belirli olmayan bir nakit ile yapılan yatırımda ise psikoloji baskısını üzerinizden atarak psikolojinizin borsada yüksek kazanç elde etmenizin önüne geçmesini önleyebilirsiniz.

Borsada Teknik Analiz ve Temel Analiz Ne İşe Yarar?

Teknik ve temel analiz hisse senedi piyasasında işlem yapanların uzmanlaşması gereken iki analiz yöntemidir. Borsaya adım atacak her yatırımcı, iki analiz yöntemini de öğrenmeli ve işlem yaparken analizlerin gücünden faydalanmalıdır. Başkalarının önerileri ve tüyoları ile para kaybetmek yerine analiz becerilerinin geliştirilmeye odaklanılması halinde, ilk başlarda düşük olan borsa kazançlarının zamanla nasıl yüksek getirilere dönüştüğüne şaşıracağınızdan emin olabilirsiniz.

İki analiz yöntemine kısaca değinmek gerekirse, temel analiz hisse senedinin bilançosu ve haber akışı takip edilerek, ederinden düşük zamanda alınıp ederine geldiğinde satılması yolu ile kazanç elde edilmesini amaçlar. Teknik analiz ise daha kısa vadeli hedeflerde kullanılırken, geçmiş fiyatlardan oluşturulan grafikler üzerinde birtakım işlemler yapılması ile gerçekleştirilir. İyi bir borsacı, her iki analiz yöntemini de bilmeli, hisse seçim kriterlerinde analize en büyük önemi vermelidir.

Borsada Portföy Çeşitlendirmesi Nasıl Yapılmalı?

Portföy çeşitlendirmesi riski bölmek adına yapılır. İyi bir yatırımcı, sahip olduğu tasarrufu tek bir yatırım aracına yöneltmez. Yaş ve risk algısına göre belirlediği oranlarda farklı yatırım araçlarına yatırarak olası düşüşlerde portföyünün farklı varlık fiyatlamasından yararlanarak değerini artırmasını bilir. Usta yatırımcılar bu konuyu açıklarken, “Yumurtaları tek sepete koymayın.” özdeyişini kullanırlar. Sepet düştüğünde tüm yumurtaların kırılacağı düşünüldüğünde, portföy çeşitlendirmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Borsada yatırımcıların yaptığı hatalardan ilk yüzde 100 nakitte olmaktır. Yüzde 100 nakitte olunca olası piyasa düşüşlerinde çıkan fırsatları değerlendirecek nakde sahip olmayabilirsiniz. Portföyünüzde oransal olarak yüzde 20 ila yüzde 40 arasında nakit veya daha likit finansal varlık tuttuğunuzda, borsada çıkacak dönemsel fırsatları değerlendirmek için nakit cephanenizden yararlanabilirsiniz.

Son olarak borsada yapılan yanlışlardan ikincisi, portföyde bir veya iki hisse senedi bulundurmaktır. Her ne kadar doğru hissede bulunulduğunda yüksek kazanç elde edilebilecek bir tercih olsa da sektörel krizlerde tek bir hisse senedinde yatırım bulunması büyük kayıpları beraberinde getirir. Piyasa uzmanları ideal hisse senedi sayısının 5 ila 7 arasında olduğunu belirterek, seçilen hisse senetlerinin de farklı ve birbirleri ile ilişkisi bulunmayan sektörlerde olması gerektiğini ifade etmektedirler.

Borsada Kazanmak İçin Stratejinin Önemi Nedir?

Borsada kazanç elde etmede stratejinin önemi büyüktür demek, eksik kalacaktır. Borsada kazanmak için strateji gereklidir. Stratejinize büyük bir disiplinle bağlı kalmalı ve stratejinizin dışına hiçbir şartta çıkmamanız gereklidir. Borsada kazananların ortak özelliklerine bakıldığında, güçlü bir psikoloji ve büyük bir disiplin ile stratejisine bağlı kalanların kazandıkları ortadadır.

Yine borsa kurdu Warren Buffet’ten örnek verilirse, kendisinin kelepir hisse senedi avcısı olduğu bilinmektedir. Piyasada her ne kadar iyimserlik hakim olsa da kurt yatırımcı, ucuz bulmadığı bir hisse senedini almayı tercih etmemektedir.

Strateji oluşturmak için sadece plan yapmak yetmez. Yazımızda paylaştığımız kazananların ortak yanlarını öğrenmeli ve stratejinizi hazırlarken bu yöntemlerden yararlanmalısınız. Birkaç başarılı işlem ile borsayı çözdüğünüzü düşünmemeli, her geçen zamanı kendinizi geliştirmeye adamalısınız. Verilen ilkelere takip ederek yüksek başarı oranında kazanç getiren bir sistem oluşturduğunuzda ise stratejinize bağlı kalmalı, karda ve zararda doğru hamleler yapmanıza yardımcı olacak psikoloji ve yüksek disiplinle portföyünüzü yöneterek borsada yüksek kazanç elde etmenizi sağlayacak stratejinizi uygulamaya devam etmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir