IMF Nedir?

IMF haberlerde hepimizin sıkça duyduğu bir terimdir. Bilmeyenler için Türkçe karşılığı “Uluslararası Para Fonu” olarak geçmektedir. Yıllar önce kurulmuş olan bu teşkilat genellikle dünya üzerinde dönen parasal meseleler ile ilgilenmektir.

IMF tamamen finansal bir kurumdur. İngilizce dilinde bu terimi açmak gerekirse International Monetary Fund şeklinde bilinmektedir.

Herkesin bildiği gibi para söz konusu olduğu taktirde bu parayı yönetmek ve paradan faydalananlar için tasarruf etmek bir ihtiyaç haline gelir. Bu yüzden bu kuruluş uluslararası finansal düzeni sağlamak için işlemeye devam etmektedir.

Dünyada toplamda 189 ülke bu kuruma kayıtlıdır. Kuruma kayıtlı olan üye ülkeler bu kuruma karşı bazı sorumluluklar taşır. Küba, Doğu Timor, Kuzey Kore, Lihtenştayn, Monako, Vatikan ve Tayvan hala bu bünyenin içerisinde değildir.

IMF Kurulduğunda Kaç Üyesi Vardı ?

IMF ilk kurulduğu zaman yalnızca 29 üyeye sahipti. Bu sayı günümüze yaklaştıkça artık göstermiştir. IMF özellikle borçların arttığı dönemlerde ülkelerin kapısını çaldığı bir bankadır. Bu para örgütü sıkıntılarınızı gidermek için borç verebilen uluslararası bir örgüttür diyebiliriz. Bu kurumdan ilk borç alan ülke ise Fransa ‘ dır.

Kuruluş hükümetlere borç verirken doğal olarak bazı şartlar koşmaktadır. Bu şartlara uymayan hiçbir ülke IMF ‘ den borç alamamaktadır. IMF ‘ den borç almak için yerine getirilmesi gereken şartlardan ise daha sonraki yazılarımızda bahsedeceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir