Borsanın İncelikleri Nelerdir?

Borsanın incelikleri nelerdir? sorusuna cevap vermeye çalışacak olursak, borsada para kazanmanın incelikleri, başarılı yatırımcıların kazançlarını arttırırken kullandıkları teknik ve yöntemlerden oluşmaktadır. En başarılı borsa yatırımcıları karlarını arttırmak için bir araç olarak psikolojik teknikleri de göz önünde bulundurmaktadır. Yatırım zihniyetinizi geliştirerek siz de borsadan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle herkesin yaptığı yanlışları yapmayacak ve borsada para kaybına sebep olan tuzakları başarıyla atlata bileceksiniz. Borsanın incelikleri denilince ilk etapta bilinçli hareket etmek ve atılan yatırım adımlarını sağlama almak gelmektedir. Bu yazımızda borsadan para kazanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Borsa Oynamanın Püf Noktaları

Borsa oynarken dikkat edilmesi gereken noktalara özen göstererek daha sağlam ve kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz. Bu noktada öncelikle sağlam bir psikolojiye ve ne yaptığınızı bilerek yapan bir mantaliteye sahip olmanız gerekmektedir. Deneyimli borsacıların geçmiş dönemdeki hareketlerine bakıldıklarında bu kişilerin de deneyim edinerek borsada yüksek kazançlar elde etmenin püf noktalarını öğrendikleri görülmektedir. Dolayısıyla borsa oynarken deneyim ve sağlıklı yatırım psikolojisini edinmek bol kazanç fırsatının önündeki temel basamakları oluşturmaktadır. Borsa oynamanın püf noktalarına bu işin psikolojisini bilip uygulayarak başlamak gerekir.

Borsa Oynarken Panik Yapmamak

Borsa oynarken panikten kaçınmak en temel ve en önemli konulardan biridir. Özellikle borsa üzerinden yatırım yapıp hisse senedi alıp satmaya başlayan kişilerde ilk zamanlarda görülen fırsatı kaçırma psikolojisi yoğun şekilde hissedilmektedir. Panik, mantıksız kararların verilmesine sebep olan bir duygudur. Sadece borsa için değil hayatın her alanındaki kararlarda başınıza istemediğiniz durumları açabilir. Elde tutulması gereken yani uzun vadeli yatırıma dönüştürebileceğiniz bir hisse senedini satmak panik sebebiyle yaşanabilir.

Panik tamamen uzaklaştırılması güç bir duygudur. Ancak bu noktada deneyimli borsacıların panik duygularını kontrol altında tuttukları bilinmektedir. Sakin olmak borsada başarılı adımlar atmanın en temel kuralıdır. Bu yüzden paniğe kapılmak yerine rakiplerinize karşı avantaj elde edebilmek için panik duygusunu kontrol altında tutup daha başarılı bir yatırımcı olabilirsiniz. Kötü piyasa haberlerine kulak asmadan, yapılması gerekeni yapmak her zaman kazandıracaktır.

Kısa Vadeli Katalizörlere Dikkat Etmek

Kısa vadeli değişkenleri göz önünde bulundurmak da deneyimli borsacıların, hisse senedi piyasasına yeni giriş yapan acemi yatırımcılara verdiği tavsiyelerden biridir. Warren Buffet gibi borsanın duayen isimleri, uzun vadeye odaklanmaya teşvik etmeleriyle bilinmektedir. Ancak potansiyel kısa vadeli katalizör almanın ya da satmanın zamanlamasına da dikkat ederek kazanç sağlanabileceği konusunda tavsiyeler vermektedir.

Hisse senedi, ucuz göründüğü için uzun vadeli yatırımcıya büyük kayıplar yaşatabilir. Fakat kısa vadeli riskleri fark eden ve hisse senedi almadan önce bu durumun düzelmesini bekleyen yatırımcılar da bu durumu avantaj haline geçirebilmektedir. Uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapılması tavsiye edilse de bazı olayların yatırıma olumlu ya da olumsuz yansıyacağını da göz önünde bulundurarak kısa vadeli hareketler yapmanız tavsiye edilmektedir.

Borsada Geri Çekilme Opsiyonunu Kullanmak

Borsada geri çekilme ihtimalini uygulamak, zamanında yapıldığı takdirde hayat kurtarıcı ve bol kazanç sağlayıcı bir unsurdur. Borsa yatırımcıları bazen karşılaştıkları zararları azaltmak bazen de daha kazançlı bir fırsatı değerlendirmek için geri çekilme opsiyonuna sık sık başvurabilmektedir. Bu yüzden hisse senedini satın alırken ne kadar umutlu olursa olsun, başarılı yatırımcıların aklında her zaman bir geri çekilme pozisyonu bulunmaktadır.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, yakıt fiyatlarının yükselmesine yönelik spekülasyonlar artmış ve fiyatlarda yükseliş bekleniyorsa, siz de bir otomobil şirketine ait hisselere sahipseniz, yerli bir petrol şirketinin hisse senetlerini satın alarak karşılaştığınız riskleri minimum seviyelere çekebilirsiniz. Bu şekilde farklı opsiyonları değerlendirmek de yatırımlarınızı güvenilir konuma taşımanıza yardımcı olacaktır. Yerli harcamalarda azalma olması düşünüldüğünde hisse senetlerinizin büyük bir bölümünü yurt dışındaki ticaret yapan firmaların hisse senetleri ile takas yaparak kendinize farklı çıkış yolları bulabilirsiniz. Deneyimli borsa uzmanları, yeni yatırımcılara bu şekilde farklı fırsatlar için opsiyon bırakmaları konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Borsada Görünenlerin Arkasını Araştırmak

Borsada detaylı bakış açısı kazanmak için görünen ve herkes tarafından bilinen olayların arka yüzünü araştırmak gerekmektedir. Başarılı borsa yatırımcıları yıllık raporlarda yer alan rakamları hesaplayarak para kazanmazlar. Basın bültenlerinden, yönetimin kamu yorumlarından, borsa spekülasyonlarında ve diğer hissedarların düşüncelerini etkileyen dinamiklerden yeni anlamlar çıkartarak para kazanan bu kişiler, bu yöntemlerin çok bilinmesini de istemezler. Dolayısıyla borsada herkes tarafından bilinen olayların ve tahminlerin dışında fırsatları ilk gören kişilerin daha yüksek kazanç elde ettiği gerçeği unutulmamalıdır.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, GSM operatörlerinin geleceğinden bahsederken sürekli bu durumu devamlı kötü gören önemli birinin, konuşmasındaki ses tonu bile hisse senedi piyasasında alım ve satışlarda etkili olabilmektedir. Büyük şirketlerin yöneticilerinin istifa etmesi, borsalar ve piyasalar için çok derin anlamlara sahiptir. Bu yüzden ilk başta basına yansıyan ve görünen olayların arka yüzünü araştırmak borsada yüksek kazanç elde etmek için dikkat edilmesi gereken bir ipucudur.

Borsada Trendlere Zamanında Katılmak

Borsada trendlere doğru zamanda katılmak çok önemlidir. Yükseliş trendinin başlayacağına yönelik spekülasyonlar ve göstergeler arttığında bunun için geç kalmak bir hisse senedini tavan fiyattan satın almanıza ve risk priminizin yükselmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda bazen de piyasada görülen yaygın trende karşı koymak da önemli bir kazanç kaynağıdır. Yatırımcılar akıntıya karşı kürek çekmemesi gerekse de doğru zamanda doğru hisse senedini alıp ya da satıp kar elde edebilecektir. Hisse senedi düşme trendine girmişse, satın almak için acele etmemek ve dip seviyelere inene kadar beklemek mantıklı olabilir.

Farklı açıdan bakın ve herkes satıyorsa siz alın gibi söylemler çok yaygın konuşulsa da bu süreçte trendi doğru yakalamak en önemlisidir. Bazı yatırımcılar sürünün peşinden gitme mantığını tam olarak kavrayamadıkları için zarar etmekten şikayet ederler. Ancak hisse senedi piyasasına yön veren alım ve satış hareketlerinin doğru zamanlamasını yapmak da tecrübe isteyen bir iştir. Bu nedenle borsadan para kazanmak isteyenlere tavsiye edilen bir inceliktir.

Borsada Fırsatları Yakalamak

Borsada kazanç fırsatlarını yakalamak için püf noktalarına harfiyen uyulması gerekmektedir. Bir hisse senedinin yakın zamanda veya uzun vadede kazandırıp kazandırmayacağını iyi analiz etmek gerekmektedir. Panik yapmadan, geleneksel araştırma sürecine bağlı kalmak borsada kazanç fırsatlarını elde edebilmek için önemlidir. Hisse senedi satın almadan pek çok şirketlerin hareketlerini ve bütün finans raporlarını incelemek önemlidir. Bu yüzden istatistiksel bilgilerin yanı sıra yapılan araştırmaları da okumanız ve öğrenmeniz tavsiye edilmektedir.

İnternet üzerinden araştırma yaparak hisse senedi piyasasındaki şirketler hakkında daha kapsamlı ve yatırım ipuçlarını oluşturacak bilgilere ulaşabilirsiniz. Analiz sürecini başarılı bir şekilde tamamlarsanız, yatırımlarınızı da buna bağlı olarak sağlam kararlar üzerine oturtabilirsiniz. Böylelikle panik yapmadan ve kazanç fırsatlarını kaybetme korkusu olmadan zamanında hisse portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Rakamlara tamamen bağlı kalmadan, yatırım fikirlerinden yaratıcı sonuçlar çıkartarak da borsada kazanç fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. İşte bu tür borsanın incelikleri, deneyim ve bilgi birikiminin ortaya çıkardığı püf noktalarını oluşturmaktadır. Uzmanlar borsa yatırımına başlayacak yeni ve acemi yatırımcılara bu tavsiyelerde bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir