British Petroleum – BP Hisse Analizi

BP hisse analizi hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştığımız bu yazımızda teknik veriler ve BP firmasının kendi açıklamalarından yola çıktık. BP Hisse senedi Londra borsasında işlem görmektedir. BP şirketi yıllardır ülkemizde yakıt sektöründe hizmet sağlamakta ve hizmetini sürdürmeye devam etmektedir.

UYARI : Sitemizde yer alan hiçbir yazı veya veri bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitemizde yalnızca bilgi ve analiz bilgileri paylaşılmaktadır. Referans alınarak yapılan hiçbir yatırımın sonucundan FinansKaynak.Com sorumluluk kabul etmemektedir.

Daha önce yayımlamış olduğumuz BIST100 analizleri için tıklayınız !

BP Hisse Analizi - British Petroleum 5,69 milyar dolar zarar açıkladı ! FinansKaynak.com
BP Hisse Analizi – British Petroleum 5,69 milyar dolar zarar açıkladı ! FinansKaynak.com

BP Hisse Analizi – BP Hisse Senedi Alınır mı? BP ‘nin Geçmişi

Dünyanın en büyük özel enerji şirketlerinden birisi olan BP, 1908 yılında petrol yataklarının keşfi ile birlikte bir grup jeologun girişimleri sonucunda kurulmuştur. Fakat 1913 yılında şirketin %50.0025 oranında hisse senedi İngiliz Devletinin kontrolüne geçmiştir. 1916 yılında isi British Petroleum ismi ile bir Alman şirketi bu oluşumu satın almıştır.

BP Hisse Senetlerinin Halka Arz Edilmesi

BP hisse senetleri BP.L kodu ile Londra borsasında işlem görmeye devam etmekte olup aynı zamanda Almanya Frankfurt Borsası tarafındanda listelenmektedir. ABD ‘nin elinde bulunan hisse senetleri ise ADS kodu ile New York Borsası ‘nda dolar üzerinden işlem görmektedir.

BP şirketinin hisse senetleri 1954 yılında halka arz edilmiştir ve 3,33 milyar adedi halka açık olarak işlem görmeye devam etmektedir.

BP Hisse Senedi Nasıl Alınır ?
BP Hisse Senedi Nasıl Alınır ?

BP Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Eğer British Petroleum firmasının hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız uluslararası işlem piyasalarını tanımanız gerekmektedir. Çünkü yabancı borsalarda işlem görmekte olan British Petroleum hisse senetlerini yalnızca aracı kurumlar üzerinde Londra Borsası üzerinden alıp satmanız mümkündür. Bunun için borsa üzerinden iyi bir deneyim kazanmış olmalısınız. Çünkü her borsa endeksinin kimyası ve yapısı birbirinden farklıdır. Aynı zamanda saat farklılıklarını ve borsa açılış kapanış saatlerini iyi takip etmeniz gerekmektedir.

BP Hisse Senedi Başka Nerden Alabilirim?

BP hisse senedi üzerinden işlem yapmak istiyorsanız fakat yabancı borsalara para aktarmak istemiyorsanız 5/24 forex üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda BP gibi bir çok küresel hisse senedi üzerinden işlem yapabilirsiniz. İşin karlı yanı hem kaldıraç kullanıyor olmanız hemde çift yönlü işlem yapma imkanıdır.

BP Hisse Senetleri %9 'dan fazla değer kaybetti ! 
FinansKaynak.Com
BP Hisse Senetleri %9 ‘dan fazla değer kaybetti !
FinansKaynak.Com

BP Hisse Analizi – BP 5,7 Milyar Dolar Zarar Açıkladı

2020 yılının çok zor geçtiğini belirten firma 2020 yılını net 5,7 Milyar dolar zarar açıkladı. Bunun üzerine BP hisse senetleri 2019 yılında 500 pound sınırlarında gezerken 2020 yılında düşüşler meydana gelmeye başlamıştı. British Petroleum son açıkladığı zarardan sonra ödeyeceği kar paylarını düşürdüğünün altını çizdi.

BP hisselerinin 1 yıllık genel fiyat grafiğini incelemeye aldığımızda ise en düşük seviyenin 28 Ekim 2020 tarihinde test edildiğini gördük ve bu rakam 188,52 pound idi. BP hisse senetleri son 5 gün içerisinde %9 ‘dan fazla değer kaybı yaşadı.

Yaşanan zorlu pandemi döneminin enerji sektörünü fazlasıyla etkileyeceği yönünde yorumlar ise gelmeye devam ediyor. Kimi küresel yatırımcılara ise enerji sektörüne yatırım yapmak için doğru zaman olarak vurgulanıyor. Bunun sebebi ise normal yaşama dönüldüğünde arz talep yine artacak ve tüketim artacağı için firmalar kar açıklamaya başlıyacaktır. Ama şu an için riskli görünüyor diyebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir