Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükselir veya yükseltilir bu konu genel bir bilinmezliktir. Kredi çekmek için en önemli faktör kredi notudur. Bu duruma bir çok faktör doğrudan etki eder. Krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler. Yada düzenli harcama yapmak ve doğru zamanda borcu kapatmak kredi notunun yükseltmeye yardımcı olur. Kredi notu yükseltme olayı en çok esnaf ve tacirlerin ihtiyacı olan bir durumdur. Bu yazımızda kredi notu hakkındaki bütün detayları ele almaya çalıştık.

Bütün finansal geçmişin bir araya toplanıp analiz edilmesiyle ortaya çıkan puanlama sistemine kredi notu denilmektedir. Bu puanlama sonucunda kuruluşa yeni üye olan şirketlere ve bireysel müşterilere belirli ücretler karşılığında verilmektedir. Ülkemizde yer alan bazı finansal kuruluşlar müşterileri hakkında pek bilgiye ulaşamamaktadır. Bu yüzden Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) üye olma zorunluluğu bulunmaktadır. Diğer ülkelerin ise ülkemizdeki kredi notu sistemine benzer sistemleri vardır. Ayrıca sadece şirketlerle sınırlı kalmayan uluslararası kuruluşlar da mevcuttur. Bunlar devletlere dahi not verebilme hakkına sahip kuruluşlardır. 

Kredi notu yükseltme konusunda gerçekçi olmamız gerekirse notunuz bir anda yükselmemektedir. Kısacası aylık asgari tutarı değil dönem borçlarınızı tümüyle düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Limiti yüksek olan kredi kartı borçlanmaları yüksek bir seviyedeyse kredi notu düşebilir. Bunun nedeni sistemin riskinizin arttığını varsaymasıdır. Eğer ödemelerinizi gecikmeden ödedikçe kredi notunuz yükselişe geçecektir. Ayrıca banka üzerinden yaptığınız fatura ödeme işlemleri de kredi notunuzu etkilemektedir. Öte yandan kredi notu yükseltme çabasına girecekseniz devamlı olarak kredi ve kredi kartı isteğinde bulunmamanız gerekmektedir. Bu durum sizin nakit ihtiyacınızın olduğunu göstererek kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. En önemlisi kredi başvurularından olumlu yanıt alamazsanız kredi notunuz daha da düşecektir. 

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Kredi notu sadece ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz adına kredi çekmeniz için kullanılan bir sistem değildir. Kredi notu, hiç ummadığınız anlarda karşınıza çıkabilecek ve planlarınızı değişikliğe uğratacak etkiye sahiptir. Öreğin, herhangi bir neden için ev kiralamak istiyorsunuz. Ev hakkında görüşmeler başladığında ev sahibi sizden kredi notunuzu talep edebilir. Eğer kredi notunuz düşükse evi kiralama fırsatınız olmayabilir. Beyaz eşya, mobilya ve araç kiralama gibi işlemlerde de kredi notu istenmektedir. 

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Bankaların kredi başvurusu sonucunda, kredi verirken referans aldıkları bir puanlama sistemi vardır. Sistem 1’den 1900’e kadar puan vermekte olup 1 en fazla risk taşıyan gruba girmektedir. En az risk taşıyan puan ise 1900. Örneklendirecek olursak; puanınız 500 ise kredi başvurunuza olumsuz dönüş yapılması milyarda bir gibi bir olaydır. Gönül rahatlığıyla kredi çekebilirsiniz. Fakat kredi notunuz kritik aralıkta ise sizde bunu yükseltmek istiyorsanız kredi notu yükseltmede etkili olan faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Peki kredi notunu belirleyen bazı şartlar ne diye soracak olursanız;

  • Kredi kartı ile aldığınız ürünlerin ödemeleri zamanında yapılmalı,
  • Kullandığınız hesabınızın borç durumu,
  • Kredi kullanım yoğunluğunuz

gibi faktörler yer almaktadır. 

Findeks Risk Raporu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Findeks Risk Raporu, hesabınız olan bankalardan kredi, kredi kartı, toplam borç, ödeme alışkanlıklarınızı gözetim altına alacağınız ve limit bilgilerinizi öğrenebileceğiniz bir rapordur. Öte yandan sorgulaması yapılan kişilerin son 5 yıl içerisinde yer alan aktivitelerinin raporudur. 

Findeks Risk Raporu; Kredi talep ettiğinizde, referans olarak alışverişlerinizde gerçekleştireceğiniz düzenli ödemeleri baz almaktadır. 

Finans kuruluşları ellerinde bulunan bilgileri Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne gönderip oradan da Kredi Kayıt Bürosu’na göndermektedir.Bunun nedeni orada bu raporun düzenlenecek olmasıdır. Bu risk raporu müşterilerin tüm bilgilerini kapsamaktadır. Bu yüzden gerçekleşen finansal performansların, güvenilir bir şekilde elde edilerek değerlendirilmesine öncülük etmektedir. Kredi ürünlerine ait her bir detayı düzenli bir şekilde sizlere sunmaktadır. Bunlar ödeme geçmişinizden tutun da güncel bilgilerinize kadar yol almaktadır. Risk alan tarafın sağlıklı düşünüp, değerlendirip, karar vermesine neden olmaktadır. Veriler her gün yenilendiğinden bu sıklık da arada değişikliğe uğramaktadır. Sadece bunlarla kalmayan Findeks, kendi risk raporunuzu öğrendiğiniz gibi bir başkasının da risk raporunu öğrenebilirsiniz. Bu rapor üzerinden finansal durumunuzu kontrol edebilme imkanına sahip olursunuz. Ödeme sıkılığınızı öğrenebilir, bankada yer alan kredi ürünlerinizle ilgili tüm bilgileri de elde edebilirsiniz. Hatta Findeks risk raporunu finansal itibar mesajı olarak da kullanabilirsiniz. Bugün merkez bankasına başvurursanız sizi Findeks’e yönlendirecektir. Artık tüm işler Findeks üzerinden yürütülmektedir. 

Findeks Risk Raporunun Faydaları Nelerdir?

Findeks Risk Raporu, müşterilere ve bankalara güvenilirlik katmaktadır. Örnek olarak birinin sizin şirketinize ortak olmak istedi. Bunun için de borç ödeme sıklığınızı görmek istedi. Bu gibi durumlarda risk raporu sizlere yardımcı olacaktır. Findeks risk raporunda yer alan bilgilerin hepsi Türkiye Bankalar Birliği aracılığıyla güvenli bir şekilde korunmaktadır. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir