Yeni Ekonomik Program Ne Zaman Açıklanacak ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 yılına ait bütçe oranının hesaplanacağı ve 3 yıllık ekonomik yol haritasının belirleneceği YEP yarın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından saat 11:00 ‘da açıklanacak.

Foreks piyasalarında yer alan haberlere göre programa dair 2021 ve 2023 dönemine ait enflasyon, ihracat, cari açık, büyüme ve istihdam gibi makro göstergeler yarın açıklanacak olan YEP yani Yeni Ekonomik Programı içerisinde yer alacağı toplantı saat 11:00 ‘da başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak COVID-19 sebebi ile ciddi oranda zarara uğrayan istihdam rakamlarını ilk olarak konu alması bekleniyor. Kurlarda yaşanan anormal artışların ve enflasyonu da baskılamış olması sebebiyle cari denge ve istihdam en önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Merkez bankası ‘ nın gerçekleştirmiş olduğu son faiz artırımının enflasyona ne kadar engel olabileceği ve ne kadar süre idare edebileceği gibi konuların artık konuşulup bir sonuca varılması gerektiğini düşünsek de bu tarz konular yine toplumdan uzak taraflarda tartışılmaya devam edecek.

Döviz kurlarına karşı başka ne tarz önlemler alınabileceği ise yine bu toplantıyı takip edenlerin en merak ettiği konu olmaya devam edecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir