Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

Borsada hisse senedi nasıl seçilir en çok kafa karıştıran sorulardan birisidir. Borsada hisse senedi seçimi en sık tercih edilen yatırım türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru hisse senetlerini seçerek bunlara yatırım yapmak, yatırım portföyünüzün temellerini sağlam atmanıza yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla borsada kazanç imkanlarını arttırmak ve kayıp risklerini en aza indirmek için doğru şirketin hissesini seçip doğru zamanda yatırım yapmak gerekmektedir. Finans ve borsa yatırım uzmanları, borsada hisse senedi seçimi konusunda deneyimsiz yatırımcılara bazı tavsiyelerde bulunmaktadır.

Uzmanlar, borsada yatırım yaparken, yeni başlayan yatırımcıların bir veya birkaç çeşit hisse ile yatırım yapmaya başlamasını uygun görmemektedir. Çünkü borsaya yeni başlayan bir yatırımcıysanız, birden fazla şirketin hisse senetlerini satın almanız düşük maliyetli bir yatırım fonuna yatırım yapmaktan daha fazla masraf ortaya çıkarabilmektedir. Borsada hisse senedi seçiminin inceliklerini öğrenmek için bu yazımızdaki detaylı bilgilerden kapsamlı bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? - FinansKaynak.com
Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? – FinansKaynak.com

Borsada Hisse Senedi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada hisse senedi seçiminde önemli noktalar başında borsa yatırımının mantığını kavramanız gelmektedir. Çünkü bir şirkete ait hisse satın alırken, bir nevi o şirketin ortağı olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Piyasadaki kısa vadeli dalgalanmaların dışında yatırımın değeri, şirketin iş faaliyetlerinin fonksiyonel olarak işlemesine göre artış veya azalış gösterecektir. Bu yüzden borsada hisse senedi seçiminde satın alacağınız hisse oranında o şirkete ortak olacağınız için, doğru yatırımlar tercih etmeye gayret etmelisiniz.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir?: Borsada Tanınmış Şirketlerin Hisselerini Alın

Borsada tanınan şirketlerin hisselerini almak, özellikle acemi yatırımcılara yönelik tavsiyelerin başında gelmektedir. İsmen tanıdığınız ya da aşina olduğunuz bir şirketin hisse senetlerini tercih etmenizde fayda vardır. Hatta tecrübeli ve bilgi sahibi olduğunuz bir sektörde faaliyet gösteren şirketleri tercih etmeniz çok daha faydalıdır. Öncelikle bu şekilde tanınmış firmaların kendilerini kanıtlamış durumda oldukları unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu şirketlerin hisse senetlerinin tanınmamış firmalara göre daha az riskli olduğunu söylemek mümkündür.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? - FinansKaynak.com
Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? – FinansKaynak.com

Fakat borsada hisse senedi seçerken yine de şirketin dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelerini de yakından takip etmek önemlidir. Bu gelişmelerin göz önünde bulundurulmasından sonra sektör bazlı düşünmek faydalı olacaktır. Ayrıca hisse senedi yatırımı yaparken, bu şirketlerin mali tablolarına, gelir gider dengelerine, yatırım ve AR-GE faaliyetlerine dikkat etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra çok kazanan ancak şüpheli görünen bir firmanın gelirini nasıl elde ettiğini bilmeden hisse senetlerini almamanız tavsiye edilir. Bu şirketlerin spekülasyonla büyümüş olması riskini göz önünde bulundurmalısınız.

Hisse Senedinin Fiyatını Etkileyen Gelişmeleri İzleyin

Hisse senedi fiyatını ilgilendiren gelişmeleri takip etmek de yatırımcının seçim yaparken dikkat etmesi gereken unsurlardan biridir. Bilindiği üzere borsada tecrübeli yatırımcılar, hisse senedi seçimi yapmak için doğru zaman ile değeri düşük hisseleri araştırmaktadır. Böylelikle yatırımcı, şirketin kazandığı her birim miktardaki para için daha az ücret ödeyecektir. Bir hisse senedinin karlılığı fiyatın kazanca oranı ile ölçülmektedir. Eğer bu oran 15’in altında ise hisse senedinin oldukça düşük maliyetli olduğu ortaya çıkar. Böylelikle bu hisse senedine yatırım yapmanın mantıklı olduğu görülür.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? - FinansKaynak.com
Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? – FinansKaynak.com

Öte yandan söz konusu oran 20’nin üzerinde ise, hisse senedine yatırım yapmanın riskli olduğu ortaya çıkar. Çünkü bu orana göre hisse senedi oldukça pahalı seviyeye çıkmıştır. Ancak yine de bu tek değişken olarak göz önünde bulundurulmamalı ve diğer detaylara da bakılmalıdır. Hızla büyümesi tahmin edilen şirketlerin hisseleri, piyasad uzun zamandır var olan şirketlere kıyasla daha pahalı olabilir. Bu durumda şirketin kazanç oranının aynı sektördeki rakipleri ile karşılaştırılması faydalı olacaktır. Böylelikle şirketlerin aynı sektörde olduğu diğer firmalardan ne tür farklılıkları olduğu doğrudan ortaya çıkabilmektedir.

Borsada Finansal Tablo Analizleri Yapın

Borsada finansal tablo değerlendirmesi yapmak, yatırım yapmayı düşündüğünüz firmanın finansal durumunu titizlikle incelemekle başlamaktadır. Halka açık olan bütün şirketler bilançolarını 3 aylık ve yıllık periyotlar halinde yayınlayarak yatırımcıların bu finansal durumlar hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır. Hisse senedini satın almayı düşündüğünüz firmanın web sitesinde bulunan yatırımcı ilişkileri sayfasını mutlaka okumanız tavsiye edilir. Bununla birlikte sadece yakın zamanlı raporlarla sınırlı kalmayıp geçmişteki dönemlere de göz atılmalıdır.

Ayrıca hisse senedi seçerken o firmanın bilançolarının yanı sıra uzun vadedeki karlılığı ve finansal istikrarı gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Kısa vadede kazanç elde etmek mümkün olmasa da uzun vadede şirketin hem içerde hem de uluslararası alandaki gelişmelerine paralel olarak kar etmeye başlayabilirsiniz. Hisse senetleri de değerini arttırdıkça siz de kazanç oranınızı yüksek seviyelere taşıyabilirsiniz. Bu durumda şirket gelirini yükseltirken giderini de kontrol altında tutabiliyorsa bu durumda şirketin hisseleri yukarı ivmeli olacaktır.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? - FinansKaynak.com
Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? – FinansKaynak.com

Hisse Senedi Seçiminde Kar ve Borç Tutarını veve Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? Öğrenin

Şirketin kar ve borç miktarını öğrenmek hisse seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bir firmanın borç miktarını öğrenebilmek için, firmanın bilançosunu okumanız yeterli olacaktır. Borç durumu yüksek olan bir şirketin hisse senedi değeri de dalgalı bir seyir izleyecektir. Çünkü şirket parası yatırım ve büyüme odaklı harcanmak yerine daha çok faiz ve borç kapatma şeklinde harcanacaktır. Hisse senedini almayı düşündüğünüz firmanın yüklü borç alıp almadığını bu yüzden öğrenmeniz gerekmektedir.

Hisse senedi seçerken incelediğiniz firmanın, sektördeki diğer rakiplerini de göz önünde bulundurarak ne kadar borcu olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için diğer firmaların da bilançolarına göz atmanız faydalı olacaktır. Hisse senedi fiyatlarının ucuz olması, o şirketin büyüyor veya küçülüyor olmasından kaynaklanabilmektedir. Karlı bir yatırım yapabilmek için şirketin gelecek ile ilgili beklentilerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Dolayısıyla şirketin gelecekte ne kadar borç ödeyeceğini öğrenirseniz, şirket hisselerinin de ne kadar değerleneceğini o açıdan kestirebilirsiniz.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? - FinansKaynak.com
Borsada Hisse Senedi Nasıl Seçilir? – FinansKaynak.com

Borsada Hisse Senedi Seçmenin Püf Noktaları

Borsada hisse senedi seçmenin incelikleri, deneyim ve detaylı analiz ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir hisse senedinin fiyatı sadece yüzde 10 düştüğü için o hisse senedini satın almanın iyi bir fırsat olduğunu düşünmemeniz gerekir. Analistlerin görüşlerine uyarak hareket etmemeniz de tavsiye edilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Analistlerin görüşlerinin tamamen objektif olmadığını bilerek hareket etmelisiniz.
  • Satın aldığınız hisse senedinin fiyatında dalgalanma yaşamaya hazır olmalısınız.
  • Yatırım fonları yerine birden fazla hisse senedine yatırım yaparsanız daha volatil hareketler görürsünüz.
  • Hisse senetlerine yatırım yapmak ve yatırımcı olmak için mutlaka bir plan dahilinde hareket etmelisiniz.
  • Hisse senedinin ne zaman alınacağını ve ne zaman satılacağını iyi bilmeniz gerekir.
  • Hisse senedini satarken firmanın temettü vermesi, fiyatın azalmaya başlaması, analistlerin negatif görüşleri o hisse senedini satmanız için gerekli işaretler olabilir.
  • Hisse senedi alırken aracı kurumların uzman analistlerinin yorum ve değerlendirmelerini mutlaka okumalısınız.
  • Borsa açılır açılmaz hisse almanız şart olmayıp, uygun fiyat seviyelerini bekleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere hisse senedi seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Hedef ve stratejilere uygun hareket eden borsa yatırımcıları bu sayede borsada hisse senedi seçimi konusunda doğru adımları atarak kazançlarını arttırabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir