Borsa Nasıl Oynanır

Borsa belirli kurallar çerçevesinde işleyen ve doğru adımlar atıldığı taktirde yatırımcılara para kazandıran bir piyasadır. Bu piyasa içerisnde hisse senetleri, bonolar, tahviller, vadeli işlem sözleşmeleri ve emtialar bulunmaktadır. Bu yatırım enstrümanları üzerinde bu piyasa içerisinde alıp satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada ihtiyacıız olan şey yalnızca güvenilir ve komisyon oranları düşük bir aracı kurumdur. Seçtiğiniz kurum aracılığı ile alım-satım emirleri oluşturabilir ve tekliflerinizi piyasaya sunabilirsiniz.

Türkiye ‘de bu işlerin işletilmesi ve borsanın yönetiminden Borsa İstanbul A.Ş. sorumludur. Daha önce borsaya giriş isimli yazımızda acemi yatırımcılar için geniş çaplı bilgiler paylaşmıştık. Eğer bu yazıları okumaya başladıysanız sizde borsa üzerinden para kazanmayı hayal eden bir yatırımcı adayısınız demektir.

Borsa bir oyun değildir fakat “Borsa Oynamak” dillere pelesenk olmuş ve insanlar tarafından sıkça kullanılan bir cümle haline gelmiştir. Diğer yazılarımızda veya bu yazımızda elbette artık okumaktan sıkıldığınız benzer bilgiler bulunabilir. Bu yazılar gelecek olan yatırımcı adayının hiçbir bilgisi olmadığını düşünerek hazırlanıyor.

Borsa Hakkında Bilgiler

Borsa yıllardır birikim yapan insanların birikimlerini değerlendirerek para kazandığı bir piyasadır. İthalat ve ihracatın yaygınlaştığı dönemler sayesinde ülkemizde bulunan şirketler büyüme göstererek kendi firmasını halka arz etmişlerdir. Bu sayede kendilerine küçük ortaklar bularak yaptıkları işte aynı zamanda kendilerine bir stepne yaratıyorlar. Bu yazı içerisinde borsa nedir, nasıl girilir, borsaya en az ne kadar para ile girilir ve borsada nasıl işlem yapılır gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Borsa Nedir?

Borsa, ticarete konu olmuş ürün ve üretimlerin internet ortamında her türlü farkı ticari şirketin hisse senetlerini satışa sunduğu bir piyasadır. Sadece hisse senedi olarak bakmayın duruma. Bunun yanı sıra kıymetli evrak ve ticari ürün olarak adlandırılan her şey üzerine işlem açabilir, alım-satım gerçekleştirebilirsiniz.

Sıradan bir vatandaşın borsaya kendi başına direk olarak emir göndermesi mümkün değildir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için aracı bir kurum seçmeniz gerekmektedir. Türkiye ‘de bu firmaların yasal olanları tamamen SPK kontrolünde ve onayından geçmeleri şart koşulmuştur. SPK tarafından onaylanmış olan aracı kurumlara SPK ‘nın resmi sitesi üzerinden erişebilmeniz mümkündür.

Seçtiğiniz firmada açtığınız yatırımcı hesabına gerekli nakit para aktarımını gönderdikten sonra hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz emirler hemen gerçekleşmeye bilir. Örnek verecek olursak 1.50 TL olan X hisse senedini 1.45 TL ‘den almak için emir açtınız. Aracı kurum bunu borsa merkezine iletecektir. X hisse senedini 1.45 TL ‘den satıcı bulunursa o satıcı direkt olarak bu fiyat üzerinden size satış gerçekleşecektir. Aracı kurumlar sayesinde satıcı ve alıcı asla karşı karşıya gelmeyecektir.

Borsa Nasıl Çalışır?

Borsanın çalışma mantığına gelecek olursak, borsa çalışma mantığı arz ve taleplere göre fiyat endekslerinin değiştiği hareketli bir piyasadır. Alıcı ve satıcı arasındaki alım ve satım işlemleri taraflar karşı karşıya gelmeden aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat satım ve alım emirlerinin aynı nitelikleri taşıyor olması gerekmektedir. Eğer aynı niteliklere sahip karşı bir emir yoksa bu emir ya iptal edilir yada rezerv edilerek şartlar oluştuğunda emriniz yerine getirilir.

Borsa içerisinde birden fazla piyasa ve Pazar alanı bulunmaktadır. Bunlar genellikle işlem görmekte olan yatırım araçlarına ve taleplere göre değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak hisse senetleri üzerinde gerçekleşen işlemler BIST (Borsa İstanbul) ‘in belirlediği koşullar altında gerçekleşmektedir. Aynı şekilde bir altın kontratı üzerinde işlem gerçekleştirdiğinizde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) altında ve yine BIST ‘in koşulları altında işlem gerçekleştirilecektir.

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa yalnızca yatırımcılara para kazandırma işlevi görmez. Fon ve kaynak ihtiyacı olan işletmeler borsada satışı gerçekleşen hisse senetleri sayesinde bu ihtiyaçlarını rahatlıkla gidermektedir. Para kazanma arzusu olan yatırımcı ve fonlanma ihtiyacı bulunan şirketlerin bir araya geldiği geniş bir piyasadır. Yatırımların güvenli bir şekilde değerlendirilmesi için gerekli koşulları yaratan piyasada diyebiliriz.

Borsa piyasalarının ilk adımı Sanayi Devrimi sayesinde genişleyen evrensel ticaret olmuştur. Ülkemizde ise Turgut Özal ‘ın başbakanlık yaptığı dönemde gelişmiştir. Turgut Özal dönemi ekonomi ve ticari konularda ülkemizin gelişim gösterdiği önem teşkil eden dönemlerden biridir. Borsa piyasaları ülkelerin ekonomilerinin kalkınması adına gerekli olan sermayenin artırılmasında da büyük rol oynamaktadır.

Büyük şirketlerin kendisine kaynak sağlaması açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Anlıyacağınız üzere borsa hem yatırımcılar, hem şirketler ve ülkeler için büyük önem arz eden piyasalardır.

Yatırım yapmadan önce bilinmesi gerekenler

  • Borsaya giriş yapmadan önce mutlaka nasıl bir piyasanın içine girdiğinizi iyice araştırmanız gerekir. Bunun için “Borsaya Giriş” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Para kazanma arzusu ile girdiğiniz bu piyasada yatırımcıların nasıl karakterlere sahip olduğunu ve büyük yatırımcıların kimler olduğunu öğrenmelisiniz.
  • Ne üzerine ve nasıl işlem yapacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Psikolojinizi bu konu üzerinde kesinlikle eğitmeli ve bu piyasada kaybetme ihtimaline kendinizi hazırlamalısınız.
  • Sizi nasıl risklerin beklediğini mutlaka öğrenmeniz ve bu riskleri kabullenmeniz gerekmektedir.
  • Analiz yapma yeteneğinizi geliştirmelisiniz.
  • Piyasa takip etme yeteneğini ve okuma alışkanlığınızı geliştirmelisiniz.
  • Paranızı nasıl kullanmanız gerektiğini ve kendinize nasıl bir portföy oluşturmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.
  • Kendiniz için en iyi yatırım alanını okuyarak ve tecrübe edinerek kendiniz belirlemelisiniz.

Borsaya Kimler Girebilir?

Borsaya 18 yaşını doldurmuş herkes borsa üzerinde işlem gerçekleştirme hakkına sahiptir. Daha önce manipülasyon suçu işleyenler borsada hiç bir şekilde işlem gerçekleştiremez ve SPK onaylı aracı kurumlar tarafından kabul edilemez. Böyle bir suç işlemediyseniz istediğiniz zaman borsa piyasasına giriş yapabilirsiniz.

Fakat unutmamalısınızki borsaya giren herkes kesinlikle kazanacaktır diye bir kural yoktur.

Borsaya Kaç TL ile Girilebilir?

Borsaya girmek için zengin olmanıza veya çok büyük birikim sahibi olmanız gerekmemektedir. İstediğiniz hisse senedini alıp satabilirsiniz. Hisse senetlerinden 1 tanesini bile alabilecek paranız varsa borsaya girebilirsiniz. Borsaya girişin herhangi bir alt limiti bulunmamaktadır. Fakat sizlere en büyük tavsiyemiz geçiminizi sağladığınız bir para ile veya borç alarak borsaya giriş yapmamanız yönündedir.

Fakat VİOP üzerinden işlem gerçekleştirmek istiyorsanız aracı kurumların belirlediği minimum yatırım miktarlarının bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bu alt rakamları SPK ve aracı kurumlar belirlemektedir.


2 thoughts on “Borsa Nasıl Oynanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir