Borsa Taktikleri ve Borsa Teknikleri

Borsada kazanma taktikleri ve borsa teknikleri hakkında hazırlamaya çalıştığımız bu yazıda borsa para kazanma uygulamaları önemlidir ve bizde bu durumu ele almaya çalıştık. Borsada günlük kazanç elde edebilmek kadar harika bir hayal olamaz. Bu hayal aslında hiçbir yatırımcı için uzak bir ihtimal değildir. Borsada günlük al sat taktikleri doğru ve mantıklı şekilde uygulandığı takdirde kazançlar ufak ama tatmin edici seviyeye gelecektir.

Daha önce hiç araştırma yapmadan bu yazıya denk geldiyseniz eğer borsa nasıl oynanır önce bunu öğrenmeniz gerekiyor. Borsadan para kazanmak mantıklı hareket edildiği takdirde kolay bir iştir. Fakat kolay diye başarmanız basit değildir. Zaman içerisinde çözdüğünüz piyasalarda işlem yapmaya başlayacaksınız ve nasıl adım atmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Taktikleri listelemek gerekirse;

 1. Piyasaya ait detayları öğrenmelisiniz
 2. Kendinizi geliştirmek için demo uygulamalar kullanın
 3. Yatırım araçlarının tamamıyla tanışın
 4. Teknik analiz yapmayı ve analiz incelemeyi öğrenin
 5. Piyasa takibi yapmayı öğrenin
 6. Psikolojik olarak kendinizi dizginleyin
 7. Portföy çeşitliliği yapmayı öğrenin
 8. Sabırsız hareket etmeden ufak adımlarla başlayın
 9. Yeri geldiğinde ara vermeyi öğrenin
 10. Seans içerisinde karar almaktan kaçının
 11. Alt ve taban fiyatlardan kaçının
 12. Çoğunluğa göre hareket etmemeyi öğrenin
 13. Kendi kararlarınızı ve stratejilerinizi belirleyin
 14. Ufak hesaplar yapmayın
 15. Zarardan dönmeyi ve kabullenmeyi öğrenin

Peki bu kadar maddeyi sıraladık fakat bunları nasıl uygulayacağız diyorsanız bu konuları bu yazımız içerisinde olabildiğince başlıklar halinde ele almaya çalışacağız.

1- Piyasaya ait detayları öğrenmelisiniz

Bu durum sadece borsada para kazanmak için geçerli bir durum değildir. Eğer bir işte başarılı olmayı hedefliyorsanız muhakkak detaylar iyi analiz etmeyi ve piyasa takibi yapmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer borsa hakkında çok fazla bir şey bilmediğinizi düşünüyorsanız bir eğitim sürecine girmeli ve en güvenilir bilgiye ulaşana kadar araştırmalar yapmaya devam etmelisiniz.

Bu adımı küçümseyip üstünden şöyle bir geçerim demeyin. Bu durum olayın aslında en önemli kısımlarından birisidir. Eğer bu adımı atlarsanız bu sizin başınıza büyük zararlar açabilir. Belirli bir birikiminiz var ve bu birikimi borsada değerlendirmek istediğinizi düşünerek bu birikiminizin bir anda yok olmasını istemeyiz.

Borsa kitapları ve makaleleri okumaktan sıkılmayın. Okumaktan ve araştırmaktan sıkılmaya başladığınız gün piyasanın gerisinde kalmaya başlarsınız. İnternet üzerinde bu konular üzerine binlerce makale ve yazı bulunmakta. Profesyonel bir eğitimin yerine geçmese bile bu iyi bir başlangıç olacaktır.

2- Kendinizi geliştirmek için demo uygulamalar kullanın

Sabahtan akşama kadar elimizde akıllı telefonlar ile geziyoruz. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda bu aslında çok büyük bir avantajdır. Sanal para ile işlem yaparak kendinizi test edebileceğiniz birçok mobil uygulama bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden bunlardan bir tanesini indirip hemen deneme işlemlere başlayabilirsiniz.

İşlemleri öğrenip gerekli adımları tamamladıktan sonra yine aynı telefonla artık gerçek işlemler yapmaya başlayacaksınız. Bunun için hiçbir bankaya gitmeye ya da aracı kurumla yüz yüze görüşmenize gerek bile yok. Bunların yanı sıra piyasaların nasıl işlediğine daha hakim olmuş olacaksınız.

3- Yatırım araçlarının tamamıyla tanışın

Bir piyasa içerisine girdiğinizde o piyasa içerisinde ne alıp ne satabileceğinizi iyi tanımalısınız. Borsa piyasaları içerisinde sadece hisse senetleri olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Borsa yatırım araçları arasında birçok enstrüman mevcuttur.

Hisse senetlerinin yanı sıra; tahvil, bono, varant ve vadeli işlem sözleşmesi gibi farklı yatırım araçları da bulunuyor. Bunların hepsinin birbirinden farklı getirileri ve mantıkları vardır. Yatırımınızı çeşitlendirdiğinizde kazançlarınızda da artışlar başlayacaktır.

4- Teknik analiz yapmayı ve analiz incelemeyi öğrenin

Eğer bir piyasa üzerinde yatırım yapmaya başlayacaksanız yapılan analizler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu durumu sağlamak için profesyonel olmak gerekmez. Fakat fikir sahibi olmak fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Analiz dediğimiz zaman akla makroekonomik verilerin piyasalara olan etkisi gelmektedir. Teknik analizler özellikle fiyat hareketleri hakkında incelemelerin sonucunu size sunar. Destek ve direnç seviyeleri gibi noktaları belirlemek borsa ve forex piyasalarında fazlasıyla önem taşımaktadır.

5- Piyasa takibi yapmayı öğrenin

Piyasa takibi yapmayı bilmeden asla tam bir yatırımcı olmanız mümkün değildir. Bu yatırımları yaparken kazancınız fiyat değişiklerinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunları doğru takip etmek istiyorsanız piyasayı etkileyecek her haberi takip etmenizde fayda var.  Bunun sebebi ise ülkelerin nabzının ekonomilere direkt olarak etki etmesidir. Bu durumları takip edip doğru analiz yaparsanız zarar riskinizi sınırlandırabilir ve kazançlarınızı katlayarak artırabilirsiniz.

6- Psikolojik olarak kendinizi dizginleyin

Bir yatırımcının psikolojisi kaya gibi sağlam olmak zorundadır. Borsa piyasasındaki ani değişimler karşısında panik olup işlem yapmak doğru bir adım olmayacaktır. Her zaman işlemleri sakin bir kafa ile ve analizler sonucunda yapmanız gerekmektedir. Bazı duygularınızı piyasalar açıldığı anda rafa kaldırmayı öğrenmelisiniz.

İşlemleri yaptığınız zamanlarda stres sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Bunu unutmayın. Olaylara objektif olarak yaklaşıp doğru kararlar almaya özen gösterin.

7- Portföy çeşitliliği yapmayı öğrenin

Risk sınırlandırmanın bir diğer yöntemi ise çeşitli yatırım araçlarına birikimlerinizi doğru dağıtmaktan geçer. Bu durum zarar ederken zararınızı frenlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer bütün paranızı tek bir yatırım aracına yatırırsanız bütün kaderinizi tek bir duruma bağlamış olursunuz. Fakat paranızı dağıtarak yatırım yaparsanız eğer bir yerden kaybetmeye başladığınızda kazanan kararlarınız zararınızı minimize edecektir. Bu sayede kazancınızı da tutarlı şekilde artırmanız daha mümkün olacaktır.

 8- Sabırsız hareket etmeden ufak adımlarla başlayın

Borsada iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız hemen büyük hayallere kapılmayın. Azla yetinmeyi ve doğru kararlar vermeyi öğrenin. Acemi bir yatırımcıysanız bu ufak başlangıçlar sizi büyük zararlardan kurtaracaktır. Riski minimize edebilmek için ufak ve unutabileceğiniz birikimlerinizi kullanın. Etkili adımlar sayesinde gelirlerinizde zaman içerisinde artış gösterecektir.

Bu durumların yanı sıra ufak adımlar size tecrübe kazandıracaktır. Unutmayın borsada her kaçan trenin arkasından yeni bir tren harekete geçmek için sırada bekler. Kaçırdıklarınıza üzülmeden sabırla yolunuza devam edin ve en önemlisi hatalarınızdan ders çıkarın.

9- Yeri geldiğinde ara vermeyi öğrenin

Sürekli işlemler yapmak ve sürekli piyasa takibi yapmak zaman içerisinde sizi fazlasıyla yormaya başlayacaktır. Zaman içerisinde yanılgılar ve dalgınlıklar boy gösterecektir. Zaman zaman kendiniz için mola verin. Bazen dışarından piyasa takibi geri döndüğünüzde size çok daha fazla para kazandıracaktır.

Bu süreç size herhangi bir şey kaybettirmeyecektir. Bunun tam aksine hatasız yatırımlar yapma imkanı sağlayacaktır. Sizde zihninize bir nevi tatil yapması için izin vermiş olacaksınız.

10- Seans içerisinde karar almaktan kaçının

Borsada yapılan en büyük hatalardan biri ise seans devam ederken yeni kararlar almaktır. Bazen dalgalanmalar yatırımcıları yanlış yönlendirebilir. Bu durumun heyecanına kapılarak işlem gerçekleştirirseniz hata yapmış olma olasılığınız artacaktır.

Bu dalgalanmalardan sonraki fiyatların kalıcılığı hiçbir zaman kesin değildir. Bu yüzden sabırla grafik takibi yaparak gerçekçi verilere erişmek için pozisyonunuzda kalmanızı öneririz.

11- Alt ve taban fiyatlardan kaçının

Yatırımcılar bazen bu noktalarda işlem gerçekleştirebilir. Fakat en riskli yatırım şekillerinden birisidir. Risk maksimize edilmiş durumdadır. Size göre dip olan bir rakam aslında grafiğin destek noktası olabilir. Genellikle destek noktaları kırıldığı zaman düşüş devamlılığını sürdürebilir. Bu sefer kar elde etmeyi düşünürken bu hatalı hamle sizi zarara götürecektir.

12- Çoğunluğa göre hareket etmemeyi öğrenin

Dünya üzerinde borsa hamleleri ve varlığı hakkında ünlü olmayı başarmış olan Warren Buffet bu durumla ilgili “herkes korkakken cesur, herkes cesurken korkak olmalı.” Demiştir. Bütün servetini borsa piyasalarından elde etmiş olan Buffet dünya zenginleri listesinde ilk 3 içerisinde yer almaktadır.

Sürü psikolojisi ile hareket etmek size ve yatırımlarınıza zarar verecektir. Herkesin kazanç stratejisi birbirinden farklıdır. Bu yüzden en doğru karar sizin kararınızdır.

13- Kendi kararlarınızı ve stratejilerinizi belirleyin

Herkesin olaylara bakış açısı ve gördüğü fırsatlar birbirlerinden farklıdır. Yeri geliyor somut konulara bile birkaç farklı açıdan bakabiliyoruz. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda borsa piyasaları içinde aynısının geçerli olduğunu söylemek yanlış sayılmayacaktır.

Borsayı ve piyasaları yeterince iyi tanıyorsanız tamamen kendi kararlarınızı verebilecek duruma gelmişsiniz diyebiliriz. Kendinize stratejiler üreterek hamlelerinizi kendinize göre planlayın.

14- Ufak hesaplar yapmayın

Ufak hesaplar borsada yatırım yaparken size kazanç sağlamaz. Eğer potansiyel bir fırsat gördüyseniz daha fazla beklemenin mantığı yoktur. Biraz daha fazla kazanmak isterken yakaladığınız fırsatı kaçırmak kaçınılmaz hale gelecektir. Kademeli alım stratejisi bu noktada fazlasıyla işinizi görecektir. Düşerken ve yükselirken kademeli alımlar yaparak ortalama alış fiyatınızı belirleyebilir ve fırsatı kaçırmamış olursunuz.

15- Zarardan dönmeyi ve kabullenmeyi öğrenin

Borsada zarar etmek bütün yatırımcıların kaderinde bir ihtimal dâhilindedir. Sizde bu kayıpları yaşarken endişe etmeden sakin bir şekilde olaylara yaklaşmayı tercih etmelisiniz. Bunun sonucunda ara vererek zaman kazanabilir ve yaptığınız hataları kabullenip ders çıkarabilirsiniz.

Bunun sonucunda belki ufak bir zarar edebilirsiniz ama bir sonraki işlemlerde aynı hataları yapmamış olacaksınız ve daha fazla kazanmaya başlayacaksınız.

Bu yazıda borsada kazanma taktikleri hakkında detaylıca anlatımlarda bulunmaya çalıştık. Bu taktikler sizlere kazanç garantisi vermemektedir. Sadece en bilinen ve profesyonel yatırımcıların yaşadıkları ve yazdıklarından esinlenilerek oluşturulmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir