Borsa Nelerden Etkilenir?

Borsa nelerden etkilenir, borsa neden düşer veya borsa neden hızlı yükselişe geçer gibi sorular çoğu yeni yatırımcının aklındaki soru işaretleridir. Borsanın etkilendikleri arasında en temelde arz ve talep değişmeleri vardır. Borsadaki arz talep değişimleri, fiyatların oynamasına neden olan unsurların başında gelir. Arz ve talepteki farklılıklar ise pek çok farklı faktörden kaynaklanabilir. Borsa etkilenmesi ülkelerdeki ekonomik gelişmelerden dünya piyasasına kadar farklı durumlardan ötürü meydana gelebilir. Yaşanan dalgalanmalar, yükselişe sebep olabileceği gibi düşüşlerle sonuçlanır. Faiz oranları, işsizlik ve istihdam gibi konular üzerinde ülkeler tarafından yapılan açıklamalar borsa üzerinde etkileyicidir. Borsada yaygın olarak kullanılan yatırım araçlarından olan hisse senetleriyle işlem yapmadan önce şirketin faaliyetleriyle alakalı detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Borsa Nelerden Etkilenir? – www.finanskaynak.com

Borsada Yükselişe Hangi Durumlar Neden Olur?

Borsanın yükselmesine sebep olan durumlar pek çok farklı gelişmeden kaynaklanıyor olabilir. Borsanın yükselmesine neden olan durumlar şu şekilde sıralanır:

 • Olumlu Şirket Performansları: Herhangi bir sebepten ekonomik büyüme artıyorsa hisse senedi değerlerinde ve diğer yatırım araçlarında artış görülebilir. Genellikle ekonominin hareketsiz olduğu dönemlerde şirketlerin büyümesiyle karşı karşıya kalınabilir. En sık karşılaşılan yatırım araçlarından olan hisse senetleri fiyatları, şirketlerin performanslarıyla yakından ilişkilidir. Hisse senetlerinin ait oldukları şirketlerin büyümesi vb. durumlar fiyatları etikeleyeceğinden borsada yükselişin oluşması mümkündür.
 • Pozitif Ekonomik Göstergeler: Ekonomik göstergeler, borsada işlem yapmayı etkileyen temel faktörler arasındadır. Pozitif yönde yaşanan ekonomik iyileşme belirtileri borsanın yükselmesine neden olabilir.
 • Sektörel Gelişmeler: Borsadaki sektörlere dair gelişmeler alış satış faaliyetleri üzerinde etkiye sahiptir. Herhangi bir sektöre yönelmenin artması o yönde faaliyet gösteren şirketlere olan ilgiyi arttırabilir. Bu anlamda özellikle hisse senetlerinin değer kazanması muhtemeldir.
 • Devlet Teşvikleri: Bazı dönemlerde devletler tarafından finansal teşvikler sağlanabilir. Ülkelere bağlı olarak yapılan teşviklerde farklılıklar olabilir. Devlet tarafından desteklenen şirketler, çok daha fazla büyüme fırsatı yakalar. Şirketlerin büyümesiyle beraber borsa yükselmiş olur.
 • Artan Talepler: Taleplerin arzdan fazla olduğu durumlarda borsa yükselişe geçer. Borsanın temelinde satıcı ve alıcıların hareketleri bulunur. Talep ne kadar fazlaysa borsada yükseliş o denli fazla olacaktır.
Borsa Nelerden Etkilenir? – www.finanskaynak.com

Borsada Düşüşe Hangi Durumlar Neden Olur?

Borsanın düşmesine sebep olan durumlar arasında ekonomi en başta gelir. Borsanın düşüşe geçmesinin yaygın sebepleri şunlardır:

 • Olumsuz Yatırımcı Beklentileri: Borsada fiyatların oluşumu etkileyen en önemli unsurlardan birisi yatırımcı hareketlidir. Yatırımcıların hareketleri, genel anlamda yatırım algılarının oluşmasına zemin hazırlar. Yatırımcıların aynı anda satış işlemine yönelmesiyle borsa düşmüş olur.
 • Durgun Ekonomik Faaliyetler: Ekonomik faaliyetlerin durgun olması, borsanın düşmesine neden olur. Tam tersi durumda ise borsa yükselişe geçer. Ekonominin durgun olduğu dönemlerde şirketlerin büyümesi zorlaşır. Bu anlamda yatırım araçlarının değer kaybetmesi sonucunda borsanın düşmesi muhtemeldir.
 • Artan Faiz Oranları: Belirli dönemlerde faiz oranlarında artış yaşanır. Artan faizle beraber yatırımcılar satış faaliyetlerinde artışa gidebilir. Ekonomi durumuna bağlı olarak değişik göstermekle birlikte artan faiz oranlarının borsada düşüşe yol açması karşılaşılan bir durumdur.
Borsa Nelerden Etkilenir? – www.finanskaynak.com

Borsada Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsada dikkat edilecekler yatırımcıların kendinden daha emin ve temkinli şekilde işlem yapmalarına imkan verir. Borsaya yeni adım atanların dikkat etmesi gereken bazı kritik noktalar vardır. İşlemlerden başarılı sonuç alabilmek ve beklentileri karşılamak adına bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Borsada dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yatırımcıların borsa üzerinden sürekli yüksek kazanç beklentisine girmesi kaybetme oranlarını arttırır. Yatırımcıların hayalden uzak çok daha gerçekçi ihtimaller üzerinden işlem yapmaları önemlidir.
 • Yatırımcılar borsa eğitimleri almalı ve borsa etkilenmesi durumlarına karşın piyasa üzerinde detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Günümüzde borsa eğitimleri konusunda internet üzerinden pek çok seçenek vardır. Yatırımcıların çalıştıkları aracı kurumlar, borsa eğitimlerini ücretsiz olarak vererek deneyim kazanmaya imkan verir.
 • Uzun vadede ve kesintisiz olarak getiri sağlayacak işlemlere yönelmek gerekir. Doğru stratejiler belirlenerek yatırımlara yön verilmeli ve çok daha istikrarlı kar elde edilebilir. Tek seferlik kazançlar, sürekli olmamakla beraber yatırımcı psikolojisine olumsuz etki eder.
 • Borsa temel ve teknik analizlerinin bilinmesi ve yatırımcıların yorumlama becerisine sahip olması gerekir. Temel ve teknik analizler konusunda gerekli eğitimler internet üzerinden oldukça kolay şekilde alınabilir.
 • Arz talep üzerinde etkili olan faktörlerin bilinmesi gerekir. Çünkü borsa hareketleri arz ve talep üzerindendir. Bilinçsiz şekilde işlem yapmak yerine piyasa takipleriyle beraber stratejiler geliştirilerek yatırım yapılmalıdır.
 • Borsadaki yatırım araçlarının detaylı şekilde bilinmesi ve portföyün buna göre oluşturulması gerekir. Tek bir yatırım aracına yönelmekten ziyade farklı yatırım araçlarıyla işlem yapmak her zaman daha avantajlıdır.
 • Borsa işlemlerinde başkalarının her fikrine kulak vermenin hiçbir getirisi yoktur. Aksine büyük kayıplarla sonuçlanır. Her yatırımcının kendi beklentileri doğrultusunda işlemlerine yön vermesi en doğrusudur.
Borsa Nelerden Etkilenir? – www.finanskaynak.com

Borsa Para Kazandırır Mı?

Borsanın para kazandırıp kazandırmadığı konusu özellikle yeni başlayanlar açısından yüksek öneme sahiptir. Her yatırımcı, güvenli şekilde yatırım yapmak ve kazancının keyfini sürmek ister. Borsalar üzerinde doğru adımlar atılarak beklentileri karşılayacak karlar elde etmek mümkündür. Bunun için deneyim kazanmanın ne kadar önemli olduğu bilinmelidir. Kendini geliştiren ve doğru stratejileri geliştiren yatırımcılar borsa üzerinden kazanç sağlar.

Son dönemlerde internet üzerinden verilen borsa eğitimlerinde artış olmasıyla beraber kazanç elde edenlerin sayısında yükselme yaşanmıştır. Yatırımlar doğru şekilde yönetildiğinde ve yeterli bilgi birikimine sahip olunduğunda borsadan kazanmak mümkün hale gelir. Avantajlı pozisyonlar açılarak veya ideal yatırım araçları portföylere eklenerek borsadan kazanma şansı arttırılabilir.

Borsa İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Borsada gerekli olan para tutarı konusunda net bir alt limitten söz etmek mümkün değildir. Borsadaki yatırım araçlarına bağlı olarak ödenmesi gereken teminatlarda farklılıklar bulunur. Bunun yanı sıra borsaya giriş için belirli tutarlarda ücret ödemek gerekir. Aracı kurumlar, borsaya girmek için ne kadar para gerektiğine dair en net bilgi alınacak yerlerdir.

Borsa için ne kadar para gerekirse gereksin en düşük adımlarla başlamak yatırımcılara her zaman kazanç getirir. Hızlı ve zarar getirecek adımlar atmaktan ziyade yatırımcıların kademeli olarak işlem yapması çok daha avantajlıdır. Borsada yapılacak olan yatırımlar kısa değil uzun vadeli olarak düşünüldüğünde kazançların artması mümkündür.

Borsa Nelerden Etkilenir? – www.finanskaynak.com

Borsa Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Borsadan ne kadar kazanılacağı tamamen işlem hacimlerinin büyüklüğüyle bağlantılıdır. Yatırımcıların teminat tutarlarının ne kadar olduğu gibi durumlar kazanç miktarı üzerinde belirleyicidir. Her yatırımcı beklentilerine ve amaçlarına uygun olarak teminat tutarı belirlemeli, bunun üzerinde işlem yapmalıdır. Borsa mantığının kavranması ve deneyim kazanma süreci geçildiğinde daha cesur adımlar atılabilir.

Borsada yatırımcılarda bulunması gereken temel mantık, kaybetmeden kazanmak olmalıdır. Bu doğrultuda ilerlendiğinde yatırımlar daha az risk alarak ve kontrollü şekilde gerçekleştirilmiş olur. Yatırım yapılan araçlar, borsadan kazanılacak miktarı etkileyebilir. Değerinin ilerleyen dönemlerde yükselmesi öngörülen araçlar üzerinden yatırım yapıldığında işlemler daha doğru şekilde yürütülmüş olur.

Borsada Kaybetme Riski Var Mı?

Borsada kaybetme riski olup olmadığı sorusunun cevabı elbette olduğu yönündedir. Hiçbir piyasada yüzde yüz kazanç sağlanacağı güvencesi yoktur. Yatırımcıların yeterli bilgi ve donanıma sahip olarak işlem yapmaları gerektiği tavsiyesinin verilme sebebi budur. Borsadan kazanç elde edenlerin yanı sıra kayıp yaşayanların sayısı az değildir. Başarılı ve kontrollü hareket eden yatırımcılar, risk düzeylerini minimuma çekerek doğru hamleleri yapmaya gayret eder. Olumlu veya olumsuz borsa etkilenmesi durumlarına yol açabilecek faktörlerin iyi analiz edilmesi başarılı yatırımcı olmanın anahtarıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir