Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Borsaya yeni başlayanlara tavsiyeler ve öneriler ilk deneyimin hüsranla sonuçlanmaması ile birlikte, borsanın bir yatırım mecrası olduğunun farkına varılmasını sağlar. İnsanın genel tabiatı gereği kolay yoldan para kazanma amacı sonrasında yolu borsa ile kesişirse, çok para kazanmak yerine karşılaşılacak tablo büyük bir zarar olacaktır. Borsaya yeni başlayanlar genellikle borsanın sürekli yükseldiği zaman kazancın büyüsüne kapılarak gelmişlerdir ve doğru hamleleri yapmamaları halinde ellerindeki birikimin pul olup gittiğine tanık olabilirler. Borsadan düzenli bir getiri elde etmek kolay olsa da birden zengin olma isteği ile yapılan hatalar borsayı bir kumarhaneye çevirmektedir. Borsadan düzenli kazanmanın ise aslında sır olmayan birkaç basit ilkesi bulunmaktadır.

Başlamadan Önce Borsanın İşleyişini Öğrenin

Borsanın işleyişini öğrenmek neden birilerinin kazanırken, diğerlerinin kaybetmek zorunda olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Borsada işlem yaparken pek çok kişi sadece yanıp sönen rakamlara odaklanmakta, rakamların anlamı onlar için herhangi bir şey ifade etmemektedir. Borsa, şirketlere ait hisse senetlerinin el değiştirdiği gerçek bir piyasadır ve değişen rakamlar ise şirket değerinde meydana gelen değişimleri ifade eder.

Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Borsanın işleyişinde alıcılar ve satıcılar karşılıklı olarak fiyatta anlaşmak üzere toplanırlar. Alıcıların çoğunlukta olduğu hisse senetlerinde fiyatlar yükselirken, satıcıların çoğunlukta olduğu dönemlerde hisse senetlerinin fiyatları geriler. Borsada işlem yapmaya başlamadan önce sanal borsa uygulamaları ile deneyim kazanmalı, borsada emir tipleri öğrenilmeli ve borsada işlem yapma konusunda deneyim kazanılmalıdır.

Borsanın Risklerinin Farkında Olun

Borsadaki riskler halihazırda yüksektir ve yatırımcılar, kendi profillerine uygun risk almadıkları taktirde riski yönetememekten dolayı aldıkları pozisyonlarda zarar edebilirler. Risk bilgi ile birlikte psikoloji ile ilgilidir ve yönetilemeyecek düzeyde alınan riskler psikolojiyi olumsuz etkileyerek zararı beraberinde getirir.

Borsada işlem yapmak isteyen yatırımcılar, girdikleri mecranın riskini önceden kabullenmeli ve üstlendikleri riskleri ilk etapta gereksiz yere artırmamalıdırlar. Kredili işlem yapmak veya belirli bir vadede ihtiyaç duyulacak bir para ile yatırım yapmak üstlenilen riskin artarak yönetilmesini olanaksız hale getirecektir. Yatırımcılar, aldıkları pozisyonlara biriktirmek için türlü fedakarlıklar gerçekleştirdikleri paralar ile yaptıklarını unutmamalı ve ihtiyaç olmayan para ile borsaya adım atmalıdırlar.

Borsada Yeni Başlayanlara Tavsiyeler : Uzun Vadeli Hedefler

Borsada uzun vadeli hedefler doğru strateji ile kazanmanın kesin anahtarıdır. Uzun vadeli hedefler borsanın kısa vadedeki gürültüsünün aksine uzun vadeli hedeflere odaklanmayı getirerek iyi bir getiri elde edilmesini sağlar. Uzun vadeli hedefler konulurken iki detaya dikkat edilmelidir. İlki bileşik getirinin gücü, ikincisi ise doğru hisse senedi seçimi!

Doğru hisse seçimi yapıldığında borsada uzun vadede elde edilecek getirinin kıyası yapıldığında, pek çok yatırım enstrümanının geride bırakıldığı kolayca görülecektir. Uzun vadede doğru yatırımın gücü ise bileşik getiriden yatar. Ünlü fizikçi Albert Einstein’in dediği gibi, “Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.”

Uzun vadeli hedefler konurken, borsaya giriş amacına yönelik olarak yatırım stratejisi belirlenmelidir. Çocukların geleceğini garanti altına almak, emeklilik döneminde ek gelir sahibi olmak ya da ev, araba, arsa, vb. ihtiyaç için para biriktirmek gibi sebeplerle yapılan yatırımlar, uzun vadede bileşik getirinin gücü ile hedeflenen getiriye ulaşılmasını sağlar. Uzun vadenin ne anlama geldiğini anlamak için uzun yıllar işlem gören güvenilir şirketlerin hisse grafiklerine bakmak yeterlidir. Kısa vadede inişli çıkışlı olan grafikler uzun vadede yükselmeyi her zaman başarmaktadır.

Teknik ve Temel Analiz Becerilerini Geliştirin

Teknik ve temel analiz borsada kazanmanın anahtarını yatırımcılara sunar. Borsaya yeni başlayanlar gerek finansal okuryazarlık düzeylerini artırmak, gerek borsada başarılı olmak için teknik ve temel analiz becerilerini geliştirmelidir. Teknik ve temel analiz için borsaya yeni başlayanlar için eğitimler verilebildiği gibi bu alanda yazılan tecrübeli isimlerin kitapları da bulunmaktadır.

Teknik analiz, hisse senedinin dönemsel fiyatlarından oluşturulmuş grafikler üzerinden yapılan bir takım çalışmalarla gerçekleştirilir. Geçmişte gerçekleşen hareketlerin yeniden gerçekleşebilme varsayımı üzerinde grafikler üzerinde çalışmalar yapan analistler, hisse senedi fiyatının gelecekteki değerini tahmin etmeye çalışırlar. Tek başına kimi zaman yıkıcı sonuçlara sebep olsa da teknik analiz bilgisi ile doğru seviyelerde hisse alım ve satımı yeterli tecrübe edinildikten sonra gerçekleştirilebilmektedir.

Temel analiz ise hisse senedinin finansalları ile birlikte gelecekteki fiyatını hesaplamak için kar artışı, Pazar payı, satışları ve karlılığı gibi değişkenler kullanılarak yapılır. Genel ekonomi bilgisi de gerektiren temel analiz, iyi bir finansal okuryazarlık bilgisi istemektedir. Teknik analiz ile birlikte kullanıldığında temel analiz ile seçilen hisseler, yeterli bekleme sabrına sahip yatırımcıların hayal edemedikleri kazançları elde etmesine olanak tanır.

Yatırımcı ile Kumarbaz Arasındaki Farkı Anlayın

Yatırımcı ile kumarbaz arasındaki fark tamamen risk ve şans kavramlar ile ilgilidir. Her iki grup da risk alırken, yatırımcılar aldıkları riski minimize etmeyi çoktan başarmışlardır. Kumarbazlar ise şanslarına güvenerek duygusal kararlar verirler ve aldıkları riski azaltmak için hiçbir çaba göstermezler.

Borsada kısa vadede zengin olmak için doğrudan hisse senedi alıp satmaya çalışan kişiler esasen kumarbazdırlar. Halihazırda riskli olan bir mecraya girerek sadece duyguları, tüyolar ve içgüdüleri ile hareket ederler. Bu şekilde işlem yapıldığında şans eseri birkaç işlem başarılı olsa da bu tip yatırımcılar borsada her şeylerini kaybetmeye mahkumdurlar.

Yatırımcı ise borsanın risklerinin farkındadır ve tüyolar yerine analizlerine güvenir. Aldığı pozisyonu neden alması gerektiğini bilir ve pozisyonun vadesini doğru belirleyerek işini şansa bırakmaz. Kısa vadede yatırımcılar zararda görülseler de analizleri doğrultusunda hedefledikleri kazanca mutlaka ulaşırlar.

Borsada Strateji Belirleyin

Borsada strateji kazanmanın anahtarını elinde tutar. İyi belirlenmiş bir strateji borsada yatırımcıya pusula olur. Gemi kaptanı nasıl pusulasız puslu havalarda yolunu kaybederse, stratejisiz borsa yatırımcıları da borsada kaybetmeye mahkum kalırlar. Stratejisi olmadan işlem yapan yatırımcı aldığı pozisyonda zarar etme riskine girmenin yanı sıra yeterli kar elde etme şansını da kaçırır. İyi bir stratejiye bağlı kalmayan yatırımcılar, borsanın inişli çıkışlı dünyasında sermayesini günden güne eriterek sonunda mecradan çekilmek zorunda kalır.

Borsada İşlem Yaparken Duygulara Hakim Olun

Borsada duygulara hakim olmak analiz becerisi kadar önemlidir. Borsanın doğası gereği inişli çıkışlıdır ve bu hareketler pek çok yatırımcının duygularını ele geçirerek hatalı işlem yapmalarına yol açar. Borsa kurdu Warren Buffet’in güzel bir sözü vardır. Buffet, “Borsa sabırsız olanların sabırlı olanlara para kazandırdığı yerdir.” sözü ile borsada duyguları güzel özetlemiştir. Borsada duygulara yenilmemek için şu hatalardan kaçınmak yeterlidir:

  • Kısa vadede ihtiyaç duyulan para ile yatırım yapmak
  • Yetersiz analiz veya tüyo ile pozisyon açmak
  • Strateji belirlememek
  • Kısa vadede zengin olmak istemek

Portföyü Borsa Yanında Farklı Enstrümanlarla Çeşitlendirin

Portföyü çeşitlendirmek ilk bakışta elde edilecek karın düşmesine yol açacak gibi görünse de olası dalgalanmalardan karlı çıkmanın tek yoludur. Yatırım dünyası sadece borsadan ibaret değildir ve portföylerde hisse senedi ile birlikte altın, tahvil, döviz veya doğrudan nakit bulunması da gereklidir.

Portföyün çeşitlendirilmesi yatırım araçlarının herhangi birisindeki düşüşün, portföyde yer alan diğer enstrümanda meydana gelecek artış ile dengelenmesini sağlar. Ayrıca çeşitlendirme yolu ile olası borsa düşüşlerinde ucuza mal almak için portföyünüzde yer alan diğer seçeneklerden çıkış yaparak borsada işlem yapmak için esnek hareket edebilirsiniz. Borsaya yeni başlayanlar portföy çeşitlendirmesi yapmaları halinde borsadan zarar etseler de zararlarını telafi etmek için iyi bir çıkış yolunu kolaylıkla bulabilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir