Jeopolitik risklerin etkileri!

Ermenistan ‘ a ait olduğu bilinen terör örgütü dün Azerbaycan’a ait olan sivil yerleşim bölgelerine saldırılar düzenledi. Duruma gerektiği gibi karşılık veren Azerbaycan hükümeti jeopolitik tansiyonun artmasına sebep oldu. Azerbaycana yapılmış olan saldırılarına bir yenisini eklemiş olan Ermenistan bölgede sağlanmaya çalışılan barış ve huzurun önünde oluşmuş en büyük tehdittir. Bu cümleyi gün içerinde açıklama yapan Başkan Erdoğan’ın ağzından duymuştuk.

Başkan Erdoğan konuşmasının devamında ‘Türk Milleti her zaman olduğu gibi bundan sonrada bütün imkan ve kaynaklarıyla kardeş ülke Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır. Ermeni halkını, kendilerini felakete sürüklemeye devam eden ve onları masum insanlara karşı tıpkı bir kukla gibi kullanmaya devam eden hükümetlerine karşı çıkmaya davet ederken bu yersiz işgal ve zulme karşı bütün dünyayı Azerbaycan ’ın yanında yer almaya davet ediyoruz.’ Diyerek saldırıyı kınadığını belirtti.

Bu açıklamaların ardından Ermenistan cephesi de boş durmadı ve Türkiye aleyhine açıklamalarda bulundu. Bu gelişmelerin ışığında TL diğer döviz varlıklarına karşı sert düşüşle güne başlamış oldu. USD/TRY gün içerisinde rekor tazeleyerek 7,85 TL ‘ yi görmüş oldu. Gram altın ise 471 TL seviyesinde yükseliş gösterdi.

Haftanın ilerleyen günlerinde dolar cephesinde düşüş görülmesi yine beklentiler arasına girerken Altın ‘ ın tekrardan güç kazanması ve TL karşısında değer kaybı olmaması yönünde yorumlayabiliriz. Fakat uzmanların görüşüne göre eğer jeopolitik riskler artış göstermeye devam edecek olursa 472 TL direnci üzerinde 478 TL ‘ ye kadar yükseliş devam edecek gibi görünüyor. Ağustos ayı rekorunun sonrası 478 TL direncini 2 sefer test etmiş fakat aşamamış olan Gram altın tekrar bu seviyeyi test edebilir. Olası düşüşte ise 462 TL ‘lik ara desteği görme ihtimalimiz çok uzak durmuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir