Ev Kredisi Nasıl Alınır

Konut kredisi nasıl alınır ve şartları nelerdir gibi sorular herkes için soru işareti olmuştur. Bunun yanı sıra kredi çekmek isteyen herkes en uygun konut kredisi hangi banka tarafından verilir bunu araştırmalıdır. Peşinatsız ev kredisi için gelir kaynağınızın sağlam olması gerektiğini unutmayın.

Herkes oturduğu evin kendisine ait olma hayalini kurmuş, hatta bunu gerçekleştirmek için çeşitli yollara başvurmuştur. Başvurulan yollardan en tercih edileni konut kredisi kullanmak olmuştur. Eğer ev sahibi olmak istiyorsanız, konut kredisi ile kira ödemeye benzer bir şekilde mülk sahibi olabilirsiniz. Fakat bunun için her bankanın belli şartları olmaktadır. Çeşitli şekillerde kredi başvurunuzun onay şansını arttırabilirsiniz. Gelin neler yapmamız gerektiğine bakalım.

 • Öncelikle yapmanız gereken kredi notunuzu öğrenmek olmalıdır. Bankaların neredeyse ilk baktığı şey kredi notunuz olmaktadır. Eğer kredi notunuz yeterli değilse hayalinizde eve ve konut kredisine elveda diyebilirsiniz.
 • Konut kredisinin faizleri her bankaya göre değişir. Bu yüzden faiz ve maliyet oranlarını mutlaka kontrol ve analiz etmelisiniz.
 • Ev kredisi kullanmak beraberinde bazı şartları da birlikte getiriyor. Örneğin kredi tutarının, ev miktarının en fazla %80 olacak şekilde vermeniz gerekir. Ev fiyatı 100 bin ise en fazla 80 bin TL çekme imkanınız bulunmaktadır.
 • Satın almak istediğiniz evin kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun olması gerekmektedir.
 • Son olarak kredi miktarınız; gelir seviyenize ve ekspertiz raporunuzun verdiğini sonuca göre belirlenir.

Konut Kredisi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Bazılarımız büyük kredilerin altına girmekten oldukça endişeleniriz. Geri ödemişinin sıkıntı yaratacağını düşünürüz. Fakat ben eğer ev almak istiyorsanız konut kredisinin size daha yararlı olacağını düşünüyorum. Ev fiyatları bu denli yükselirken, düşük faizli bir ev kredisi sizin için en iyi seçim olabilir. Peki nedir bu avantajlar?

 • Ödemeler Sabit Şekilde Olur

En önemli avantajlardan biri ödemelerin sabit tutulmasıdır. Yani mesela 1.ay 500 TL öderken aradan geçen 4 sene ardından tekrardan 500 TL ödüyor olacaksınız. Ne kadar geçerse geçsin fiyat değişmeyecektir. Bu sayede tutarlı hesaplar yapabilirsiniz. Aynı zamanda hem enflasyon hem de ev fiyatlarının ani değişimleri için oldukça olumlu bir durum olmaktadır.

 • Kira Vermek Yerine, Satın Aldığınız Evin Taksitini Ödersiniz

Bu durum kirada oturanlar için hem mantıklı hem avantajlı bir seçenektir. Şöyle bir düşünürsek; her ay kira ödemek yerine, evi satın alarak kiradan biraz daha fazla konut kredisine verebilirsiniz. Bu şekilde bir eve sahip olmuş olursunuz. Hatta kiranız her ay artarken, konut krediniz artmaz. Örneğin; bugün kira için 1000 TL ödüyorsanız, 5 yıl sonra 2000 TL ödeyebilirsiniz. Fakat 120 ay vadeli 100.000 TL kredi çekerseniz, bugünün faizi ile ödemeleriniz yalnızda 1400 TL’ de kalır.

 • Uzun Vadeli Ödeme

Konut kredisi çekmenin önemli avantajlarından bir diğeri ise ödemenizi uzun süreçlere yaymak olacaktır. 15 veya 20 yıl vadeye kadar dahi ödeme süresi seçebilirsiniz. Uzun vadeli ödeme sizi çok zor durumlara sokmaz ve derin bir nefes almanızı sağlar.

 • Eksper Onayı

Yapısı tamamlanan veya tamamlayan bir ev almak istediğiniz zaman bankanızın eksperi sizler için evi inceleme başlatır. Herhangi bir tehlike söz konusu olduğunda evi satın almanıza izin vermezler. Fakat eksper onay verirse satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Proje halindeki bir evin anlaştığı herhangi bir banka var ise, anlaşılan banka ile konuşmanız daha avantajlı bir durum olacaktır. Çünkü yayınlanan yasaya göre eğer herhangi bir problem çıkarsa bu konuyla firma ilgilenecektir. Size önerimiz; onay verilmeyen konutlardan uzak durun.

 • Düşük Faiz

Konut kredisinin çok seçilme sebeplerinden biri de düşük faiz imkanının olmasıdır. Sebebi ise satın alacağınız konutun miktarının fazla olması ve bankanın konutunuza ipotek koyması olmaktadır. Bu sebeple 20 yıl vade alsanız dahi düşük faiz imkânınız bulunmaktadır.

 • Yeniden Yapılandırma

Yeniden kredi yapılandırma; konut kredisinde yaptığınız değişikliklerin tamamına denir. Ödemenizde vadeyi ne kadar kısa tutarsanız miktarı o kadar azaltırsınız. Elinize para geçtiğinde ve bu paraya ihtiyacınız olmadığında konut kredisi borcunuza yatırarak yeniden yapılandırma gerçekleştirebilirsiniz. Böylece 1500 TL olan borcunuz 1000 TL’ye kadar düşer. Aynı zamanda konut kredisi yapılandırma da faiz oranlarınızı iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer bütçenizde olan değişiklerin kar ve zarar durumunu iyi yapamazsınız zor duruma düşebilirsiniz. Kredi faizinizin oranlarında düşüş yaşıyorsanız, bu durumdan mutlaka faydalanarak yeniden yapılandırmaya başvurun. Fakat aylık taksitleriniz azaldığı taktirde faiz oranınız artma gösteriyorsa dikkatli olmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir