BIST 30 Nedir ?

BIST 30 endeksi, Borsa İstanbul ‘da işlem gören şirketler arasında işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek olan 30 şirketin hisse senetlerinin yer aldığı bir endekstir. BIST 30 endeksi içerisinde yer alan şirket hisseleri aynı zamanda BIST 50 ve BIST 100 endeksleri içerisinde bulunmaktadır.

BIST 30 endeksinin işlem kodu ise XU030 olarak geçmektedir. BIST 30 endeksine dahil edilen hisse senetleri yalnızca A ve B gruplarına ait hisse senetlerinden seçilmektedir. C ve D gruplarına ait hisse senetleri daha yüksek risk taşıdığı için bu endekse dahil edilmemektedir. Aynı BIST 100 gibi BIST 30 endeksi de 3 aylık periyotlar ile güncellenmektedir.

BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 endekslerinin A ve B Grubu senetlerden tercih edilmesinin en büyük sebebi ise yatırımcıyı güvene almak ve daha avantajlı seçenekler sunmaktır. 

Deneyimli yatırımcılar için kısa vadede yapılan al-sat işlemleri BIST 30 endeksi üzerinden daha fazla kar getirebilmektedir. 

BIST 30 endeksi içerisinde yer alan şirketlerin endeks içerisinde bulunan oranı %10 ile sınırlandırılmıştır. Bunun sebebi ise piyasa değeri yüksek olan bu şirketlerin hisse senetleri üzerinde yaşanabilecek fiyat değişimlerinin yatırımcıyı büyük şekilde etkilemesinin önüne geçmektir.


4 thoughts on “BIST 30 Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir